«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.

MÜJDE! .

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.
Asgari Ücrete vergi indirimi

Hükumetten çalışanlara müjde! Çalışana vergi indirimi geliyor. 180 günlük eylem planı kapsamında, Gelir Vergisi Tasarı çalışmaları yapılıyordu. Yapılan çalışmaların, Bakanlar Kurulunda ki sunumu sırasında, Başbakan Binali Yıldırım “Vatandaşın lehine olacak düzenlemelere odaklanalım” talimatı vermişti. Bu uyarıya karşılık çalışma yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçtiğimiz günlerde tasarıyı Ekonomik Koordinasyon Kuruluna sundu.

Vergi indirimi için çalışma başladı. Gelir vergisinde yüzde 5’lik indirim veya asgari ücretten vergi alınmaması gündemde.

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.
yüzde 5 indirim

Düşük gelirliyi sevindirecek bu çalışmalarda iki alternatif üzerinde duruluyor.

İLK DİLİMDE YÜZDE 5 GELECEK.

  • İlk Vergi Dilimi: 13 bin TL’ ye kadar %15
  • İkinci Vergi Dilimi: 30 bin TL’nin 13 bin TL’si için 1.950 TL, 13 bin TL’ den 30 bin TL’ ye kadar %20
  • Üçüncü Vergi Dilimi: 110 bin TL’nin 30 bin TL’si için 5.350 TL, 30 bin TL’ den 110 bin TL’ ye kadar %27
  • Dördüncü Vergi Dilimi: 110 bin TL’dan fazlası için, 110 bin TL’ye kadar 26.950 TL, 110 bin TL’ den 110 bin TL’ de fazlası için %35

Birinci alternatif, 2017 yılı için 13 bin TL’ ye kadar olan ilk dilimin vergi oranını yüzde 15’den, yüzde 10’a düşürmek. Yıllık maaş toplamımızın 13 Bin TL’si için 1.950 TL vergi kesilmektedir. Eğer ilk dilim için yüzde 5 vergi indirimi gelirse, bu rakam 1.300 TL’ye düşecek.

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.
650 TL vergi indirimi

Basitçe söylemek gerekirse yıllık, net 650 TL çalışanın cebine girecek.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ ALINMAYACAK.

İkinci alternatif de ise maaşların asgari ücrete denk gelen kısımlarından vergi alınmaması. AYDA NE KADAR VERGİ VERİYORUZ?  yazımızda, asgari ücretlinin maaşından yapılan kesintileri anlatmıştık. Asgari ücretten aylık 226,63 TL vergi kesintisi yapılıyor. Yıllık olarak hesapladığımızda kesinti 2 bin 720 TL civarında oluyor. Bu alternatif üzerinde durulursa,

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.
Asgari Ücretten Vergiler

çalışanın cebine yıllık 2 bin 720 TL girecek.

Doğrusunu söylemek gerekirse, bu seçenek çalışanı daha çok memnun eder. Hükumet yetkilileri asgari ücretten vergi alınmaması ve ilk dilim vergi oranlarının yüzde 15’den, yüzde 10’a düşürülmesi konusunda çalışmalar yapıyor. Çünkü her iki durumda da, Devletin finansal kaynaklarından biri olan vergi, belli miktar azalacak. Bu azalmanın Devlet ekonomisine uğratacağı zararlar incelenecek. Yapılan incelemeler ve Vergi tasarısı, 1 Ekim 2017 tarihinde yeni meclis çalışma dönem başladığında TBMM‘ ye sunulacak.

MÜJDE! ÇALIŞANA VERGİ İNDİRİMİ GELİYOR.
Türkiye Büyük Millet Meclisi

- Bir önceki yazımız olan ARJANTİN'İN İLGİ ÇEKİCİ PARALARI başlıklı makalemizde Arjantin Pezosu, ARJANTİN'İN İLGİ ÇEKİCİ PARALARI ve Federico Sturzenegger hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *