«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

İş kurmak isteyen ama sermaye konusunda yetersiz kalan kişiler için hem devlet desteklerinin kapısı hem de düşük bütçe ile kurulacak işletmelerin kapısı açıktır. Kişiler ilgi alanlarına, kazanç beklentilerine ya da devletin desteklemiş olduğu sektörlere göre bir yol haritası çizerek, hayal olarak gördükleri kendi işletmelerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirler. Şuan hem çok yüksek bir bütçe gerektirmeyen hem de devlet desteği alınabilecek sektörlere baktığımız zaman ilk sıraya mantar yetiştiriciliğini koyabiliriz. Devlet destekli mantar yetiştiriciliği için kişilerin çok derin tarım bilgisine sahip olmasına gerek yoktur. Çünkü, uygun ortam koşullarının sağlanması halinde, mantarlar sürekli olarak çoğalacak, böylelikle de hem işletmenizi büyütme isteğiniz ortaya çıkacak hem de elde ettiğiniz gelirlerin miktarı artacaktır.

Devlet destekli mantar yetiştiriciliği için devlet tarafından destek verilmesine rağmen sizlerin az da olsa birikiminizin olması gerekmektedir. Çünkü, devletin size hibe ya da faizsiz kredi kapsamında finansman sağlayabilmesi için vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Bunun için de düşük miktarlarda da olsa üretim yapabildiğiniz bir alanın olması, resmi başvurularınızı da yapmış olmanız gerekmektedir. Bunun beraberinde KOSGEB’e başvurunuzu yapıp ilk olarak 50 bin TL hibe alabilirsiniz.

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Hibesi

KOSGEB tarafından mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere ayrı bir destek programı bulunmamaktadır. Fakat, KOSGEB eğitimlerine katılan kişilere sunulan 50 bin TL’ye kadar hibeler ile sonrasında alınacak faizsiz krediler, bu sektör için de sunulmaktadır. Bundan dolayı devlet destekli mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen adayların öncelikle bu kurslara katılmaları gerekmektedir. Ortalama olarak 10 bin TL gibi bir sermaye ile de mantar yetiştirebileceğiniz bir ortam kurabilirsiniz. Bundan sonra da kurs sonucunda aldığınız sertifika ile devlet desteğine başvuru yapabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?
devlet destekli mantar yetiştiriciliği

KOSGEB’e başvuru yaptığınız zaman, işletmenizi veri tabanına kayıt ettirmeniz istenecektir. Kayıt işlemini yaptıktan sonra, mantar yetiştiriciliği için nasıl bir ortam kurduğunuzu,  alacağınız destek ile neleri hedeflediğinizi ve işletme hakkında bilgilendirmelerin bulunduğu bir de proje hazırlamalısınız. Eğer hazırladığınız proje kabul edilirse KOSGEB tarafından yönlendirilen görevliler işletmenize gelecek ve yaptığınız harcamaların incelenmesi için faturaları sizden talep edecektir. Faturalar incelendikten sonra da 50 bin TL’ye kadar tamamı hibe olan kredinizi alabileceksiniz.

Devlet Destekli Mantar Yetiştiriciliği Şartları

Devlet destekli mantar yetiştiriciliği yapacak olan girişimcilerin düşünmesi gereken tek şey yalnızca finansman değildir. Çünkü, devlet desteğine güvenerek hareket ediyorsanız, bu alanda belirtilen şartları da bilmeniz gerekmektedir. Hem KOSGEB tarafından yeni girişimcilere yönelik verilen destekler hem de doğrudan mantar yetiştiriciliği için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen desteklerde, çok önemli şartlar bulunmaktadır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklanan mantar yetiştiriciliği şartlarına bakacak olursak; öncelikle mantar yetiştireceğiniz alan, sonrasında bu ortamda kurduğunuz teknoloji en son olarak da mantar üretimi konusunda seçilen özel türün belirlenen şartlara uygun olması gerekecektir. Devlet desteği ile birlikte mantar yetiştiriciliği yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenen özellikler şu şekildedir.

  1. Kişilerin en az 100 metre kare bir alanda üretim yapması gerekmektedir.
  2. Yılda 15 ile 20 ton kompost ve 3 katlı ranza ya da diğer sistemlerin kullanılıyor olması gerekmektedir.
  3. Üretim tesisinde ayrıca sırt pompası, sulama sistemi, vantilatör, aspiratör, termometre ve higrometre olması gerekmektedir.
  4. Kişiler beyaz şapkalı kültür mantarı ve istiridye mantarı üretmelidirler.

Bu şartları taşıyan projeler için hem sıfırdan kurulumlar hem de mantar yetiştirdiğiniz alanı büyütmek adına desteklerden faydalanabilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Devlet Desteği Alınabilecek Tarım Projeleri başlıklı makalemizde tarım destekleri ve tarım hibeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *