Ana sayfa / BANKACILIK / Maaş Kartıyla POS Cihazından Alışveriş Yapmak Mümkün Mü?

Maaş Kartıyla POS Cihazından Alışveriş Yapmak Mümkün Mü?

Maaş Kartıyla POS Cihazından Alışveriş Yapmak İçin Ne Yapmalı?

Maaş kartıyla POS cihazından alışveriş yapmak elbette ki mümkün olan bir durumdur. Her ne kadar limiti olmayan bir banka kartı olsa bile, maaş kartları da POS cihazları gibi elektronik ortamlarda işlem yapabilecek yeteneğe sahiptir. Günümüzde bankalar pazarlama yapabilmek üzere birçok farklı aracı kullanıyor. Bu kullanılan araçlara genel hatlarıyla baktığımızda ileriye dönük harcama platformları olduklarını görebiliriz. Maaş kartlarında yer alan “ek hesap” ya da “artı para” gibi uygulamalarda bunlara benzemektedir. Ancak maaş kartından harcama yaparken illa ki ek hesaptan para alacaksınız diye bir şey yok. Kendi paranız olduğu sürece bu karttan nakit varlığınızı kullanarak alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda maaş kartından birçok banka tarafından onay alınmadan ek hesaba geçiş izni verilmemektedir. Yani paranız varsa bu kartları kullanabilir, öteki türlü POS cihazındaki “Bakiye Yetersiz” uygulamasıyla karşılaşabilirsiniz. Maaş kartıyla POS kullanmak hemen herkesin günlük hayatta yaptığı bir işlemdir.

Maaş Kartları Da Birer Banka Kartıdır!

Maaş kartları banka kartı olarak geçmektedir. Genellikle Ziraat Bankası bünyesinden elde edilen bu kartlar “bank kart” unvanı ile bilinirler. Banka kartlarının en temel özelliği nakit varlığa dayalı harcama yapma olanağı sunuyor olmalarıdır. Nakit paranız olmadığı takdirde, sizlerinde bankaya verdiği imzalı bir talimat yoksa bu kartlardan kimse ileriye dönük harcama yapamaz. Ancak ATM veya mobil bankacılık üzerinden sizler dilerseniz bankanın sağladığı ek hesap ve benzeri ileri dönük harcamalardan fayda sağlayabilirsiniz. Banka kartlarının özellikleri gün geçtikçe artıyor aslına bakılırsa. Basit bir maaş kartı olarak görülen bu kartların günlük hayatta daha başka neler yapabildiklerine daha yakından bakalım.

Maaş Kartlarının Birçoğunda Temassız Ödeme Var!

Maaş kartında temassız ödeme özelliği bulunabilir. Belli bir tutarın altında kalan ödemeleri öderken zaman kaybını ve POS cihazına teması önlemek maksadıyla geliştirilen bu teknoloji kartın şifre girilmeden kullanılmasını sağlamaktadır. Özellikle son dönemlerde alınan banka kartlarında karşımıza çıkan bu özellik, genel olarak 50 TL’ye kadar olan alışverişleri desteklemektedir. Bunlara ek olarak maaş kartıyla internetten alışveriş yapmak da mümkün bir durumdur.

- Bir önceki yazımız olan Banka Çağrı Merkezleri İstediği Zaman Arama Yapabilir Mi? başlıklı makalemizde Bankadan gelen telefonlar ve gece arayan banka hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

yasal takibe ne zaman girerim

Yasal Takibe Ne Zaman Girerim? İhtarnameler Hangi Adrese Gönderilir?

Kredi kartı veya krediler için yasal takip süreçleri bulunmaktadır. Bu anlamda yasal takibe ne zaman …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir