«
 1. Ana sayfa
 2. Ekonomi Haberleri
 3. KYK Öğrenci Borcu Nasıl Sorgulanır?

KYK Öğrenci Borcu Nasıl Sorgulanır?

KYK Öğrenci Borcu Nasıl Sorgulanır?

KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) yüksek öğrenim gören öğrenciler için burs, kredi ve yurt imkanları sağlamaktadır. Aldığınız destek neticesinde borcunuzu ve ödemeniz gereken tutarı öğrenmek için KYK borç sorgulama imkanından yararlanabilirsiniz. Okumanın ve bir meslek edinebilmenin giderek zorlaştığı dönemlerde yaşamaktayız, buna ek olarak bir de maddi sıkıntılar işin içine girmekte. Üniversite ile ailesinde ayrılanlar gittikleri şehrin imkanlarına göre bir ekonomik yol izlemek zorunda kalıyorlar. Ailesinin maddi durumu kötü olanlar çeşitli sıkıntılar içine girmektedirler. Sadece dersler ile ilgilenmesi gereken öğrenciler bu sıkıntılar ile de uğraşmak zorunda kalabiliyorlar.

İşte tam bu noktada KYK maddi açıdan sıkıntı çeken öğrencilere destek olma ve daha iyi bir eğitim imkânı sağlama adına çeşitli yardımlarda bulunuyor. Ailesinden uzak bir yerde eğitim görenler ve evde kalmak için yeterli maddi gücü olmayan öğrenciler için yurt imkânı sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilere KYK Kredisi veya KYK Bursu alma imkânları da sunulmaktadır.

KYK Burs ve Kredilerinden Faydalanma Şartları Nelerdir?

KYK imkanlarından faydalanmak isteyebilirsiniz. Bunun için sizden istenecek bazı şartlar bulunmaktadır. Burs almak isteyenler için aranan şartlara bir bakalım;

 • Ön lisans veya lisans öğrencisi olmak.
 • Açık öğretimde eğitim gören şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası ölmüş olanlar için.
 • DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile yerleşen öğrenciler. İki yıllık okullarından mezun olduktan sonra dört yıllık okula geçerken eğitimlerine ara vermemiş olmaları gerekir.
 • Yüksek lisans öğrencileri.
 • Vakıf üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler.
 • İkinci öğretimde okuyan öğrenciler.

Siz de bu koşulları sağlayan bir öğrenci iseniz burs başvurusu yapabilirsiniz. Ama burs çıkması garanti değildir. Bunun yerine KYK Kredisi çıkabilir. Burs geri ödemeksizin alınırken kredide geri ödeme zorunluluğu vardır.

KYK borç sorgulama

Kredi de öğrencilerin okul yıllarında en büyük maddi desteklerinden biridir. Meslek sahibi olup bir işte çalışmaya başladıktan sonra bu parayı ödemeye başlayabilirsiniz. Krediyi kimlerin alabildiğini merak ediyorsanız burs için aranan şartlar burada da geçerlidir. Tek fark ise geri ödeme zorunluluğunun bulunmasıdır. Bu imkanlardan zaten yararlanan bir öğrenci iseniz ödeme ve borç işlemleri için KYK borç sorgulama sistemini kullanabilirsiniz.

KYK Öğrenci Borcu Nasıl Sorgulanır?
KYK borç sorgulama

KYK Borçlarının Ödenmesi

Öğrencilik yıllarınızda KYK Kredisi almış olabilirsiniz. Tabi bunların geri ödemesi olacaktır. Öğrencilik döneminizde iyi bir eğitim görmeniz için size verilen bu kredileri devlet geri talep edecektir. Mezun olduktan sonra bu krediyi ödemeye başlarsınız. Detaylı olarak bakmak isterseniz;

 • Öncelikle okulunuzdan mezun olmalısınız.
 • Mezuniyetinizin ardından iki yıl geçmesi halinde bu kredi sizden geri ödemeniz için talep edilecektir.
 • Kredi almaya başlayıp sonradan bırakmış iseniz, aynı kurallar sizin içinde geçerlidir.
 • İş bulduktan sonra kazancınızdan keserek aylık ödeme yapabilirsiniz.

Borcunuzu ödemeye başlamak istiyorsanız ama ne kadar miktarda olduğunu bilmiyorsanız ve bu miktara göre bir plan oluşturmak istiyorsanız tek yapmanız gereken KYK borç sorgulama sistemine bir ziyarette bulunmak olacaktır. İnternet üzerinden bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Şüphesiz geleceğe dair plan kuranlar ve bu planlarına giden yolda emin adımlar atmak isteyenler, borçlarını bilmeli ve buna göre adımlar atmalıdırlar. Kendinizi zor durumda bırakmamak için bunun önceden bilin ve bu borcun kapatılmasına yönelik yeni planların yapın. Bu sayede bir sürpriz ile karşılaşmadan planladığınız şekilde amacınıza adım adım ulaşırsınız. Size sağlanan bu sorgulama hizmetine erişim çok basittir, bu yüzden üşenmenize ve bu konuyu dert etmenize hiç gerek yok. İnternet üzerinde giriş yapmak için;

 • İlk olarak siteye girin.
 • İşlem yapmak istediğiniz konuyu tercihlerden seçin.
 • TC Kimlik Numaranızı girin.
 • Sitede size bir kod verilecektir, bu kodu doğrulayın.

Tüm bunların sonucunda sorgula butonuna basarak istediğiniz şeyi öğrenebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Zorunlu Bireysel Emeklilik Hesabı Nasıl İptal Edilir? başlıklı makalemizde Zorunlu BES Hesabı Nasıl İptal Ettirilir ve zorunlu bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *