«
  1. Ana sayfa
  2. Devlet Destekleri
  3. Küçükbaş Hayvancılık Desteği

Küçükbaş Hayvancılık Desteği

Küçükbaş Hayvancılık Desteği

Küçükbaş hayvancılık Türkiye’nin önemli kısmına yayılmış durumda olduğundan dolayı, küçükbaş hayvancılık desteği devlet tarafından sağlanmaktadır. Devlet teşvikli olarak gerçekleştirilen destek olanağı sayesinde küçükbaş hayvan sayısının artırılmasına olanak sağlanması planlanıyor. sayesinde sıfırdan başlayarak küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik olarak atılım da yapılabilmesi mümkündür. Devlet desteği küçükbaş hayvancılık için IPARD programı kapsamında değerlendirilir. Destek amaçlı olarak sunulan krediler bulunduğu gibi aynı zamanda kredilerin nitelikleri de farklılık gösterir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini aktif olarak yapanlar veya yetiştiriciliğe yeni başlayacak olanlar için geliştirilmiş olan destek programı dahilinde sağlanan destekle beraber yetiştiricilerin daha fazla sayıda hayvana sahip olmasının önü açılıyor.

Küçükbaş Hayvancılık Desteği
Devletten Küçükbaş Hayvancılık Desteği

Küçükbaş Hayvancılık Desteği Olarak Devlet Destekli Sunulan Krediler Neler?

Küçükbaş hayvancılık desteği için sunulan krediler bulunuyor. 3 farklı şekilde sunulan krediler sayesinde küçükbaş hayvancılık üzerine çalışmalarını sürdürenler için yeterli olanaklar sağlanıyor. TKDK, KOSGEB ve Ziraat Bankası tarafından devlet destekli krediler sunuluyor. Küçükbaş hayvancılık için; hibe kredi, faizli kredi ve faizsiz kredi olanakları bulunuyor. Küçükbaş hayvancılık için gerekli şartları sağlayan her vatandaş bu kredilerden yararlanarak küçükbaş hayvancılık için gerekli olan uygulamalara adım atabiliyorlar. Devlet destekli olarak sağlanan kredilerden olan küçükbaş hayvancılık desteği kredileri için üst limit başvuru yapılan kuruma göre değişkenlik gösterecek şekilde sağlanıyor.

Devletten Küçükbaş Hayvancılık Desteği Almak için Şartlar Neler?

Küçükbaş hayvancılık sistemine kayıtlı olanlar için, devlet desteği sağlayan kurumların yayınladığı şartların göz önünde bulundurulması esas alınır. Devlet desteği alabilmek adına belirlenen şartlar farklılık gösterebilir. Aynı şekilde kredi alımlarında da belirlenmiş olan şartlara uygunluk durumu oluşması gerekir. Gerekli şartı taşımayanlar için desteğin alınabilmesi mümkün değildir.

Küçükbaş Devlet Desteği Kredi Geri Ödemeleri Var mı?

Devlet destekli olarak sağlanan kredilerde geri ödeme için, yetiştiricilerin bütçesine uygun olacak şekilde geri ödeme planı özel olarak yapılıyor. 7 yıl süreye kadar varabilen geri ödeme planı sayesinde küçükbaş hayvan yetiştiricileri kolaylıkla alınan krediler için ödeme yapabiliyorlar. Faizsiz kredilerde geri ödemede alınan miktar seviyesinde ödeme yapılırken, düşük faizli olarak Ziraat Bankası tarafından devlet destekli sunulan kredilerde ise yüzde 4 seviyesinde bir faiz oranı mevcut oluyor.

Küçükbaş Yatırımlarına Destek

Küçükbaş yetiştiriciliğine yönelik olarak devlet destekleri kredilerle sınırlı kalmıyor. Küçükbaş hayvana yatırım yapacak olanlar için küçükbaş hayvan alımlarının miktarına bağlı olarak devlet tarafından belirli sayıda veriliyor. Küçükbaş hayvancılık desteği sağlanıyor olması sayesinde yapılan yatırımların üzerine eklenen küçükbaş hayvanlar sayesinde üretimde pozitif anlamda etki sağlanıyor. Aktif olarak küçükbaş yetiştiriciliği yapanlar veya küçükbaş hayvancılık sektöründe faaliyet göstermek isteyen girişimciler için yapılacak olan özellikle koyun satın alımlarında, devlet tarafından hediye koyun desteği sağlanıyor olması, yatırımlara doping oluyor.

Genç Çiftçiler için Geri Ödemesiz Küçükbaş Hayvancılık Hibesi

Devlet destekli olarak küçükbaş hayvancılığı yapmak isteyen genç çiftçiler için küçükbaş hayvancılık kredisi sunuluyor. Genç çiftçi geri ödemesiz hibe kredisine başvuru şartlarına karşılayarak, başvuru yapılması sayesinde 30.000 TL geri ödemesiz olacak şekilde hibeden fayda sağlanabiliyor. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği için genç çiftçi şartları için yeterli şartları sağlayanlar, geri ödemesiz hibe desteğini alarak işletme oluşturabilme şansına sahip oluyorlar. Genç çiftçilerin yanı sıra, küçükbaş hayvancılık için aile işletmesi olarak faaliyet gösteren işletmelere de aktif olarak devlet tarafından destek olanakları sunuluyor. Sağlanan desteklerle aile işletmeleri küçükbaş hayvancılık sektöründe kendilerini geliştirerek büyüme sağlayabilme imkânına sahip oluyorlar. Aile işletmeleri de, genç çiftçiler gibi hibe ve küçükbaş hayvan desteği alabiliyorlar.

- Bir önceki yazımız olan Çiftçilere Devlet Mazot Desteği başlıklı makalemizde çiftçilere devlet mazot desteği, devlet destekleri ve devlet mazot desteği alabilmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *