«
  1. Ana sayfa
  2. Yatırım
  3. Kripto Para Birimleri Geleceği Var mı?

Kripto Para Birimleri Geleceği Var mı?

Kripto Para Birimleri Geleceği Var mı?

2017 yılında ekonomiyle ilgilenen hemen herkes tarafından bilinen , her geçen gün yükselen değeriyle şaşırtmaya devam ediyor. İlk Birimleri olarak da bilinen Bitcoin ile beraber pek çok alt coinin değer kazandı. Bu günlerde ekonomi dünyası seyrini kripto paralar üzerine yönlendiriyor. Değer artışları oldukça yüksek seviyede gerçekleşen sanal paraların popülerlik seviyeleri de arttı. Bu durum sanal paraların geleceklerinin ne durumda olacağını da merak konusu haline getiriyor.

Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto para birimlerinin popülerlik seviyesinin yükselmesinin altında yatan temel sebep, teknolojik devrimlerin yaşanması oluyor. Günümüzde teknolojik gelişmeler hızlı bir şekilde yaşanıyor. Kripto birimleri de bu değişimlere ayak uydurmayı başarıyor. kripto para ekosistemi içerisinde yer alan para birimlerine karşı mevcut olan arz talep ilişkisi nedeniyle, her ay kripto para borsasında milyarlarca dolarlık işlem gerçekleştiriliyor.

?

Kripto para birimlerinde yaşanan gelişmelerle beraber 5 yıllık süre içerisinde, ekonomi uzmanları tarafından kripto paraların değerlerinin günümüzdeki seviyeden kat be kat daha yüksekte olacağı tahmin ediliyor. Erken gelecek dönemde,  nakit akışı yerine daha çok banka kartları ve kripto paralarla ödeme yapılma oranının küresel çapta artacağı beklentisi mevcut hale geliyor. Kripto paraların geleceğindeki bu erken dönem içerisinde Bitcoin başta olmak üzere diğer kripto paralarla işlem yapılabilmesi de beklentiler arasında yer alıyor.

Kripto Para Birimleri Geleceği Var mı?
Kripto Para Birimleri

Bankacılık sektöründen başlayarak teknoloji odaklı olarak gelişmelerden etkilenen daha pek çok sektörün uzak geleceğinde tamamen kripto para birimleri kullanımına başlanacağı tahmin ediliyor. Dijital paranın resmiyet kazandığı ülkelerin sayısında artış yaşanması beklenirken, dijital para sisteminin uzak gelecekte ekonominin yörüngesini belirleyeceği de tahmin ediliyor. Yapılan ödemeler, yatırımlar ve daha hayatın içerisinde aktif olarak ekonomik anlamda yapılan uygulamaların dijitalleşerek kripto para birimleriyle gerçekleştirileceği öngörülüyor. Kripto para birimlerinin sahip oldukları önemi gelecekte artıracak olmaları kaçınılamaz bir sürecin başlangıcı olarak tahmin ediliyor. Ekonomi dünyasına direkt olarak etki eden ve gelecekte bu etkiyi daha da artıracak olan kripto para birimleriyle mevcut durumdan fazlası olacağı da vurgulanıyor.

Kripto Para Birimlerinin Para Piyasalarına ve Ekonomiye Etkisi

Bitcoin ve diğer alt Kripto paralarla yapılan işlemler anonim kalıyor. Para yollanan hesap da para alan hesap da şifrelenmiş dosyalarla işlem yaptığından dolayı tüm kripto para alışverişi gizli kalıyor. Herhangi bir otorite olmadan yapılan gönderim ve alım işlemleri nedeniyle kazançların vergi dışına çıkması mümkün hale gelebiliyor.

Kripto Paralar Gelecek için Bir Olarak Kullanılabilir mi?

Kripto paraların günümüzde sahip olduğu değerlerin yüksek seviyede olmasından kaynaklı olarak değerlerinin artış gösteriyor olması ilgiyi artırıyor. Bu artan ilgi sebebiyle yatırım aracı olarak, kripto para birimlerini tercih ediliyor. Bu durum ise Kripto para piyasasında sınırlı olarak çıkarılan paraların değer kazanmasına yol açıyor. Değer kazanan paralar daha da popüler hale gelerek, döngü ekonomik açıdan sürekli hale geliyor. Gelecekte kullanım alanlarının genişleyecek ve birçok ülke tarafından resmi olarak kullanılmaya başlanacak.

- Bir önceki yazımız olan Borsa Nedir? Borsada Yatırım Yapılı mı? başlıklı makalemizde borsa hisse senetleri, borsa para kazandırır mı ve borsada alım yapmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *