«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredim Neden Onaylanmıyor? Kredinin Onaylanmama Nedenleri!

Kredim Neden Onaylanmıyor? Kredinin Onaylanmama Nedenleri!

Kredim Neden Onaylanmıyor? Kredinin Onaylanmama Nedenleri!

Bazı nedenlere bağlı olarak tüketicilerin bankalara yaptığı kredi başvuruları onaylanmamaktadır. Ayrıca kredim neden onaylanmıyor? konusuyla ilgili araştırma gerçekleştiren kişi sayısı da artmaktadır. Yazımızın devamında bu sorunun yanıtlarını sıralayacak ve detaylı bilgiler veriyor olacağız. İlk olarak kredi notunun tüm kredilerde dikkat edilen ilk faktör olduğu unutulmamalıdır.

Kredinin Onaylanmama Nedenleri

sorusuyla ilgili olarak düşük KKB notu, kara liste, KKB kaydı olmaması, gelir yetersizliği, aynı anda başvuru ve yanlış ve eksik bilgi gibi alt başlıkları sıralayabiliriz.

KKB Kaydının Olmaması

Daha önceki tarihlerde bankalarla herhangi bir ilişkinizin olmaması halinde kredileriniz onaylanmayabilir. Çünkü banka bu nedenle tüketicileri riskli grupta görmektedir. Bu tür durumlarda düşük limitli bir kredi kartı edinmeniz önemlidir.

Aslında kredim neden onaylanmıyor? sorusunun en önemli yanıtlarından biridir. Finansal geçmişinde sorun yaşamış olan tüketicilerin kredi notu düşmekle beraber kara listeye alınmaktadır. Ayrıca kara listeye sadece yasal takibe girmiş olan tüketiciler alınır ve bu bireylerin bankalara yapacağı hizmet başvuruları kabul edilmez.

Gelir Yetersizliği

Kendinize en uygun krediyi bulurken bütçenize dikkat etmelisiniz. Çünkü bankalara yapacağınız başvurularda gelir durumunuza göre hizmet verilmektedir. Bununla beraber belgeleyebileceğiniz tüm gelirleri de bankaya sunmanızda yarar var. Bu şekilde daha mantıklı krediler alabilirsiniz.

Düşük KKB Skoru

KKB yani kredi kayıt bürosu tarafından tutulan bilgiler, tüm banka hizmet başvurularında önemlidir. Bu nedenle daha önceki süreçlerde aldığınız kredilerde zamanında ödeme yapmamış veya hiçbir şekilde ödeme yapmamış iseniz, kredi notunuz düşük olacaktır. Bankalar kredi puanı düşük olan tüketicilere çoğu zaman hizmet vermek istemez.

Diğer Nedenler

Kredi başvurusunun sonuçlanmamasıyla ilgili diğer nedenler aşağıdaki gibi tanımlanmıştır.

Aynı Anda Başvuru Yapmak

Herhangi bir kredi arayışında olan tüketiciler aslında tüm sınırları zorlayarak farklı bankalara aynı anda başvuru yapmaktadır. Bu tür durumlar inceleme altında olduğu için kredim neden onaylanmıyor? sorusunun da genel bir yanıtı olabilmektedir.

Eksik ve Yanlış Başvurular

Çoğu zaman eksik belgeler nedeniyle krediler onaylanmamaktadır. Bununla beraber yanlış bilgiler de kredilerin onaylanmama nedenleri arasındadır. O halde hangi banka olursa olsun, gerekli olan belgeleri doğru bir şekilde sunmaya özen göstermelisiniz.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi? başlıklı makalemizde Kredi Borcu ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *