«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Yapılandırma İmkanından Nasıl Yararlanılır?

Kredi Yapılandırma İmkanından Nasıl Yararlanılır?

Kredi Yapılandırma İmkanından Nasıl Yararlanılır?

Kullanmış olduğunuz kredinin aylık ödemesinde sıkıntı yaşıyorsanız ya da daha az miktarlarda ödemek istiyorsanız bankaların size sunduğu imkanından yararlanabilirsiniz. Kredi yapılandırma; kredi miktarı sabit bırakılıp kredi ödeme süresinin uzatılmasına dayalı miktarının düşürülmesi işlemidir. Kredi yapılandırması ile aylık kredi tutarınızı düşürebilir ve kendinize ödeme kolaylığı sağlayabilirsiniz. Kredi yapılandırması imkanından yararlanmak için öncelikle kredisini kullandığınız bankanın kredi yapılandırma faiz oranlarını araştırmalı ve size sağlayacağı faydalar hakkında bankaya giderek bilgi sahibi olmalısınız.

Kredi Yapılandırma Seçenekleri

Kredi yapılandırması işlemi; kalan kredi borcunuzun yeniden kredilendirilmesi işlemidir. 36 ay vadeli olarak kullandığınız 20.000 TL lik kredinin 13 ayını ödediğinizi varsayalım. Normalde aylık ödemeniz 734 TL iken 13 ay boyunca 9542,00 TL ödemiş olursunuz. Toplam borcunuz faizi ile birlikte 26.958 iken ödediğiniz 9542 TL’ yi çıkardığınızda 17.416 olacaktır. Kredi yapılandırması ile ödeme sürenizi 36 ay veya 48 aya çıkarabilir, aylık ödeme miktarınız 36 ay boyunca 513 TL olacaktır. Bu durumda toplam borcunuz 18.500 TL olacaktır. Kredi yapılandırması faiz oranları bankalara göre değişkenlik gösterir. Eğer kredinizi yapılandıracaksanız kendi bankanızı tercih edebilir veya farklı bir bankadan kredi yapılandırma faiz oranı teklifi alabilirsiniz. Bankalar, yeni müşteriler kazanmak adına sizlere çok sunmaktadır. Ayrıca kredi yapılandırması ile size aslında yeni bir kredi kullandırdıkları içinde kredi kotalarını doldurmaktadırlar. Bu nedenle sizlere beklentilerinizin daha aşağısı bir orandan kredi kullandırabilirler.

Kredi yapılandırması bir bakıma müşteri yararına olan bir işlemken aynı zamanda banka yararını da gözeten bir işlemdir. Burada önemli olan aylık ödeme tutarınızın düşürülmesi ya da mevcut kredinizin yapılandırılarak üzerine yeni bir kredi kullanabilir olmasıdır. Size kolaylık sağlayan bu sistem dışında yeni bir kredi kullanmak istediğiniz maaş – ödeme miktarı oranı` ı geçtiğinde kredi kullanamıyorsunuz. Ayrıca ikinci bir kredi aylık ödeme miktarı da sizi yoracağı için yapılandırma oldukça yararlı bir işlem olmaktadır. Bankalar, yeni müşteri edinmek adına ve kredi kotalarını tamamlamak için yapılandırma faizlerini düşük tutmaktadırlar. Bayramlarda ve belirli kampanya dönemlerinde çok düşük faiz oranlarından kredi yapılandırma işlemi yapabilme imkanını yakalayabileceğinizi unutmayınız.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Puanı Olmayanlar Ne Yapmalı? başlıklı makalemizde Kredi Puanı Olmayanlar Kredi Çekebilirler mi?, Kredi puanına sahip olmadan kredi çekmek ve Nasıl Kredi Puanına Sahip Olurlar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *