Ana sayfa / KREDİLER / Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Yapılandırmanın Faydaları Nelerdir?

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır? Kredi Yapılandırmanın Faydaları Nelerdir?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kredi; ev, araba ya da günlük yaşantı içerisinde nakit ihtiyacı gidermek amacıyla bankalardan belli bir faiz oranı ve ödeme planı çerçevesinde alınan paradır. Kredi ödemeleri bankaların belirlediği dönem içerisinde periyodik olarak ödenmesi gerekir. Ancak ekonomik gidişat her zaman istenildiği gibi olmadığı için kredi ödemelerinde gecikmeler yaşanabilmektedir. Kredi ödemelerin gecikmesi ya da ödeme işlemlerinin yapılmaması kredi alan kişilerin borç yükünü arttırır ve yaşamını zorlaştırır. Bu doğrultuda bankalar alınan kredilerin ödenmesi kolaylaştırmak amacıyla kredi yapılandırma işlemini müşterilerine sunar. Kredi yapılandırma işlemi , kredi ödemelerinizin ödeme düzeni ve faiz oranlarının yeniden düzenlenmesini kapsar.

Kredi Yapılandırma Ne İşe Yarar?

Kalan kredi borcunun yeni bir ödeme planı çerçevesine oturtulmasına kredi yapılandırma ya da refinansman denmektedir. Örneğin, ev ya da araba almak için kredi çektiniz ancak ödemekte zorluk çekiyorsunuz. Ödemeyi geciktirdiğiniz her kredi taksitinin üzerine faiz işlemekte ve aldığınız ev kredisi için ödemeniz gereken miktar sürekli artış içerisine girer. Faiz oranlarında yaşanan değişimlerde ilk alınan miktarın artmasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda kredi yapılandırma işlemi ile daha düşük bir faizle borcunuzu yeniden ödemeye başlayabilirsiniz. Ancak bu süreç içerisinde bankanın ceza ve masraf ödemelerini sıfırlamış olmanız gerekmektedir. Kısacası kredi yapılandırma ile daha düşük faiz oranları ile birlikte daha avantajlı bir ödeme planı oluşturabilirsiniz. Böylelikle ödemelerinizi düzenli hale girer ve kredi notunuzda düşmeler yaşanmaz.

Kredi Yapılandırma İşlemi Nasıl Olur?

Faiz oranlarında değişim varsa ve ödeme düzeni bozulduysa bankaya giderek kredi yapılandırma başvurunda bulunabilirsiniz. Bankanın çıkaracağı yeniden yapılandırma masrafı ve ceza bedeli ile birlikte bütün borcun yeni bir ödeme planı oturtulması talep edilir. Sonuç olarak ortaya çıkan rakam herhangi bir zarar yol açmıyorsa kredi borcu yapılandırılabilir. Yapılandırma işlemlerini gerçekleştirirken kendi bankanızla anlaşamazsanız borcu başka bankaya taşıyabilirsiniz. Fakat bu işleminde belirli bir maddi külfeti bulunmaktadır. Kredi yapılandırma işlemi gerçekleştikten sonra ise ödemeler aksatılmaması oldukça önemlidir. Aksi takdirde yapılandırma iptal olur ve borcunuzun faizi eskisinden daha yüksek miktarlara ulaşır. Bunun bir sonucu olarak da ödemeniz gereken para artar.

- Bir önceki yazımız olan Aftifbank N Kolay Kredi Başvuru Şartları ve Aftifbank N Kolay Kredi Limiti başlıklı makalemizde Aftifbank N Kolay Kredi’ye Başvuru Yapmak ve Aftifbank N Kolay Kredi’ye Kimler Başvurabilir? hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri

İçindekiler1 Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri1.1 Kredi Kartını Nakde Çevirme 20191.2 Kredi Kartını Nakde Çeviren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir