«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olur mu?

Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olur mu?

Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunun Düşmesine Sebep Olur mu?

Günümüzde bankaların çıkarmış olduğu kredi kampanyaları, daha önce bankalar ile çalışmamış kişilerin bile dikkatini çekmektedir. Düşürülen faiz oranlarının yanı sıra özellikle kredi kartları için yapılan düzenlemeler, kişileri bankalara daha fazla yöneltmiş durumdadır. Ancak, geliştirilen bu hizmetlerden faydalanan kişilerin sayısı günden güne azalmaktadır. Bunun nedeni ise, bireylerin kredi notlarında meydana gelen düşüşlerdir. Kredi notunun düşmesi, sadece borçların zamanında ödenmiyor olmasından kaynaklanıyor gibi düşünülse de, durum bu kadar basit değildir. Çünkü, kredi notunun hesaplanırken göz önünde bulundurulan faktörde, diğer faktörler olarak belirtilen bölümün kesinlikle dikkate alınması gerekmektedir. Burada kişilerin yapacakları her yeni kredi ve kredi kartı başvurusunun, bankalarda açtırılmış olan hesap sayısı ve ellerinde bulunan kredi kartı sayısının da kredi notuna etkisi olduğu bilinmektedir.

Kredi notunun düşmesi tam olarak da yukarıda belirttiğimiz durumlardan kaynaklanmaktadır. Yani sizler herhangi bir gecikme yapmamış olsanız bile, yapacağınız her yeni kredi veya da kredi kartı başvurusu, size yeni bir borç yaratacağından yani sizin maddi açıdan yetersiz kaldığınız şeklinde yorumlanacağından dolayı kredi notunuzun belirli bir oranda düşmesine neden olmaktadır. Ancak, bu düşüş belirttiğimiz gibi belirli bir orandadır ve düşük seviyelerdedir. Düşük olmasına rağmen, bankaların kredi notu faktörüne çok fazla dikkat ettiği düşünüldüğünde, böyle bir durumdan uzak durulması gerektiği ve kişilerin ihtiyaçları olmadan herhangi bir başvuru yapmamaları gerektiğinin ne kadar önemli olduğunu belirtmeliyiz.

Kredi ve Kredi Kartı Başvurusundan Önce Kredi Notu Öğrenme

Yapılacak olan kredi veya da kredi kartı başvurularından kredi notunuzun olumsuz yönde etkilenmesini istemiyorsanız, belirttiğimiz gibi ihtiyacınız dışında ilerleyen dönemlerde kullanacağınız şeklinde bir ihtiyaç ile başvuru yapmamalısınız. Ayrıca, kredi veya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce, bankacılık değerlendirmesi yani Findeks sonucunuzun da ne durumda olduğunu bir kere daha göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bunun için çalışmış olduğunuz bankanın internet veya da mobil bankacılık uygulamasına girerek, ya da Findeks’in internet sitesine giriş yaparak, kredi notu ve bankacılık geçmişinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede, banka sicilinizde yaptığınız herhangi bir başvuruya olumsuz sonuç aldığınız şeklinde bir kayıt düşmemiş olacaktır. Bu da ilerleyen dönemlerde alacağınız kredilerde sizlere olumlu dönüş sağlanması konusunda etkilidir.

- Bir önceki yazımız olan Komisyonla Kredi Veren Yasal İkrazat Firmaları Hangileri? başlıklı makalemizde İkrazat Firmaları Güvenilir Midir?, kredi notunuz sıfır olsa bile ve Ülkemizde Hizmet Veren İkrazat Firmaları Hangileridir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *