«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Sicili Nedir?

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Sicili Nedir?

Kredi Sicilimi Nasıl Temizlerim? Kredi Sicili Nedir?

Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlardan ilki kredi notudur. Eğer kredi notunuzu sorgulamadan başvuru yaparsanız, mevcut talepleriniz bu puanın düşük olması nedeniyle onaylanmayacaktır. Öte yandan kredi sicilimi nasıl temizlerim? hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin, daha önceki zamanlarda kullandığınız kredilerin borcunu zamanında ödüyorsanız hem kredi notunuz hem de siciliniz yüksek olacaktır. Fakat gecikmeye düşmeniz durumunda idari veya yasal takip süreçleriyle karşılaşırsanız, her iki faktör de olumsuz olarak etkilenecektir.

Nasıl Temizlerim?

Bankalarla yaşadığınız tüm finansal ilişkiyi içeren rapora kredi sicili adı verilir. Bu rapor kredi limitleri, kredi çeşitleri veya hesap limitleri gibi tüm bilgiler yer alır. ise borçlarınızı ne şekilde ödediğinize bakılarak düşer veya yükselir. Bu nedenle kredi siciliyle kredi notunu birbirine karıştırmamak gerekir.

Tüketiciler çoğu zaman kredi sicilimi nasıl temizlerim? konusunda araştırma yapmaktadır. Öncelikle yasal takip sürecine girmiş olan bir tüketicinin sicili bozuk olur. Yani bankalar bu kişilere tekrar hizmet vermek istemez. Sicilin bozulmasıyla beraber kredi çekmeniz de zorlaşacaktır. Yasal takibin başlama süresi genelde 90 gündür ve tüketicilerin bu 3 aylık süreyi başarılı bir şekilde yönetmesi gerekir. Avukatlarla görüşmeli ve ne şekilde borcunuzu ödeyebileceğinizi aktarmalısınız.

Kredi Sicilimi Temizlemek İstiyorum

Herhangi bir gecikmeye neden olmadan ilk 30 gün içinde size sunulan fırsatları değerlendirerek ilk taksitinizi ödemeye çalışmalısınız. Bununla beraber ikinci 30 günlük sürede de borcunuzu ödemeye devam ederseniz, siciliniz olumsuz olarak etkilenmeyecektir. Fakat tüm anlaşmalara rağmen borcunuzu ödemezseniz, kara listeye alınır ve kırmızı çizgi adı verilen uygulamayla karşılaşırsınız. Kırmızı çizgi çekilen tüketiciler artık 5 yıl boyunca kredi sicilini temizleyememektedir.

O halde kredi sicilimi nasıl temizlerim? sorusuyla ilgili olarak borçlarınızı tek seferde kapatma yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu durumda tek bir bankaya borçlu olarak tüm borçlarınızı kapatabilirsiniz. Elbette bu işlemi de yasal takibe düşmeden yapmanız gerekiyor. Yasal takibe girdikten sonra yapacağınız tüm borç kapatma işlemleri, sicilinizin düzelmesini sağlayamamakla beraber kredi notunuzu da oldukça düşürmüş olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kira Kontratı ile Kredi Çekebilir miyim? başlıklı makalemizde Acil nakit ihtiyaçları ve Kira Kontratı ile Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *