«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Sicil Affı Başvuruları Hala Yapılabilir Mi?

Kredi Sicil Affı Başvuruları Hala Yapılabilir Mi?

Kredi Sicil Affı Başvuruları Hala Yapılabilir Mi?

Bankalar ile işi olmayan yok gibidir. Günümüzde neredeyse her vatandaşın bir şekilde bankalara yolu düşmektedir. Bunun sonucunda da bankalar ile çeşitli iş ve işlemler yapılmaktadır. Bu iş ve işlemler arasında kredi çekmek kredi kartı kullanmak ya da para transferleri gelmektedir. Tüketicilerin birçoğu ev ya da araba alırken belli bir birikime sahip olmadıklarından dolayı bankalara borçlanmaktadırlar ve bunun neticesinde de kredi çekmektedirler. Bankalar kredi ya da kredi kartları yoluyla vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Tabii ki bunu babalarının hayrına yapmazlar. Verdikleri kredinin vadesine göre belirli bir miktarda müşterilerinden faiz kazanmaktadırlar. Bankaların karı burada faiz gelirleri olmaktadır.

Faiz gelirleri ve diğer gelirlerden elde ettikleri kazançlar ile bankalar istedikleri kar oranlarını da müşterilerinin vadeli hesaplarına yansıtarak parayı da hesaplarında tutmaktadırlar. Sonuç olarak bankalar her türlü kazanmaktadırlar. Bankalara borcu olan vatandaşlar bir süre sonra bu borçları ödeyemez duruma düştüklerinde bankalar nezdindeki sicilleri bozulmakta ve yeni kredi çekerken zorlanmaktadırlar. Her ne sebep ile olursa olsun bozulan sicil kaydı iyi bir şey değildir. Birçok vatandaş bu nedenle  resmi gazetede yayınlandı mı sorusunu sormaktadır.

Bankalar Sicil Affı Uygulamasını Yapıyor Mu?

Birçok sıradan vatandaş neden bankalardan kredi çekemediklerini bilememektedir. Aslında durum basittir. Bankalar vatandaşlara kredi verirken kredi talep eden vatandaşın durumuna bakmaktadır. Vatandaş ödemelerini zamanında yapabilmekte midir? Ya da borçlarını zamanında ödeyebilmekte midir? Tüm bu soruların cevabı vatandaşın kredi sicil puanını etkilemektedir. tüketicinin ödeme alışkanlıklarına göre değişmekte olup, eğer ödemelerini zamanında yapan bir müşteri iseniz kredi çekmeniz kolaylaşmaktadır. Ödemelerini yapmakta zorlanan vatandaşların kredi çekerken zorlandıkları muhakkaktır. Bir de ödemelerini yapamayan ve kara listeye düşen vatandaşlar bulunmaktadır.

Kredi Sicil Affı Başvuruları Hala Yapılabilir Mi?
sicil affı resmi gazetede yayınlandı mı

Bu vatandaşlar ise maalesef kara listede yer almaktadır. Kara listede yer alan bu vatandaşlar bankalar nezdinde oldukça itibarsız bir konumda yer almakta olup genellikle kredi çekememektedirler. Son yıllarda bu durumda olan vatandaş sayısı hızla artmış durumda olup, bu durum hükümetin yeni önlemler alması gerekliliğini ortaya koymuştur. Hükümet bu durumdaki kişilerin geçmiş sicil puanlarını temizlemek için yeni bir yasa çıkarma hazırlığında olup, bu konuda beklentileri olan vatandaşlar sicil affı resmi gazetede yayınlandı mı sorusunu sormaktadırlar.

 

Sicil Affı Tekrar Yayınlanır Mı?

Yapılan çalışmalar neticesinde sicil affı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yürürlüğe giren bu af ile sadece vatandaşlar değil aynı zamanda ticari kuruluşlar da sicil affından faydalanabilir duruma gelmiştir. Bu yasanın yayınlanması ile kişiler ve kurumlar bozuk sicil kayıtlarını yeniden temize çekmek ve yeniden kredi çekmek şansına sahip olmuşlardır. Tabii ki bu durumdan yararlanabilmek için bankalar ile işbirliğine giderek yeniden borçları yapılandırmak ve ödemeleri altı ay içinde yapmak gerekmektedir. Birçok kişi ve kurum ödemelerini altı ay içinde kapatamayacak durumdadır. Bu nedenle bu kişi ve kurumların ödemelerini borçlu oldukları bankalar ile görüşerek yeniden yapılandırmaları ve belirli taksitler halinde ödemeleri gerekmektedir.

Kredi kayıt bürosundaki bozuk sicilin yeniden temize çıkması için mevcut borçların yeniden yapılandırılması ve ilgili bankalara başvurulması gerekmektedir. Sicil affı resmi gazetede yayınlandı mı diye soran vatandaşlar bu haber karşısında rahat bir nefes alacaktır. Birçok kişi ve kurumun yıllardır beklediği bu müjdeli haber en nihayet yürürlükte olup banka müşterileri kara listeden çıkmak için bu haberden sonra harekete geçecektir. Bozuk sicil derdinden kurtulmak isteyen müşteriler için kaçırılmayacak bir fırsat olan bu durum karşısında yapılması gereken hemen gidip başvuruda bulunmaktır. Çünkü söz konusu yasa altı aylığına çıkarılmış olup müşterilerin süresi kısıtlıdır.

 

- Bir önceki yazımız olan İş Bankası Ek Hesap Nedir? Nasıl Başvurulur? başlıklı makalemizde ek hesap ve iş bankası kmh hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *