«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Notunu Düşüren Faktörler Nelerdir?

Kredi Notunu Düşüren Faktörler Nelerdir?

Kredi Notunu Düşüren Faktörler Nelerdir?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu bildiğiniz üzere tüm bankacılık işlemlerinde karşınıza çıkan bir faktördür. Bu nedenle kredi notunu düşüren faktörler hakkında sizlere kapsamlı bilgiler sunuyor olacağız. Ayrıca kredi notunun düşmesine neden olan ana faktörler de önemlidir. Bu konuda tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar olmakla beraber kredi notunun her zaman yüksek tutulması gerektiğini unutmayın. Zaten kredi notu yüksek olan tüketiciler dilediği miktarda kredi çekebilme şansına da sahip olmaktadır.

Kredi Ödemeleri Zamanında Yapılmalı

Kredi notunu düşüren en önemli ilk neden zamanında yapılmayan ödemelerdir. Bu nedenle gerek kredi gerekse kredi kartı borçlarınızı tek bir günlük gecikmeye uğraması, kredi puanının düşmesine sebep olacaktır. Ayrıca kredi notu, düzenli ödemeler sayesinde yavaşça artmaya başlar.

Kredi ödemelerinde olduğu gibi kredi kartı borçlarında da bu faktörler önemlidir. Çünkü kredi kartı ekstresi geldiği zaman mümkünse aynı gün ödemenin yapılması gerekmektedir. Bu durum kredi puanının artmasını da sağlayacaktır. Zaten  arasında kredi ve kredi kart borcunun gecikmesi, belki de en önemli kriterler arasındadır.

Sürekli Yapılan Kredi ve Kart Başvuruları

Kredi puanından dolayı reddedilen kredi başvurularınız için yeniden başvuru yapmamalısınız. Bankalar bu durumu algıladığı için riskli gruba girmenize sebep olacaklardır. Ayrıca reddedilen bir kredi kartı başvurusu da yenilenmemelidir. Yani bir sonraki gün ya da bir sonraki ay yapacağınız her türlü hizmet başvurusu hem reddedilecek hem de kredi notunuzu düşürecektir.

Her ne kadar kredi notunu düşüren faktörler yukarıda sıralanan en önemli iki durumdan oluşsa da kredi kullanım yoğunluğunuz da çok önemlidir. Zaten bu durum kredi notunuzun %15’ini etkilemektedir. Yani düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir tüketici her zaman riskli durumdadır. Çünkü ödemelerinin 1 gün gecikmesi, tüm finansal geçmişini etkileyecektir. Bununla beraber yeni bir kredi almış olmanız da kredi notunu %20 oranında etkilemektedir. Çünkü bu durumda da bankalar tüketicileri bir risk olarak görür. Ancak gelirinize göre kredi çekmişseniz ve uygun bütçeniz sayesinde ödemelerinizi yapıyorsanız, ilerleyen süreçlerde herhangi bir durumla karşılaşmanız söz konusu değildir.

- Bir önceki yazımız olan Borç Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Borç Kapatma Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *