«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Notum Yükselmiyor Ne Yapmalıyım?

Kredi Notum Yükselmiyor Ne Yapmalıyım?

Kredi Notum Yükselmiyor Ne Yapmalıyım?

Bankacılık işlemlerinde en önemli kriterlerden olan kredi notu için çoğu zaman kredi notum yükselmiyor ne yapmalıyım? sorusu gündeme gelmektedir. Bu kapsamda tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin kredi notu sıfır olan bir kişi ile kredi notu 1000 olan bir kişi nasıl kredi alabilir şeklinde araştırılan sorulara da yazımızın devamında kapsamlı bir şekilde açıklık getiriyoruz.

Öncelikle kredi notu sıfır olan bireylerin kredi notu, yapılacak bazı işlemler sonrasında yükselmeye başlar. Bu konuda yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Kredi kartı kullanılmalı
  • Kredi kullanılmalı
  • Mevduat hesabı açılmalı
  • Kredili mevduat hesabı olmalı
  • Otomatik ödeme talimatı özelliği kullanılmalıdır.

Sıfır kredi notuna sahip olan bireyler en azından 1000 TL’lik bir kredi kartı çıkararak borçlarını gününden önce ödemeli ve bu sayede kredi puanını yükseltmelidir. Çünkü kredi notum yükselmiyor ne yapmalıyım? sorusuyla ilgili olarak en önemli faktör bu şekildedir. Buna ek olarak finansal kurumlarla çalışmaya başladığınızda ve borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğinizde, kredi puanınız yükselmeye başlayacaktır. Ancak borçların ödenmemesi ya da birkaç ay geciktirilmesi halinde, kredi notu düşmeye devam edecektir.

Kredi notunun yükselmeme nedenleri arasında devlete olan borçlarınız da önemlidir. E-devlet üzerinden sorgulamanız gereken bu borçları ödemelisiniz. Ayrıca vergi ya da sigorta borçları da kredi puanının yükselmemesine sebep olacaktır. Bu nedenle borçlarınızı ödedikten sonra bir süre beklemeli ve kredi notunuzun yükselmesinden sonra bankalardan hizmet almaya başlamalısınız.

Kredilerin yanı sıra kredi kartları da bu puanı etkilemektedir. Örneğin, sürekli olarak kredi kart borcunun asgarisini ödeyen tüketicilerin kredi notu tak aksine düşmektedir. Fakat ekstre tutarının tamamını ödediğinizde aniden kredi notu yükselişe geçebilir. İşte bu nedenlerden dolayı kredi notum yükselmiyor ne yapmalıyım? sorusuyla ilgili sizlerle paylaştığımız örneklere göz atabilirsiniz. Son olarak var olan borçlarınızın tek seferde kapanmasından sonra kredi notunuz bir süre sabit kalabilir. Belirli bir zaman zarfından sonra ise yükselişe geçecektir. Buna benzer süreçlerde kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan sabırlı bir şekilde beklemeniz yeterli olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Borç Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Borç Kapatma Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *