Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Notum Yok Ne Yapmam Lazım?

Kredi Notum Yok Ne Yapmam Lazım?

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bankalardan hizmet alma şartları arasında çok önemli bir yere sahip olan kredi notu, şuan birçok kişinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Ödemelerde meydana gelen aksamaların düzene konulamamasından sonra ciddi anlamda düşüşe geçen kredi notu, kişilerin yeni bir kredi ya da kredi kartı almasına imkan tanımazken, kredi kartı limitini arttırmak isteyenlere de ciddi sorunlar çıkarabilmektedir. Fakat, kredi notu düşük olan kişilerin yanı sıra, kredi notum yok ya da kredi notu sorgulamasında sonuç alamıyorum tarzında şikayetlerde bulunan kişiler de bulunmaktadır.

Öncelikle kredi notum yok diyen bir kişinin, kesinlikle panik yapmasına gerek yoktur. Çünkü bu durum gayet normaldir. Böyle bir durumun meydana gelme nedenlerine bakacak olursak da, kişilerin daha önce herhangi bir bankacılık faaliyetinde bulunmadıklarını örnek olarak gösterebiliriz. Yani, daha önce herhangi bir banka kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı ya da mevduat hesabı kullanılmamışsa, bankalarda kaydınız oluşmadığından dolayı Kredi Kayıt Bürosu sizin için bir kredi notu belirlemeyecektir. Ne iyi ne de kötü olan bu durumda ise, kredi notunuzun oluşmasını sağlamadığınız sürece, bankalardaki başvurularınıza onay almanız zordur.

Kredi Notu Olmayanlar Ne Yapmalı?

Kredi notum yok diyen bir kişi, yukarıda belirttiğimiz gibi bankalar ile bu zamana kadar çalışmamış olan kişilerden oluşmaktadır. Ne kredi notu ne de risk raporu oluşmamış olan bu kişilerin hangi yollarla kredi notlarını ve risk raporlarını oluşturacaklarını ise şu şekilde açıklayabiliriz.

  1. İlk olarak bankada bir vadesiz mevduat hesabı açtırmanız gerekecektir. Vadesiz bir mevduat hesabı açtırırken ise kesinlikle hesap işletim ücreti almayan bir banka tercih etmeniz gerekmektedir. Eğer bu kurala dikkat etmezseniz, banka tarafından belirli dönemlerde hesabınızda olan paralardan kesintiler meydana gelecektir.
  2. Vadesiz mevduat hesabı açılışı gerçekleştikten sonra, hesabınıza birkaç günde bir olacak şekilde para yatırın. Yatırdığınız paranın ise hiçbir şekilde miktarı önemli değildir.
  3. Gün içerisinde kasap, manav ya da market alışverişlerinzide, vadesiz hesap kartınızı kullanarak alışverişlerinizi tamamlayın.
  4. Eğer bankalar size iki aylık süre içerisinde bir kredi kartı içerikli mesaj atarlarsa, hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Ardından kredi notunuzun daha yüksek seviyelere çıkması için harcamalarınızı kredi kartınız ile yapmalı, ödemeleri de dönem borcu üzerinden yapmalısınız.
kredi notum yok
kredi notum yok

Eğer kredi notum yok diyen bir kişi, yukarıda belirttiğimiz adımları uygularsa, 3 aylık süre içerisinde kredi notunun oluşmasını sağlayacaktır. Fakat, kredi kartı kullanımı ile birlikte daha net bir şekilde belirli olacak kredi notunuzda, ödemelerinizi asgari tutar üzerinden yapmamaya gayret etmelisiniz. Eğer dönem borcu üzerinden ödeme yaparsanız, 3 ayın sonunda kredi notu sorgulaması yaptığınızda, 1400 ile 1500 aralığında bir kredi notuna sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankaların hazırlamış olduğu kredi paketlerinde genel olarak alt sınırda 1450 kredi notu talep edilmektedir. Bunun altında olan kredi notlarında olumsuz yanıt alınabildiği gibi daha düşük limitler ya da kefil şartı ile de hizmet sunulduğu bilinmelidir. Eğer kredi notu olmadığı için yukarıdaki adımları izleyen kişiler, 1450 ve altında bir kredi notuna sahiplerse, doğrudan kredi almaları için başka şartları da tamamlamaları gerekmektedir. Burada ise gelir durumu karşımıza çıkmaktadır. En az 3 aydır düzenli geliriniz var ve sigortanız da yatırılıyorsa, ihtiyaç kredisi kullanımına başlayabilirsiniz. Bundan sonraki süreçte ise hem istediğiniz tutarlarda kredi kullanabilmek hem de başvurularınızın olumsuz sonuçlanmaması adına, kredi notunuzun 1450’nin altına düşmemesine özen göstermelisiniz. Borcunuzu zamanında ve eksiksiz öderseniz de, herhangi bir sorun ile karşılaşma ihtimaliniz olmayacaktır.

- Bir önceki yazımız olan İLK EMEKLİ MAAŞINA YAPI KREDİ'DEN 450 TL başlıklı makalemizde emekli maaşı ve emekliye bonus hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir?

İçindekiler1 ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir?1.1 Atm Para Çekme Limiti 20191.2 Günlük Para …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir