«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. Kredi Notum Kaç? Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notum Kaç? Nasıl Öğrenirim?

Kredi Notum Kaç? Nasıl Öğrenirim?

Artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkan kredi notunun ne olduğunu açıklayarak konumuza giriş yapmanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Tüm finansal geçmişimizin tek bir kuruluş tarafından analiz edilerek ortaya çıkan puanlama sistemine denir.   hesaplanırken birçok kritere dikkat ediyorlar. Şimdi hesaplanırken dikkat edilen hususlar üzerinde duracağız. Burada kredi notum kaç ya da kaç olmalı şeklinde merak edilenlere yanıt bulacağız.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu etkileyen bir çok faktör olmasına rağmen bunlardan en önemlisi bankalardan kullandığımız ürünlerin düzenli olarak ödenmesidir. Örneğin;

 • Kredi kartının düzenli olarak ödenmesi,
 • Çekilen kredilerin taksitlerin tarihinde ödenmesi,
 • Bankada yatırım hesaplarının bulunması,
 • Verilen fatura talimatların zamanında ödenmesi kredini notunu etkileyen faktörler olarak sayılabilir.

Tabi ki burada kredi notunuz yanında gelir durumunuz, çalıştığınız kurum, hane halkınızın gelir durumu, ek gelirler gibi kriterlerde işlemlerinizin olumlu sonuçlanmasında oldukça önemlidir.

Kredi Notum Kaç? Nasıl Öğrenirim?
kredi notum kaç

 Kredi Notum Kaç? ‘ sorusuna cevap verirsek eğer;  ülkemizde kredi notu hesaplaması yetkili tek kuruluş Findeks’tir. Banka ile işlem yapmadan kredi notunu bu kuruma üyelik karşılığında öğrenerek ya da bankaların internet bankacılığından belli bir ücret karşılığı talep ederek öğrenebiliyorsunuz. Öğrendiğiniz kredi notunuza göre yapacağınız işlemlerin olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağını önceden tahmin edebilirsiniz.

Kredi Notum Kaç Olmalı ki Banka Olumlu Cevap Versin?

Bankalar tarafından ülkemizde veriler sonucunda kredi notu beş kategoriye ayrılmıştır. Her kategorinin bir anlamı vardır ki değerlendirmenin hangi durumda olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağını anlamak adına bunun iyi bilinmesi gerekir. Şimdi kredi notuna ait kategorileri detayları ile inceleyelim.

 1. Çok Riskli Grup: Kredi notu puanı 0-799 arasında olan gruptur ki bu gruptaki kişilere bankanın kredi ya da kredi kartı taleplerine olumlu cevap vermez. Çünkü kişinin finansal geçmişinde sorunlar vardır anlamına gelir ve banka için güvensizlik nedenidir. Kişi ya ödemelerini gecikmeli yapıyor ya ödemiyor ya da yasal takibe düşmüş demektir. Ancak finansal durumundaki aksaklıkları düzelterek kredi notunuzu yükseltmelisiniz.
 2. Orta Riskli Grup: Kredi notu puanı 800-1299 arasında olan gruptur. Bankalar size direk olumsuz cevap vermeyecektir ama olumlu sonuçlanması için size bazı şartlar sunabilir. ( Örneğin, kefil istemek,… ) . Bu grupta yer alan kişi bankadan kullandığı ürünler için ödemelerde gecikme var demektir. Taleplerinizin olumlu sonuçlanması için ya bu olumsuz durumu ortadan kaldırıp kredi notunuzu yükselteceksiniz ya da bankanın size sunduğu şartları yerine getireceksiniz.
 3. Az Riskli Grup: Kredi notu puanı 1300-1499 arasında olan gruptur. Bankalar kredi kartı taleplerinize olumlu cevap verir ama kredi taleplerinizde şartlar sunabilir. Bu grupta yer alan kişi kredi kartının asgarisini ödüyor veya ödemekte olduğu kredisi var demektir. Kredi kartı borçlarının en azından dönem borçları ödenerek ya da var olan kredi borcunun büyük bir kısmını kapattıktan sonra taleplerine olumlu cevap alabilirler.
 4. İyi Grup: Kredi notu puanı 1500-1699 arasında olan gruptur. Bankalardan talepleriniz için olumlu cevap alırsınız. Finansal geçmişinde sorunu olmayan kişilerdir. Tüm ödemeler zamanında yapılıyor demektir.
 5. Çok İyi Grup: Kredi notu puanı 1700 ve üzeri olan gruptur. Kredi taleplerinde hiç bir belge istenmeyen, direk hesabına yatırılan, kredi kartı istekleri hemen cevaplanan kişilerdir. Bu kişilerin gelir seviyeleri yüksektir ve ödemeleri tarihlerinden önce otomatik hesaplarından ödenen kişilerdir.

Kredi notunuz yüksek ise istediğiniz bankadan krediyi kolayca çekebilirsiniz. Kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız ödemelerinize de dikkat etmeniz gerekir. Bu sayede sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

 

- Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde bonus kredi kartı ve garanti kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *