«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi Notu Yükseltme Yolları

Her banka, kullanıcısının performansını değerlendirmek adına risk raporu oluşturur. Kredi notunun belirlenmesini sağlayan performans değerlendirmesi sayesinde, farklı gruplara ayrılarak kategorize edilen kredi risk grubunun hangi noktasında olduğu belirlenir. Bankalardan hem kredi kartı hem de kredi talep edildiğinde ilk olarak kredi notu incelemesi yapılır. Her banka kullanıcısı, kredi notuna göre farklı kategoride yer alarak işlemleri buna göre onay alır. Kredi notunun yüksek tutulması bankalar açısından büyük önem taşır. Bazı kişiler, yetersiz kredi notu sebebiyle maddi olarak zor durumda kaldıklarında bankalardan ret cevabı alırlar. Düşük kredi notu nedeniyle karşılaşılan bu durumu düzeltebilmek, ve bu notu üst seviyede tutabilmek mümkündür?

Kredi Notu Değerlendirmelerinde Önemli Faktörler

kredi notu değerlendirilmesi yapılırken önem arz eden belirli faktörler bulunur.

 1. Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
 2. Mevcut hesap durumu
 3. Kredi kullanım yoğunluğu

Kredi notu değerlendirmelerindeki temel 3 unsurla beraber, sahip olunan kredi performansının belirleniyor olması nedeniyle bu kriterlere önem verilerek bankacılık işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Kredi Notunu Yükseltmek için Neler Yapılabilir?

 • Kredi kartları borçlarını minimum seviyeye indirmek veya tamamen sıfırlamak kredi notunun yükselmesinde önemlidir. Sürekli olarak asgari ödeme tutarıyla işlem yapmak kredi notunu yükseltmeye yardımcı olmaz.
 • Kredi ödemesi bulunanlar için, ödemeleri zamanında yapmak önem taşır. Bankalar tarafından yapılan değerlendirmelerde, borcunu zamanında ödeyenler için olumlu görüşe sahip olurlar.
 • İhtiyaç olmadan kredi başvurusu yapılması kredi notunu olumsuz anlamda etkiler. Yoğun olarak kredi kullanımına bağlı olarak, bankalar kredi vermede daha çekimserdirler.
 • Finansal açıdan alınan krediyi karşılayabilecek durumun görülebilir olması bankalar açısından büyük öneme sahiptir. İstikrarlı finansal hayat beraberinde kredi sonuçlarında pozitif geri dönüşleri getirir.
  Faturaların zamanında ödenmesi ve otomatik ödeme talimatları kredi notunun yükselmesinde etkilidir. Kredi notu yükseltme yolları arayışı içerisinde olanlar için otomatik ödeme talimatları gözden kaçırılan en önemli detaylar arasında yer alır.
 • Kredi notunun düzenli olarak kontrol edilerek, kredi yükseltme yollarından yararlanarak yükseldiği kolaylıkla görülebilir. Güncellenen kredi notu ile beraber bankalar tarafından yapılan değerlendirmede, içerisinde bulunulacak risk kategorisinin eskisine oranla daha iyi durumda olduğu görülebilir.

- Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme başlıklı makalemizde kartsız para çekme, Ziraat Bankası ATM’den Kartsız Para Çekme ve Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *