«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme

testt

Kredi Notu Öğrenme

Bankaların kredi verirken aradığı şartların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu, kişinin mevcut kredi ve kredi kartı ödemelerini ne kadar düzenli yaptığını belirten bir puanlama sistemidir. Örneğin, kişiler kredi ve kredi kartı borçlarını son ödeme tarihinden önce düzenli olarak yapıyorsa bu kişilerin kredi notu yüksektir ve kredi başvurularından olumlu yanıt alma ihtimalleri daha yüksektir. Diğer yandan, kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli ödemeyen veya sürekli olarak asgari ödeme yapan kişilerin kredi notu zamanla düşmektedir  ve bu kişiler kredi çekerken kefil veya teminat vermek zorunda kalabilir.

 

Kredi notu sadece kredi çekerken değil bir ev kiralarken de önem arz etmektedir. Birçok emlakçı veya ev sahibi evini vereceği kişinin kredi notunu sorgular. Kredi notu, kişilerin borçlarına sadık olup olmadığını ölçtüğü için kredi notu yüksek olan kişilerin ev kiralayabilmesi de kolaydır. Bu yazımızda ise kredi notu nasıl öğrenilir, bankalar üzerinden kredi notu sorgulaması nasıl yapılır, gibi sorulara yanıt vereceğiz.

 

Kredi notu sorgulaması E-devlet, Findeks ve bankalar üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden yapılan işlemlerde ücret alınmazken banka ve Findeks üzerinden yapılan işlemlerde 10 TL’nin üzerinde işlem ücreti alınmaktadır. Kredi sorgulamalarında yer alan Borç/limit oranı da en az kredi notu kadar önemlidir. Kredi notunun yer aldığı dosyada Borç/limit oranı da yer almaktadır.

 

E-Devlet’ten Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 

E-devlet’in yeni hizmete soktuğu uygulaması sayesinde ücretsiz olarak kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Kredi notu sorgulaması için yapmanız gereken tek şey e-devlet şifresine sahip olmaktır. E-devlet’in resmi adresine girdikten sonra arama kısmına “Risk Raporu” yazıldıktan sonra “Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Raporu Başvurusu” kısmı gelmektedir. Yeni Başvuru butonuna bastıktan sonra açılan sayfada “Devam Et” butonuna basınız. Bu butona bastıktan sonra “Başvur” butonuna basarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha detaylı bir anlatım için https://www.faizim.com/ucretsiz-kredi-notu-ogrenmek/ adresine bakabilirsiniz.

 

Bu sorgulama ücretsiz olmakla birlikte ayda 1 kez yapılabilmektedir. Risk raporu, kişinin toplam kredi ve kredi kartı borçlarını içermektedir. Kredi notu puanı ise net olarak bu sorguda öğrenilememektedir. Kısacası, e-devlet üzerinden yapılan işlemlerde Borç/Limit Oranı bilgisi alınabilmektedir.

 

 

 

Findeks Kredi Notu Öğrenme

 

Findeks üzerinden kredi notu sorgulaması ücretli bir şekilde yapılabilmektedir. Findeks.com adresine girdikten sonra sağ üst kısımda yer alan “Ücretsiz Üye Ol” butonuna basmalısınız. Bireysel ve Ticari müşterilerin sorgulamaları farklı sayfalardan yapılmaktadır. Bireysel müşteriler için T.C. Kimlik no, İsim, Soy isim, cep telefonu, e-posta, eğitim durumu ve çalışma şekli seçildikten sonra “Devam” butonuna basılmalıdır.

 

Findeks üzerinden kredi notu sorgulamasının ücreti 11 TL’dir. Bu ödemeyi kredi kartıyla yapmak mümkündür. Sorgulama yapıldıktan sonra kredi notu bilgisi Telefon, e-posta, Adres ve Telefon yöntemiyle gönderilmektedir.

 

SMS Yöntemiyle Kredi Notu Öğrenmek

 

Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerini kullanan kişiler kredi notu sorgulamasını yapabilmektedir. Her operatör için yapılması gereken işlem farklı olduğu gibi bu işlemin ücreti 9 TL’dir. Kredi notu için ödenmesi gereken tutar faturalı hat kullanıcılarının bir sonraki aydaki faturasına yansıtılmaktadır.

 

Turkcell hat sahipleri T.C. Kimlik numarası ve Doğum Yılı bilgilerini aralarında boşluk bırakarak 1122’ye mesaj göndermelidir. Mesaj gönderildikten sonra kredi notu bilgisi kişinin cep telefonuna mesaj olarak gönderilmektedir.

 

Vodafone ve Türk Telekom hat sahipleri de T.C. Kimlik numarasını yazdıktan sonra Doğum yılını yazarak 1122’ye kısa mesaj göndermelidir. İşlemler benzer olmakla birlikte kredi notu sorgulaması için gerekli ücrette operatörden operatöre farklılık göstermemektedir.

 

Örnek bir SMS; 11111111111 1994 şeklindedir.

 

BKM Express ile Kredi Notu Öğrenmek

 

BKM Express yöntemiyle de kredi notu işlemi sorgulanabilir. BKM Express’in 05.01.2016 tarihinde başlattığı “Kredi Notu Sorgulaması 1 TL” kampanyasının son bitiş tarihi 31.12.2019’dur. BKM Express bu kampanyayı 3 yıldır yapmaktadır.

 

Kampanya 1 kez geçerli olmakla birlikte ilgili işlem findeks.com adresi üzerinden yapılmaktadır. BKM Express kartına sahip kullanıcılar Findeks uygulaması üzerinden 1 TL ödeyerek detaylı kredi notunu birçok farklı yöntemle sahip olabilirler. Bu kampanya hem Kredi Notu hem de Risk Raporunu aynı anda satın alan kullanıcılar içindir.

Garanti Bankası Kredi Notu Sorgulaması

 

Kredi notu sorgulaması, bankalar üzerinden de yapılabilmektedir. Garanti Bankası bu hizmeti veren bankalardan birisidir. Garanti Bankası müşterileri mobil uygulama veya İnternet bankacılığı aracılığıyla kredi notu sorgulamasını yapabilir.

 

İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra “Başvurular” kısmından “Kredi Notu” sekmesine gelmelisiniz. Yeni açılan sayfada “Başvur” butonuna basarak kredi notunuzu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama esnasında Adres ve ödeme yönteminizi seçmeniz yeterlidir. İşlemin ücreti 12 TL’dir ve hesabınızda para bulunması durumunda işlem kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama

 

Ziraat Bankası müşterileri İnternet bankacılığı ve mobil uygulama üzerinden kredi notu bilgisini 8 TL ücret ödeyerek sorgulayabilirler. İlgili ücretin hesabınızda bulunması durumunda ücret hesabınızdan direkt olarak tahsil edilmektedir. Bankadan alınan kredi notu birçok detaya sahip olmakla birlikte kredi notu, borç/limit oranı ve kredi notu grafiği de kullanıcılara sunulmaktadır. E-posta şeklinde alınan kredi notu .pdf formatındadır. Herhangi bir akıllı telefondan kredi notunuzun yer aldığı dosyayı açabilirsiniz.

 

Ziraatbank.com.tr adresine girdikten sonra İnternet bankacılığına giriş yapın. “Başvurular” sekmesinden “Çek ve Risk Raporu” kısmında yer alan “KKB Risk Raporu” butonuna tıklamanız yeterlidir. Ödeme hesabınızdan düştükten sonra “E-posta Gönder” butonuna basarak ilgili dosyayı e-posta adresinizden kontrol edebilirsiniz.

 

Kredi Notuyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Sürekli olarak kredi notu sorgulaması yapmak kredi notuna olumsuz etki etmemektedir. Diğer yandan, bir kredi kapatıldıktan sonra Risk raporunda kredinin kapatıldığı bilgisi yer alsa da kredinin kapatılması kredi notuna hemen etki etmeyebilir. Bunun için kişilerin 1 ay ile 2 ay arasında beklemesi gerekmektedir.

 

Kredi çeken kişiler riskli bölgede yer aldığı için çekilen tutara göre kredi notu düşmektedir. Kişiler krediyi düzenli olarak ödeseler bile kredi tamamen bitene kadar kredi notu kademli olarak artmaktadır. Kredinin vadesi boyunca düzenli olarak ödenmesi durumunda ise kredi notu güncellendiğinde kredi çekilmeden önceki puandan daha fazla olacaktır.

 

Olumsuz kredi kartı ve kredi başvuruları kredi notunu düşürmektedir. Bu sebeple kredi çekmeden önce başvuracağınız tutarı iyi belirlemeli ve borç/limit oranınız yüksekse krediye başvurmadan önce bu oranı düşürmelisiniz.

 

- Bir önceki yazımız olan Kendi Evime Konut Kredisi Çekebilir Miyim? başlıklı makalemizde İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir?, Kendi Evi Olan Kişinin Konut Kredisi Alması Mümkün Müdür? ve Konut Kredisi Alma İşlemleri Nasıldır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *