«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer Sonuçları Nelerdir?

Bankaların gözünde müşteriler kredi notu risk raporu durumuna göre değerlendirilir. Fakat zamanında yapılmayan ödemeler ve yaşanan gecikmelerden dolayı banka kredi puanı düşer. Bankalardan yaptığınız diğer olumlu işlerden pozitif puan alırsınız ve aksi halde risk raporunuza yaptığınız olumsuz işlemler yazılır.

Kredi Notu Düşmesinin Sonuçları Nelerdir?

Günümüzde birçoğumuz bankalar ile haşir neşir durumdayız, sürekli İhtiyaç kredileri kullanmaktayız, kredi kartlarımız bulunmakta ve sürekli yanımızda taşımaktayız. Kısaca hayatımızın her alanında bankacılık işleri kredilerbulunmakta ve sürekli bir kredi alışverişi söz konusudur.

Bankacılık işlemlerinde kredilerini düzenli ödeyen, kredi kartının tüm ödemesini hiç aksatmayan olduğu kadar, maalesef ödeme dengesini yitirip kredi ve kredi kartı ödemelerini aksatan birçok kişi bulunmakta hatta hiç ödeyemez durumda olanlarında çok olduğu bilinmektedir.

Öncelikle şunu netleştirmekte fayda var kredi notu ve findeksaynı şeydir, kredi notunuz düşükse findeks notunuzda düşüktür yani findeks renginiz sarıdır. Biri düşüyorsa diğeri de düşer. Biz anlatımlarımız da sürekli kredi notu olarak bahsedeceğiz.

Kredi Notu Findeks Rengi

Şimdi ilk ele alacağımız konu, kredi veya kredi kartı ödemelerini aksatanlar var ki kredi notu kesinlikle aşağı bir yöne, düşme eğilimine girmiş demektir. Eğer kredi borçlarınızı aksatır sanız bu aksamalar her seferinde eksi olarak kredi notunuzdan düşülecektir. Ödeme düşeni bozuk olanlar kredi notları 1200 puanlara kadar düşer.

Burada ödeme aksaklığından kasıt örneğin bireysel kredi taksitinizin birini sürekli aksatma, kredi kartısadece asgari tutar ödeme gibi durumlardır. İdari takibe, tasfiye durumunda bulunan krediler sizi doğrudan kara listeye alır ve kredi notunuz 800’lerin de altına düşer yani kırmızı kalem yemiş olursunuz ya da bir başka şekilde findeks renginizkırmızı olmuştur ve borçlarınızın tamamı ödenene kadar da o listeden çıkmanız mümkün değildir. Bir diğer durum ise kredilerinizi düzenli ödeniyor, kredi kartlarınızı aksatmıyorsunuz ama yine de kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanıyor, işte bu noktada sorunlara ve nedenlere bakacak olursak;

Kredi notunuz belirlenirken, birçok kriter gözetilerek belirlenir, birinci ve en baskın ölçek hiç şüphesiz düzenli ödeme. Ancak diğer yan etkilerde vardır bunlar: sürekli kredi başvurusu yapmak, sürekli kredi arayışında olmak, yüksek limitli kredi kartları, birden fazla kredi kartları bunlar sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Kredi Notu Arttırmak ve Banka Sicilini Temizlemek

Örnekleme yapacak olursak; 3000 TL geliriniz var. 3 tane 5.000 TL limitli kredi kartınız var ayrıca 80.000 TL Konut kredi çektiniz ve aylık 1200 TL ödemeniz var, birde 3000 TL krediniz var ve aylık 220 TL aylık ödemeniz var 33.000 borcunuz artı 15.000 kredi kartı açık limit 98.000 TL borç stokunuz olmuş oldu yani borç yükünüz fazladır ve maaşınıza denk olmamaktadır. Genelde bu durumda olan krediler de ret edilir.

Bankalar ile yapılan tüm işlemlerimizde kredi notuhep karşımıza çıkacaktır. Yürütülen çalışmalara göre orta vadede telefon, elektrik ve su gibi diğer tüm faturalarımız da bu sisteme dahil edilecektir.

ETİKETLER: Kredi Notu Risk Raporu, Banka Kredi Puanı, Krediler, Kredi Notu Ve Findeks, Findeks Renginiz, Kredi Kartı, Kredi Notu

 

- Bir önceki yazımız olan Aidatı Olmayan Kredi Kartı Aidatsız Kredi Kartı Özellikleri başlıklı makalemizde aidatsız kredi kartları ve Ziraat Bankası Ziraat Kart hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *