«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Bankalardan aldığınız krediler ve kredi kartı gibi ürünlerin belirli bir geri ödeme süresi vardır. Alacağınız bu ürünlerin geri ödeme durumuna göre bankaların sizlere verdiği not ise kredi notu olarak adlandırılır. Bu notun düşük ya da yüksek olması, çekeceğiniz kredileri doğrudan etkiler. Özellikle kredi notu düşük olan kişiler için ‘kredi notu kaç ayda yükselir?‘ sorusunun büyük önemi olacaktır. Kredi notu, her zaman için aylık ödeme periyodu sonucu düzenlenir. Yani yaptığınız bir ödeme doğrudan kredi puanına etki eder. Aynı şekilde yapılmayan ödemeler de kredi notuna etki edecek ve eksi puan olarak işlenecektir.

Düzensiz ödeme sonucunda düşen kredi notunu yükseltmek için, tekrardan bir ödeme düzeni sağlanması gerekiyor. Bu durumu da aktif olarak kullandığınız kredi kartı ve kredi gibi ürünler üzerinden sağlamanız mümkün olacaktır. Özellikle ‘kredi notu kaç ayda yükselir?‘ konusunu araştıran kişilerin 3 ay gibi bir süre içinde de kredi puanını yükseltmesi mümkündür. Bu tip durumlarda özellikle kredi kartı kullanımına ağırlık vererek aylık ödenmesi gereken bir taksit yatırın. Bu borçları tam gününde ödeyerek kredi notunu doğrudan yukarı çekebilirsiniz. Ancak ödeme yaparken yalnızca asgari tutarları değil, borcun tamamını ödemek gerekiyor. Aynı şekilde aktif olarak devam eden krediler varsa, bunların ödemesini de aksatmadan yaparak kredi notunda yukarı doğru hareketlilik yaratabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?
Credit Score and Magnifying Glass

Kredi Notu Öğrenme

Bankaların verdiği kredi notlarını öğrenmek için birden fazla aracı kullanmak mümkündür. Kredi notunu öğrenmenin en garantili yolu, internet tabanında kurulan Findeks sistemidir. Türkiye’nin en önde gelen dokuz bankası tarafından ortak olarak kurulan bu sistem, kişilere tüm kredi sicillerini gösteriyor. Yüksek güvenlikli bir sistem olan Findeks’e masaüstü ya da mobil uygulama üzerinden erişebilirsiniz. Sisteme kurumsal ya da bireysel olarak kayıt olduktan sonra kredi notunu rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Ayrıca Findeks sistemi üzerinden borç sorgulama, kara liste sorgulama ya da kırmızı kalem durumu sorgulama işlemlerini de yapabilirsiniz. Yapacağınız kredi notu sorgulama işlemleri için ortalama 5 TL gibi bir ücret alınır. Ancak söz konusu ücret, bütün kredi notu sorgulama kanalları üzerinden alınacaktır. Bunun yanı sıra kredi notu sorgulama hizmetleri için SMS üzerinden de işlem yapabilirsiniz. Bütün mobil şebeke firmaları, belirli SMS numaraları üzerinden bu hizmeti veriyor. T.C. kimlik numaranızı ilgili numaralara gönderdikten sonra kredi notunu öğrenebilirsiniz.

Kredi puanı 0 ile 1900 aralığında değişen bir nottur. Bu puan belirli risk gruplarına ayrılmıştır. Kredi notu 1 ile 699 arasında olan kişiler çok riskli, 700 ile 1099 arasında olanlar orta riskli, 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli şeklinde sıralanır. 1500 ve üzerinde olanlar ise iyi ve çok iyi grup olarak adlandırılır. Yani kredi notu 1500’ün altında olan kişiler için her zaman belirli bir risk durumu söz konusudur. Bu nedenle kredi notunun orta değeri her zaman için 1500 olarak kabul edilir. Kredi notunuz bu sınırın altında ise, kredi kullanımlarında her zaman risk olacaktır. Ancak kredi notu 1500’ün üzerinde olan kişiler, diğer şartları da sağladığı zaman rahatlıkla kredi kartı ve kredi kullanabilir.

Kredi notunu en kısa sürede yükseltmek isteyen kişilerin özellikle bütçeleri doğrultusunda bir kredi kullanması ya da kredi kartı çıkarması gerekir. ‘Kredi notu kaç ayda yükselir?‘ konusunda bahsettiğimiz gibi bu puan aylık olarak hareketlilik gösterir. Düşük limitli bir kredi kullansanız bile, aylık olarak bankaya yapacağınız düzenli ödemeler kredi notuna olumlu etki eder. 1-2 ay üst üste düzenli olarak gerçekleşen ödemeler, kredi notunu belirgin şekilde üst seviyeye çeker. Bunun yanı sıra mobil bankacılık uygulamalarını aktif olarak kullanma, otomatik ödeme talimatı verme gibi ince detaylar da kredi notuna doğrudan etki edecektir. Kısa sürede kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin mutlaka bankalarda aktif olması ve kredi siciline olumsuz yansıyacak bir durum yaşamaması gerekiyor.

Kredi notunun düşmesinin temel sebebi, çektiğiniz kredilerin ya da kullandığınız kredi kartlarının aylık ödemesini düzenli yapmamaktır. 1 aylık yapacağınız ödeme aksaklığı bile kredi notuna olumsuz yansır. Bu süreç 3 aya kadar uzadığı durumlarda ise hakkınızda yasal takip başlar ve kredi notu en riskli düzeylere gelir. Bu tip durumlara maruz kalan kişiler için elbette belirli işlemlerin yürütülmesi gerekiyor. Kredi notunu düzeltmek isteyen kişilerin öncelikle bankalara olan tüm borçlarını sıfırlaması gerekiyor. Bunun için borç yapılandırması ve borç kapatma kredisi gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Tüm borçlar sıfır düzeyine geldikten sonra ilk 3 aylık süre içerisinde bankalara aylık tüm borçları düzenli ödeyerek tekrardan kredi notunu iyi bir düzeye getirebilirsiniz.

Özellikle bankalara yapılan kredi başvurularında, kişilerin kredi notu sıkça gündeme gelir. Kredi notunun düşük olması, bankaların sunduğu hiçbir hizmetten yararlanamama anlamına gelir. Özellikle en riskli gruplarda yer alan kişilere bankalar hiçbir zaman kredi kartı ve kredi gibi ürünleri kullandırmaz. Zira, kredi notu düşük olan bir kişi, geri ödeme konusunda güvensiz demektir. Bankalar bu durumdaki kişilere gelir durumu iyi olsa bile kredi kullandırmayabiliyor. Bunun yanı sıra kişilerin kredi notunun en riskli seviyeye kadar düşmesi, hakkında yasal takip sürecinin başlayacağı anlamına da geliyor. Bankalara toplamda 90 gün boyunca hiçbir ödeme yapmadığınız zaman, yasal takip başlar ve bankalar sizleri avukatlara devreder.

Bankalara yapacağınız kredi başvuruları, kredi notunun düşmesine hiçbir şekilde neden olmaz. Yani kredi başvurusunun sayısı ile kredi notu arasında temel bir ilişki yoktur. Bu durumlarda sadece ödeme düzenlerine bakmak gerekecektir. Ödemeleri düzenli olarak yaptığınız sürece, kaç tane kredi başvurunuzun olduğunun herhangi bir önemi kalmayacaktır. Hatta düzenli ödeme yapıyorsanız, çektiğiniz kredilerin sayısının fazla olması sizin adınıza olumlu olacaktır. Bu sayede kredi notunu 1500’ün üzerine çekebilir ve iyi grup aralığına denk gelebilirsiniz.

Bankalardan vadeli ya da vadesiz olarak bir hesabı bulunan kişiler, başvurdukları zaman ek kart çıkarabilir. Ek kart, bankaların nakit ihtiyaçları için sunduğu özel hizmetlerden birisidir. Yani bu ürünü kullanan kişilerin bankalar ile etkileşimi daha fazla olacaktır. Kullandığınız ek kartlar üzerinden düzenli harcama yapıyorsanız ve sonrasında aylık ödemeleri düzenli gerçekleştiriyorsanız, bu durum kredi notu üzerine olumlu yansır. Zira ‘kredi notu kaç ayda yükselir?‘ konusunda belirttiğimiz gibi, bankalar aylık olarak yapılan tüm ödemelerde kredi notunu harekete geçirir.

Bütün ek kartlarda da aylık olarak belirtilen bir ödeme tarihi vardır. Bu tarihleri hiçbir şekilde aksatmadan bankalara ödeme yaparsanız, kredi notunuzda yukarı yönde bir hareketlilik olacaktır. Bankalara ek kart için başvurmak isteyen kişiler doğrudan şubelerden başvuru yapabileceği gibi, internet üzerinden de bu ürünleri satın alabilir. Ancak alacağınız ek kartların aylık ödemesini düzenli olarak yapmadığınız zaman, kredi notunuzun aşağı seviyelere düşeceğini unutmayın.

- Bir önceki yazımız olan KREDİ ALANLAR DİKKAT ÖDEMELER DEĞİŞİYOR! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *