Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Notu Hesaplama Yöntemi! Kredi Notunu Hangi Eylem Yüzde Kaç Etkiler?

Kredi Notu Hesaplama Yöntemi! Kredi Notunu Hangi Eylem Yüzde Kaç Etkiler?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kredi notu hesaplama günümüzde kredi ve kredi kartı kullanan hemen herkesin aklını karıştıran bir uygulamadır. Bankaların bu denli güvendiği ve ona göre yüz binlerce lirayı kredi olarak teslim ettiği kredi notu, aslında çok ciddi sınırlar içerisinde hesaplanıyor. 0 ile 1900 puan arasında yer alan kredi notu, 18 yaşını geçen hemen herkesin hanesinde 0 (sıfır) olarak görülmektedir. Kredi notunun sıfır olması durumu kötü değildir. Bu sadece ilgili kişinin daha önce hiçbir ekonomi kuruluşuyla iş yapmadığını göstermektedir. Bankalar bu gibi kişilere nötr tavır sergilerler. Kredi notu neye göre hesaplanır diyenler için kredi notunun hesaplama formülünü arayıp bulduk. Kredi notu içerisinde hangi etken, puanı yüzde kaç etkiliyor işte bu sorunun cevabı!

Findeks Kredi Puanını Ne, Ne Kadar Yüzde Kaç Etkiler?

Findeks kredi notu öyle bir şeydir ki, bankaların bir kişiye karşın olan güven tutumlarının tamamını ortaya koyan ciddi bir veridir. Bu veriye bağlı olarak kişini ekonomik faydalanması tanınan haklar değişebilir. Bu nedenle ekonomi üzerine yapılan çalışmalarda kişinin kredi notu hayati derecede önem arz etmektedir. Findeks kredi notu hesaplama yöntemi için tam net bir formül veremeyiz ancak neyin ne kadar etkilediğini sizler için söyleyebiliriz. İşte, kredi notunu etkileyen eylemler ve puan üzerinde ki etki oranları:

Kredi Kullanım Sıklığının Kredi Notuna Etkisi

Kredi notunu etkileyen faktörler arasında kredi kullanım yoğunluğu %15 oranla yer almaktadır. Kredi kullanan birisi, Findeks gözünde daha tecrübeli olarak görüleceği için kredi notu, az kredi kullanmış birine göre daha yüksek olabilir. Ancak çok kredi kullanıp hepsini batıran birisiyle, az kullanıp düzenli olarak ödeyen birisinin kredi notu puanı elbette eş olmayacaktır.

En Son Açılan Kredinin Kredi Notuna Etkisi

Kredi puanına etki eden faktörler arasında %20 oranlar varlığını sürdüren yeni kredi talimatları, oldukça büyük bir pasta dilimine sahip. Kişinin yakınlarda bir kredi çekmiş olması kredi notunun bir diğer eski kredi sahibine göre yüksek olmasına neden olabilir. Bu tecrübe ve deneyim açısından Findeks tarafından mantıklı bir çerçevede değerlendirilecektir.

Mevcut Banka Borçlarının Kredi Notuna Etkisi

Mevcut borçların kredi notuna etkisi ise diğer unsurlardan biraz daha fazladır. Kişinin gerek kredi, gerekse de kredi kartı yoluyla her ne şekilde olursa olsun banka veya diğer ekonomi kuruluşlarına olan mevcut borcu kredi hakkını kısıtlama yetkisine sahiptir. Bu etkenin kredi notunda ki payı ise %25 olarak belirlenmiştir.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ödeme Sorumluluğunun Kredi Notuna Etkisi

Krediyi düzenli ödemenin kredi notuna etkisi hemen her faktörden daha fazladır. Kredi ile sınırlamak da doğru olmayacaktır. Yine mevcut kredi kartı borçlarının da etkisi göz önünde bulundurulmalıdır. Kredi kartı veya kredi borcunu düzenli olarak tam ve zamanında ödeyen kişinin kredisi bunu yapamayan kişiden “çok daha fazla yüksek” olacaktır. Findeks kredi notu hesaplama sisteminin uygulanmasında ki temel neden de budur. Kişinin banka tarafından verilen parayı geri ödeyip, ödemeyeceği konusudur.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir