«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Neden Onaylanmaz? Kredi Onaylanmama Sebebi Nedir?

Kredi Neden Onaylanmaz? Kredi Onaylanmama Sebebi Nedir?

Kredi Neden Onaylanmaz? Kredi Onaylanmama Sebebi Nedir?

Bankalardan kredi almak için başvuru yapan tüketiciler çoğu zaman Kredi Neden Onaylanmaz? sorusunu gündeme getirmektedir. Aslında kredilerin onaylanmamasının bazı nedenleri vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi şüphesiz kredi notunun düşük olmasıdır. Hangi bankaya başvurursanız başvurun, düşük kredi notuna sürekli olumsuz yanıtlar verilecektir. Ancak ipotek ya da kefil aracılığıyla bir miktar kredi talebinde bulunabilirsiniz.

[Topuk]

Kredi neden onaylanmaz sorusunun bir diğer yanıtı ise var olan borçlardır. Eğer bir bankaya en az 2 aydır kredi borcunuzu ödemiyor ve farklı bir bankaya kredi başvurusunda bulunuyorsanız, muhtemelen olumsuz yanıt alırsınız. Ayrıca her banka bu konuda ortak bir havuz üzerinden finansal geçmişinize dair bilgileri kontrol etmektedir. Yani sorusundan önce tüm finansal geçmişiniz, yaptığınız başvurunun ardından incelenerek kısa sürede dönüş yapılmaktadır. Bu yüzden mevcuttaki kredi veya kredi kartı borçlarınızın yanı sıra doğalgaz, elektrik ve su gibi faturalar kredi notunuzu düşürdüğünden dolayı dikkat etmelisiniz.

Kredinin bir diğer onaylanmama nedeni, gelir yetersizliğidir. Bu konuda bankalar başvuru yapan kişilerin gelir durumuna bakar. Aynı anda eski kredilerin ödeme sıklığı ve buna benzer süreçler de takip edilerek tüketicilere bilgiler aktarılır. Tamda bu noktada belgeleyebileceğiniz tüm gelirlerinizi başvuru sırasında bankaya sunmanız önemlidir.

Kredi Neden Onaylanmaz?

Yukarıda sıraladığımız bilgilere ek olarak yanlış ve eksik başvurudan dolayı da krediler onaylanmayabilir. Bu yüzden talep edilen tüm belgelerin uygun bir şekilde bankaya sunulması gerekmektedir. Ek olarak aynı anda başvuru yapmamanızı öneriyoruz. Çünkü bazı tüketiciler aynı anda yapılan başvuruların kredi alma şansını artırdığını düşünmektedir. Bu durumun tam tersi olarak birden fazla yapacağınız başvuruların tamamı lehinize bir durum olmayacaktır.

O halde Kredi Neden Onaylanmaz? sorusunun yanıtlarını gelir yetersizliği, yanlış ve eksik başvuru, aynı anda başvuru elbette kredi notu olarak değerlendirebiliriz. Bu konuda her tüketici bilinçli bir şekilde başvurusu sürecini yönetmelidir. Ayrıca her bankanın bu konuda gerçekleştirdiği işlemler farklı olabilir. Bazıları düşük kredi notuna kredi verebilirken bazıları da gelir belgesiz kredi verebilmektedir. Bu nedenle detaylı bir araştırma yaptıktan sonra başvurusu sürecini yönetmeniz çok daha mantıklı olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Borç Yapılandırma Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Borç Kapatma Kredisi ve Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *