«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Konut, ihtiyaç ve taşıt kredileri birçok banka müşterisi tarafından kullanılmaktadır. Fakat amacına uygun alınmayan kredilerin vade ödemeleri ve faiz oranları kredi müşterilerini zor durumda bırakabilmektedir. Bundan dolayı kredi kullanırken bir takım dikkat edilmesi gereken kurallar bulunmaktadır. Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi kullanırken dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus kullanılacak kredi miktarının belirlenmesi olacaktır. İhtiyaç durumundan fazla kredi kullanımında fazladan faiz ödenilecek gibi ihtiyaç durumunuzdan az kullanılan kredide de ihtiyaç karşılanmayacak ve kredi kullanımı amacına ulaşmayacaktır.

Kullanılacak kredinin konut için mi, taşıt için mi yoksa ihtiyaç durumu için mi olduğunun saptanması son derece önemlidir. Kredi çeşitlerinin faiz oranlarının ve vade ödemelerinin birbirinden farklı olması nedeni ile kredi kullanacak kişinin ihtiyaç alanında kredi kullanması ve buna bağlı olarak faiz oranlarını doğru saptaması son derece faydalı olacaktır.

Uygun Faiz Oranının Araştırılması

Kredi kullanımında dikkat edilecek hususlar arasında en önemlilerinden birisi de uygun faiz oranının aranmasıdır. Bankaların aynı krediyi farklı faiz oranları ile verdiği unutulmamalıdır. Buna bağlı olarak da aynı tutarı daha az faiz ile alma imkânı olacaktır. Kredi kullanımı öncesinde bankaların faiz oranları ve kredi kullanımından alınan dosya masrafı tespit edilmelidir.

Vade Sayısının Doğru Belirlenmesi

Kullanılan kredinin vade sayısının doğru tespit edilmesi önemlidir. Fazladan yapılacak vade için fazladan faiz ödenilecek gibi faiz miktarının az olması için vade sayısının azaltılması durumunda ise kişinin vade ödemelerinde zorlanmasına sebebiyet verecektir.

Aylık Ödenebilecek Tutarın Tespiti

Düzenli geliri olan birisi aylık gelirinin ne kadarını kredi için ayırabileceğini iyi tespit etmesi gerekmektedir. Çünkü maaşın yüzde 50 sini gecen vade ödemelerinde kredi kullanan bireyin bir süre sonra kredi vade ödemelerinde zorlanması olası bir durumdur. Kredi vadeleri zamanında ödenmemesi nedeni ile hem fazladan faiz durumu ortaya çıkacak hem de kredi notunda düşmeler olacaktır.

Ek Gelirin Beyanı

Kredi kullanacak bireyin ek gelirinin olması durumunda bankadan kredi kullanırken bu durumu belgelemesi halinde bankalar faiz oranını biraz daha uygun yapacaktır. Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? Hususunda ek gelir beyanı oldukça önemlidir. Ek gelir küçük bir meblağda olsa faiz oranları üzerinde etkisi büyük olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Şartları ve Faiz Oranları başlıklı makalemizde Kuveyt Türk İkinci El Taşıt Kredisi ve Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Faiz Oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *