«
 1. Ana sayfa
 2. Bankacılık
 3. Kredi Kayıt Bürosu Nedir? Ne İş Yapar?

Kredi Kayıt Bürosu Nedir? Ne İş Yapar?

Kredi Kayıt Bürosu Nedir? Ne İş Yapar?

Kredi konusunda bankalar arası birliğin sağlanabilmesi için (kredi kayıt bürosu )kurulmuştur.  KKB nedir ? dersek KKB ; 1995 yılında Türkiye’nin önde gelen 9 bankasının işbirliği ile kurulan KKB kredi çekmek isteyenlerin finansal geçmiş analizlerini yapan bir kayıt bürosudur. KKB’nin temel amacından bahsedecek olursak  yapılacak olan her türlü finansal hizmetler için üyeler arasında bilgi paylaşımı yapmak diyebiliriz. KKB sayesinde kredi notu oluşturulmuş ve bu kredi puanlamasına göre bankada kredi çekmek isteyen kişilerin talepleri değerlendirilmeye alınmıştır. Eğer taksitlerinizi zamanında ödüyor, kredi kartı borçlarınızı geciktirmiyor ve kayıtlı olan bütün finansal işlemlerde bankaların istediği olanağı sağlıyorsanız iyi bir kredi puanına sahip olursunuz.

KKB Ne İş Yapar ?

KKB yapılan her türlü finansal işlemler için üye kuruşlarının arasında gerekli olan bilgi paylaşımını sunarak finansal taleplerin daha doğru bir şekilde analiz edilmesine yardımcı olur. KKB bankaların genel müdür yardımcıları ile yönetim kurulunda temsil edilerek yönetiliyor. Bu bile bankaların ne denli KKB’ye önem verdiğinin bir göstergesi. Kredi çekmek isteyenler için finansal geçmiş analizlerini çok iyi bir şekilde oluşturarak müşterilerin kredi notunu oluşturan KKB sizin de finansal geçmişleriniz doğrultusunda kredi notu vermektedir. Bunu şöyle düşünün ; bir öğretmen dersi anlatıp öğrencisine ödev veriyorken öğrencisi o ödevlerini zamanında teslim ediyorsa belirtilen derslere çalışıp gayret gösteriyorsa sınavdan iyi bir not alır. Siz de eğer taksitlerinizi, borçlarınızı zamanında öderseniz aynı sınavda aldığınız not gibi kredi notunuz yükselir. Yani KKB tamamen borçlarınızı kale alıp almayan biri olduğunuza bakarak size not biçer. Şimdi gelelim bu notun nasıl değerlendirildiğine ne anlama geldiğine ?

Kredi Kayıt Bürosu Nedir? Ne İş Yapar?
KKB nedir

KKB Kredi Notu

Kredi notu KKB tarafından Findeks üzerinden öğrenilebildiği gibi birçok banka tarafından da öğrenilebiliyor.  Kredi notu değerlendirilirken bahsettiğimiz gibi en önemli unsur borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz. Eğer kredi notunuzu öğrenmişseniz ve bu  notun hangi aralıkta yer aldığını bilmiyorsanız bunu size açıklayalım. Öncelikle Findeks üzerinden yada bankalardan kredi notunuzu öğrenin. Daha sonra aşağıda yer alan puanlamalardan hangisinde yer aldığınıza bir bakın.

 • 0 – 799 = En Riskli Grup Kredi çekme ihtimali çok düşük.
 • 700 – 1099 = Orta Riskli Grup Kredi çekme ihtimali ilk gruba göre daha iyi olsa da sıkıntılı bir grup
 • 1100 – 1499 = Az Riskli Grup Kredi çekme ihtimali orta gruptan daha iyi
 • 1500 – 1699 = İyi Grup Kredi çekmek için oldukça uygun bir grup
 • 1700 – 1900 = Çok iyi grup hem kredi çekebilir hem de düşük faiz oranlarından yararlanabilir.

Kredi notunuzun yer aldığı aralığı bularak bu konu hakkında biraz fikir sahibi olabilirsiniz. KKB nedir? sorusunun cevabını aslında özetleyen bir puan sistemi bu. Bu puanların oluşmasında gerekli olan analizi sağlayan KKB puan almanızdaki finansal geçmişlerinizi değerlendirerek size not biçmektedir. KKB’nin eğer kredini notunuzu yükseltmesini istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz maddelere dikkat edin.

 • Aylık kredi ödemelerinizi bütçenize göre oluşturun.
 • Özellikle bankaya olan ödemelerinizi kesinlikle geciktirmeyin.
 • İpotek vererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
 • Borçlarınızı tek bir kredide birleştirmek akıllı bir tercih olacaktır.

KKB nedir? ne iş yapar ? konularına değindik. Sizler için KKB tarafından belirlenen kredi puanlarının ne anlama geldiklerine baktık. Siz de bu doğrultuda kredi puanınız için adımları atabilirsiniz. KKB borçlarını zamanında ödeyen herkese iyi bir not biçer ve bankaya gittiğinizde çok rahat kredi çekebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde bonus kredi kartı ve garanti kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *