«
 1. Ana sayfa
 2. Krediler
 3. Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri

Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri

Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri
Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri
Kredi kardını nakite çevirme

Kredi kartı kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Mutfak alışverişleri, giyim, mobilya, beyaz eşya, restoran ve birçok ödeme işlemi için kredi kartı kullanılmaktadır. Büyük mağazalar, küçük dükkânlar, market ve bakkallarda dahi kredi kartı ile alışveriş yapılıyor. En yaygın kullanılan alanlardan biri de online alışveriş siteleridir. Özellikle puanlı ve taksitli ödeme seçenekleri kredi kartı kullanımını her geçen gün arttırıyor.

Kredi kartı birçok gereksinimi karşılasa bile bazı durumlarda nakit paraya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda ilk akla gelen bankalardan kredi çekmektir. Fakat çoğu zaman krediye uygun şartlar sağlanamaz. Bu durumdaki kredi kartı kullananlar kredi kartını nakde çevirme yöntemleri ile de ilgileniyorlar.

Kredi kartı, belirli bir limiti olan bir ödeme aracıdır. Alışveriş ve ödemeler kredi kartıyla yapılırken nakit para ödenmez. Her ayın belli bir günü kredi kartına toplu yatırım yapılır. Bu da genelde asgarisidir. Nakit ihtiyacı duyulduğunda kredi kartını nakde çevirme yöntemleri kişinin imdadına yetişir.

Kredi kartı hemen hemen her yerdeki ödemeler için kullanılsa da bazı durumlarda kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arayışı başlar. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Online alışveriş sitelerinden verilen hizmetle kredi kartını nakde çevirme işlemi
 • Bozdurma yaparak kredi kartını nakde çevirme işlemi
 • Başkası adına yapılan alışverişle kredi kartını nakde çevirme işlemi
 • Kırdırma yöntemi ile kredi kartını nakde çevirme işlemi
 • Kuyumcudan altın alışverişi ile kredi kartını nakde çevirme işlemi
 • Kredi kartından para çekerek nakde çevirme işlemi (Nakit Avans)
 • Cep telefonu satın alıp kredi kartını nakde çevirme işlemi
 • Fatura ödeme yöntemi ile kredi kartını nakite çevirme işlemi

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasında en az bilineni, bu iş için kurulmuş sitelerdir. Bu sitelerle kredi kartını nakit paraya dönüştürme işi için bilgisayar kullanımına hâkim olmak gerekiyor. İşlem için özel oluşturulmuş siteler mevcuttur. Bunun için kredi kartını nakde çevirmek için internet sitelerinden biri seçilir. Bu sitede kişi kendi adına iki hesap açar. Bir hesabından sanal bir ürün satılığa çıkarır ve diğer hesabından bu ürünü satın alır. Bankaya ödeyeceği çok düşük bir komisyon ile kredi kartını nakde döndürmüş olur.

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasında pek duyulmamış olan kredi kartını nakde çeviren siteleri seçerken güvenilir olmasına dikkat etmek gerekir.

Kredi kartı kırdırma işlemi, alışveriş yapmadan kredi kartı ile ödeme yapıp, iş yeri sahibinden bu ödemeyi nakit olarak almaktır. Kredi kartı ile alışverişlerde yapılan geri iade işlemlerinde para ödemesi kredi kartına doğrudan yapılmaktadır. Bazı firmalar %1520 komisyon ile bu işi daha farklı yapmaktadır. Örneğin alışveriş yapıyor gibi ödeme yapan kredi kartı sahibini, ürününü ya da hizmetini iade etmiş gibi gösterip para ödemesini nakit olarak yapmaktadır. Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasında yer alan kırdırma, birçok firma ve işletme tarafından yapılmaktadır. Özellikle restoranlarda kredi kartını nakde çevirme işlemi kırdırma yöntemi ile yapılıyor.

​​​​​​İnternetten güvenilir bir alışverişe imkan sunan Ukash bozdurma işlemi, kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasındadır. Ukash bir internet kartı sistemidir. Bir kart kodu alınır ve anlaşmalı sitelerden alışveriş yapılır. Sistem, Ukash kart kodlarını satın alan kredi kartı sahiplerinin, bu kodları kullanan kişilere satılıp nakite çevirme imkânı sunuyor.

Nakit ihtiyacı duyulduğu zaman başvurulan kredi kartını nakde çevirme yöntemleri kişinin kendi tercihine göre değişmektedir. İslam dini, faiz vermeyi de almayı da haram kılmıştır. İslam âlimlerinin fetvaları da açık ve net bir şekilde belirtir ki, faiz almak da vermek de caiz değildir. Faiz kavramı farklı yönlere çekilip yorumlanıyor olsa da borçtan kar elde etmek ve ettirmek caiz değildir. Özellikle ihtiyacı olan birinin aldığı borcu fazlasıyla geri ödemesi haramdır.

Kredi kartı ile alışverişlerde ödemeler düzenli bir şekilde yapıldığı sürece faiz yaptırımı uygulanmıyor. Fakat kişi kendisini doğru ayarlayamaz ve ödemlerini yapamazsa faiz ödemeye mahkûm olur. Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri de belirli komisyonlar karşılığında yapılmaktadır. Komisyon yüzdesi değişiklik gösterse de her bir yöntem kendi içerisinde, borç paradan kazanç sağlamaktadır. Bu da demek oluyor ki bu yöntemleri kullanan kişiler faiz ödüyor. Dinimizce faiz yemek de yedirmek de haramdır.

Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri

Kredi Kartından Para Çekme

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasında belki de en yaygın kullanılanı kredi kartından para çekmektir. Nakit avans olarak da bilinen bu işlem, birçok banka tarafından müşterisine sağlanmaktadır. Kredi kartından para çekmek için her bankanın kendi belirlediği prosedürler vardır. Genellikle komisyon oranı yüksek olduğu için pek kullanılmak istenmeyen bu yöntem, güvenilirlik açısından kart sahiplerini cezbetmektedir.

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasından nakit avans imkanını seçen kart sahipleri bazı yükümlülükleri yerine getirmelidir. Birçok banka nakit avans verme şartları arasında düzenli ödeme yapan müşterilerine ayrıcalık tanımaktadır. Özellikle bir yıl içerisindeki kredi kartı ödemesi %50’nin altında olan müşterilere nakit avans imkânı sunulmamaktadır.

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasından en güvenilir olan nakit avans çekme işlemi için kredi kartının limiti de önemlidir. Bankalar kredi kartı limitinin %25’ine kadar nakit avans veriyor. Çekilen nakit ile birlikte o ay ki limit de dolmuş olabilir. Bu durumu da göz ardı etmemek lazım. Sistemin bir avantajı da çekilen nakit avansı taksitlere bölünebilme imkânıdır. Bu bankanın inisiyatifindedir ve kart sahibinin kredi notuna göre de değişiklik gösterir.

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri genellikle belirli komisyonlarla yapılmaktadır. Kredi kartından para çekme işlemi için de bankaların talep ettiği bir yüzde oran bulunuyor. Bu oranlar göz önünde bulundurularak en uygun yöntem seçilebilir.

Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasında yer alan kuyumcu seçeneği son dönemde sık sık tercih edilmektedir. Kuyumcular arasında, kredi kartına takla attırmak olarak da bilinen bu yöntemi, ülkemizdeki birçok kuyumcu yapmaktadır.

Altın değerli bir madendir. Üstelik dünya piyasasında da bir öneme sahip olduğu için çoğu insan tarafından yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Uygun fiyatta iken satın alınan altınlar, değeri yükselince satılır ve kar elde edilir. Kredi kartını nakde çevirme yöntemleri arasında yer alan kuyumcudan altın alma işlemi ise tam olarak böyle değildir.

Kredi kartına taksit imkanı ile kuyumcudan altın almak günümüzde mümkündür. Kuyumcudan alınan altını aynı kuyumcuya ya da bir başka kuyumcuya satarken parasını nakit olarak alırız. Böylece küçük bir alışverişle kredi kartını nakde çevirmiş olmak mümkün. Tabi bu işlem için taksit seçeneği sunan bankanın aldığı komisyon oranını unutmamak gerekir. Bir diğer kayıp da geri satılan altının henüz değerlenememiş olmasıdır. Dünya piyasasına ve uluslar arası para birimi olan dolara bağlı yükseliş ya da düşüş gösteren altın ile kredi kartını nakde çevirme biraz maliyetli olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir? başlıklı makalemizde 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları, Ek Kart Kredi Notunu Yükseltir mi? ve Kredi Başvurusu Kaç Puan Düşürür? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *