«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartını Kapatmanın Cezası Var mı? Kredi Kartı İptal Ücreti

Kredi Kartını Kapatmanın Cezası Var mı? Kredi Kartı İptal Ücreti

Kredi Kartını Kapatmanın Cezası Var mı? Kredi Kartı İptal Ücreti

Kredi Kartını Kapatmanın Cezası Var mı?

Tüketicilerin kullandığı kredi kartlarının iptalinin yapılması için bazı yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bu yöntemlerden birincisi telefon bankacılığını kullanmaktır. Diğeri de banka şubesine doğrudan giderek iptal dilekçesi yoluyla işlemleri tamamlamaktır. Tamda bu noktada kredi kartını kapatmanın cezası var mı? sorusu gündeme gelmektedir. Bu soruyla ilgili olarak kredi kartı iptal işlemiyle kapatma işlemi farklı olarak gerçekleştirilir.

Kredi kartı kapatma uygulaması, mevcuttaki kartın belirli bir süre kullanım dışı bırakılmasıdır. Kredi kartının iptal edilmesi ise kart kullanımının tamamen sona erdirilmesi anlamına gelir. Her iki işlem için de ceza uygulamasının olup olmadığı merak edilmektedir.

Kapatılabilir mi?

Taksitleri devam eden kredi kartlarının iptali yapılabilmektedir. Fakat bu işlemi yapmadan önce yoğun bir ikna süreciyle karşılaşabilirsiniz. Banka personelleri kredi kartlarının iptal edilmemesi amacıyla tüketicilere farklı olanaklar sunabilir. Bazı bankalar çeşitli kampanyalar sunarak tüketicilere yardımcı olmaya da çalışabilmektedir. Fakat kartının tamamen kapatılması yönünde kararlıysanız, bu durumu banka personellerine kesin bir dille aktarabilirsiniz.

Kredi kartlarının bir sonraki dönem için ödenecek taksiti bulunsa dahi, BDDK tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre kartın kapatılmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Yapacağınız bildirimin ardından 7 günlük bir süreçte kart tamamen kullanıma kapanmaktadır. Kart kapandıktan sonra taksitler düzenli olarak ödenebilir.

Kredi kartı kapatmanın cezası gibi bir durum günümüzde yasal olarak uygulanmamaktadır. Bankalar birçok tüketiciden kredi kartı kapatma cezası adı altında birtakım ücretler talep edebilmektedir. Kredi kartı kullanıcıları için ilk sene herhangi bir kart ücreti talep edilmemektedir. Bununla beraber daha sonraki yıllarda ise ücret ödememek adına otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu nedenle kredi kartını kapatmanın cezası var mı? sorusuyla ilgili bankaların talep edeceği tüm ücretlerin yasal olmadığı bilinmektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli durum, tüketicilerin kredi kartını çıkarırken bu kartın kullanımıyla ilgili taahhüt vermesidir. Bu taahhütün bozulması durumunda yani tüketicinin belirlediği tarihten önce kart iptali yapılması halinde, kredi kartı iptal ücreti istenmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı bankalardan alacağınız hizmetlerden önce yasal prosedüre hakim olmalı ve daha sonra sözleşme yaparak hizmet talebinde bulunmalısınız.

- Bir önceki yazımız olan E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizde eFinans sistemi ve QNB Finansbank Finansal Hizmetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *