Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartından Habersiz Alışveriş Yapıldıysa Ne Yapılmalı?

Kredi Kartından Habersiz Alışveriş Yapıldıysa Ne Yapılmalı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kredi kartından habersiz alışveriş yapılması durumunda kişilerin bireysel ekonomik olanakları yanlış alanlarda kullanılabilir. Bu gibi durumlar günümüzde hemen herkesin başına gelebilir hale geldi. Devlet her ne kadar kredi kartı güvenliği konusunda önlem alsa bile, kredi kartından haberim olmadan para çekilmiş diyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Kredi kartlarının bu gibi tatsız olaylara karışmaması için tüm kredi kartları e-ticaret harcamalarına kapatılmıştı. Kişi rızasıyla açtırılan bu özellikleri tekrardan kötüye kullanan birçok farklı dolandırıcı bulunuyor. Bizler bu durumda kişi haklarını nasıl koruyacak sorusuna cevap vermek üzere bir içerik yazıyoruz. Ayrıca sürecin birebir yaşanmış olduğunu belirtelim. Kredi kartı dolandırıcılığı için iki alternatif var. Bunlardan bir tanesi e-ticaret, yani internet üzerinden haksız para harcama. Diğeri ise temassız özelliği ile haberiniz olmadan kartınızdan para çekilmesi Kredi kartımdan para çekilmiş diyenlerin birçoğu bilinmeyen siteler üzerinden harcama yapmaları nedeniyle bu duruma gelmektedir. Bu gibi durumlarda sakin olup, işleri kontrolünüz altına almanız gerekir. İşte adım adım kredi kartı dolandırıcılığı evreleri.

Kredi Kartımdan Harcama Yapılmış Mesaj Geldi! Dolandırıldım!

Kredi kartından habersiz alışveriş yapılması durumunda hemen her bankanın sağladığı özellik hükmünde tarafınıza mesaj gönderilecektir. Kredi kartınızdan yapılan her harcama bu ileti yoluyla tarafınıza bildirilir. Bu sayede sizlerin bilgisi ve rızası haricinde kalan tüm harcamalar uzaklaştırılmış olacaktır. Bu mesajları art arda almanız oldukça olağan bir durum. Bu mesajlar geldiyse bilin ki, dolandırıldınız. Ancak kredi kartı dolandırılması sonrasında işlemlere başlamadan ilk olarak kredi kartınıza ortak olan (aileniz veya ticari ortaklarınız) kişileri arayın ve durumu sorun. Sizden habersiz o kişiler de harcama yapmış olabilir. Durumu 3. kişiler tarafından yapılması noktasında kesinleştirdikten sonra aşağıdaki adımları uygulayın.

  • Kredi kartınızın ait olduğu bankayı arayın.
  • Kayıp çalıntı menüsüne bağlanın.
  • Çok fazla zaman kaybetmeden önce kartınızı kapattırın.
  • Sonrasında uygunsuz kredi kartı işlemi adı altında şikâyet bırakın.

Bu sayede kartlarınızın kullanımı kapatılacak ve diğer dolandırıcılık eğilimlerine karşın güvende olacaksınız. Diğer aşamaya geçelim.

Kredi Kartı Dolandırıcılığı İçin Bankayı Aradım! Sonrası?

Kredi kartı dolandırıcılığı dilekçesi bu noktada ihtiyacınız olan tek şey. Bu olayın hemen ardından ilk mesai döneminde bankaya ulaşın. Burada sizlere yardımcı olabilecek bir müşteri temsilcisi bulduktan sonra, ilgili sorunu anlatın. Dilerseniz yanınızda, dilerseniz orada yer alan hazır dilekçelerden bir harcama itiraz dilekçesi edinin. Bunu doldurun. Eğer kendiniz yazacaksanız, yazılacak olan dilekçede yer alması gereken unsurlar aşağıda yer almaktadır.

  • Kredi kartı numarası,
  • Kredi kartı son kullanım tarihi,
  • Kredi kartının sahibinin adı soyadı,
  • Kredi kartının sahibinin kimlik numarası ve iletişim bilgileri,
  • Dolandırıcılık tarihi ve saati,
  • Dolandırıcılık şüphesi uyandıran harcama detayları ve SMS ulaşma zamanı,

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir