Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartından En Fazla Kaç Taksit Yapılabilir? Her Şeye Taksit Yaptırılır Mı?

Kredi Kartından En Fazla Kaç Taksit Yapılabilir? Her Şeye Taksit Yaptırılır Mı?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kredi kartından en fazla kaç taksit yapılır sorusu hemen her kredi kartı kullanıcısı tarafından sorulmaktadır. Kredi kartları, bizlerin bireysel ekonomileri için büyük önem arz etmektedir. Anlık olarak sunulan harcama ihtiyaçlarına karşın, kredi kartları bizlerin hayatını kurtarır noktada etki etmektedir. Kredi kartı kullanmak yeri geldiği takdirde mantıklı ve doğru bir seçenektir. Bu yolun geri tepilmemesi gerekir. Kredi kartında taksit ise bir malın daha uzun vadeli olarak alınması durumudur. Malın banka tarafından satıcıya peşin ödemeyle alınması sonrasında, kredi kartına taksit yaptırma işlemi gerçekleşir ve vekâleten mala ulaşan kişi bu malın bedelini parçalı olarak öder. Bu da toplu alımlarda olanak sağlamaktadır. Kredi kartlarının tüm sınırları ve hakları devlet yetkilileri tarafından belirlenmektedir. Ülke ekonomisi için güncel ve doğru veriler bu platformda kullanılmaktadır. Bu sonuçlara göre kredi kartlarının özellikleri bulunmaktadır. Dilerseniz kredi kartına istinaden yapılan taksit durumlarına daha yakından göz atalım. Tüm yasal taksit sınırlarını sizler için derledik.

Kredi Kartından En Fazla Kaç Taksit Yapmak Mümkün?

Kredi kartında en fazla taksit sayısı son yapılan düzenleme ile birlikte 12 aya kadar sunulmaktadır. Bu düzenlemeler neticesinde yine krediler için de 48 aya kadar maksimum taksit olanağı sunulmaktadır. Kredi kartı taksit sınırı olarak lanse edilen bu düzenlemede tek ay bekleme süresi tanıyan “tek çekim” uygulaması da yer almaktadır. Bu da bir ay süresince alınan borçların, bir sonraki ödeme dönemine aktarılması anlamına gelmektedir. Kredi kartlarının bu özellikleri sayesinde farklı boyutlarda ödeme yapabilmekteyiz.

Kredi Kartından Hangi Alışverişlerde Taksit Yapılmaz? Taksit Yapılmayan Ürünler Hangileri?

Kredi kartından taksit yapılamayan harcama yönleri BDDK hükümlerince belirlenmektedir. Kişilerin ihtiyaç dışı olan ihtiyaçlarına taksit olanağı banka kredi kartları tarafından sunulmaz ancak bazı kısıtlama aşımları elbette ki vardır. Bu nedenle kredi kartında hangi ürünlere taksit yapılır sorusuna cevap bulabilmek için içeriğimizi okuduktan sonra bankanızla iletişime geçmeniz daha detaylı bilgi almanıza aracı olacaktır. Taksit yapılamayan sektörler:

  • Gıda alışverişleri, marketler
  • Kozmetik alışverişleri, eczane hariç
  • Telefon ve iletişim araçları

Dilerseniz bunlara karşın taksit hakkı sınırlı olarak tanınan diğer taksitli alışveriş türlerine göz atalım. BDDK tarafından yapılan düzenlemeye göre taksit sayıları şu şekildedir:

  • Sağlık yönünde yapılan harcamalara –> 9 taksit
  • Bilgisayar harcamalarına –> 6 taksit
  • Altın ve kuyumcu yönündeki harcamalara –> 4 taksit
  • Uçak bileti harcamalarına –> 9 taksit
  • Tatil harcamalarına ve tatil kiralarına –> 9 taksit

Eski düzene göre yapılan alımların taksit ödemeleri değişkenlik olmadan sürdürülmüştür. Bu düzenleme sonrası için geçerli olmakla birlikte, markaların uyguladıkları kampanyalar ile taksit yapılmayan ürüne taksit yaptırmak mümkün hale gelmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir