«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Fark Nedir?

Kredi kartı ve tamamen farklı ekonomik araçlardır. Bunların tamamı bankalar tarafından verilir ve yine bankalara ödenen miktarlar sayesinde finanse edilir. Ancak kredi kartıyla banka kartının kullanım amaçları çok farklıdır. Bir tanesi sadece nakit harcamalara hitap ederken, bir diğeri ise o nakit harcamalara yönelik verilen kartta her ay bulunan paraya göre harcama hakkı sunmaktadır. Burada ki laf cambazını şöyle açıklayalım. Sizin maaş kartınız sizlerin banka kartıdır. Bu karta çalıştığınız kurum her ay ödemeler yapmaktadır. Bu SGK tarafından doğrulanır ise siz sigortalı çalışan olursunuz. Bu durumda bankalar sizlere taksit gibi birçok farklı özelliği kullanabileceğiniz limitli kredi kartları vermektedir. Bankalar tarafından verilen bu kredi kartları size borçlanma yoluyla harcama olanağı verirken banka kartları nakit paranız varsa size harcama hakkı vermektedir.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı ve banka kartı arasındaki en temel fark, kredi kartı tamamen olmayan paranın harcanması anlamına gelmektedir. Banka sizlere bakar işiniz ve sigorta durumunuz elverişli ise size kredi kartı kullanımı hakkında limitler tahsis eder. Bu limitlere göre kişi her ay harcama yapar. Bu limitler bir aylık harcamayı temsil etmektedir. Kredi kartında uygulanan taksit ise uzun vadeli limit azalması gibi bir şeydir. Mesela kart limitiniz 5.000 TL olsun. Bu limitten 3.000 TL harcama yaptınız bu durumda bu kartın kalan limiti 2.000 TL olur. Bu yapılan 3.000 TL tutarındaki harcamayı da örnek verelim 500 TL taksitle yapmış olun. Her ay bu 500 TL taksiti ödemeniz gerekir. Parça parça ödeyerek bu 3.000 TL borcun geride bırakılması amaçlanmaktadır.

Banka Kartı Nedir?

Banka kartı tamamen dürüst bir kredi kartı gibi çalışır. İçinde para varsa harcama hakkınız vardır. Eğer içinde para yoksa bu kartı herhangi bir ATM veya POS cihazına verdiğinizde “Yetersiz Bakiye” uygulaması ile karşılaşırsınız. Bu uyarıyı kaldırıp harcama yapmanın tek yolu ilgili kartın bağlı olduğu hesaba para aktarımı sağlamaktır. Bu kart sadece nakit parayla iş yapar. Ek hesap gibi ekstra harcama hakları tamamen kredi kartı ile aynı mantığı barındırır.

- Bir önceki yazımız olan Bankanız Provizyon Vermedi Hatası Neden Çıkar? başlıklı makalemizde Banka neden provizyon vermez? ve Banka provizyon vermedi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *