«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Limitini Nasıl Nakide Çeviririm?

Kredi Kartı Limitini Nasıl Nakide Çeviririm?

Kredi Kartı Limitini Nasıl Nakide Çeviririm?

Kredi Kartından Nasıl Nakit Çekilir?

Kredi kartları, sadece bizlerin alışverişlerini taksitlendirmek ya da yapılan harcamalar sonrasında puan kazanarak avantaj elde etmemiz için sunulmamaktadır. Şuan neredeyse tüm banka kredi kartları, kişilerin acil nakit ihtiyaçlarını giderebilmek adına da özel bir şekilde geliştirilmektedir. Bunun en güzel örneği ise, kişilerin herhangi bir kredi başvurusu yapmasına gerek kalmadan kullanabildiği, özelliğidir. , kişilerin kredi kartları limitleri dahilinde, banka ATM noktalarına giderek nakit çekimi yapması anlamına gelmektedir. Yapılan nakit çekimlerde de kişilerin taksitli ya da tek seferde ödeme yapması şansı bulmaktadır. Kredi kartını nakite çevirmek isteyen kişilerin bu hizmetten yararlanması yeterli olacaktır.

Nakit avans çekimi yapacak olan kişiler, banka şubelerinden herhangi bir onay almasına ya da müşteri temsilcileri ile telefon üzerinden görüşme yapmasına gerek yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kredi kartlarının nakit avans özelliğinin kullanılabilmesi için bankanızın ATM noktasına gitmeniz yeterli olacaktır. Ancak, kredi kartını nakite çevirmek isteyen kişilerin, mevcut kredi kartlarının nakit avans özelliğinin olup olmadığına bakması gerekmektedir. Şuan birçok kredi kartında nakit avans özelliği aktif olsa da, özellikle öğrenciler için sunulan ve aidatsız olarak sunulan kredi kartlarında, nakit avans özelliğinin olmaması söz konusu olabilmektedir. Buna örnek verecek olursak, Türkiye İş Bankası tarafından Maximum özellikli olarak sunulan ve öğrenciler ile 25 yaşına kadar olan gençlerin faydalanabildiği İş’te Üniversiteli kredi kartını örnek olarak gösterebiliriz.

Hem öğrenciler, hem de kredi kartında nakit avans özelliği bulunmayan veya da kısıtlama yapılmış olan kişilerin, yine kredi kartlarının limitlerini kullanarak nakit ihtiyaçlarını giderebilmeleri mümkündür. Şuan doğrudan banka ATM noktaları üzerinden yapılmıyor olsa da, kişilerin bu durumlarda özellikle kuyumculara başvuruda bulunduğu bilinmektedir. Kuyumculara giden kişiler, kredi kartları üzerinden altın satın almakta ve bu altını da ister aynı kuyumcuda isterlerse de farklı bir kuyumcuda anında bozdurabilmektedirler. Bu sayede kişilerin nakit ihtiyaçlarını giderdiklerini söyleyebiliriz. Ancak, altın alım ve satım fiyatları üzerinde farklılıklar olduğundan dolayı kişilerin belli bir miktar kaybı olacaktır. Bu da nakit avans çekiminde ödenecek olan faiz masrafı ve vergiler ile ortalama olarak eşdeğer olacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Ticari Kredi Kartları başlıklı makalemizde Garanti American Express Business Card, Garanti Easy Card ve Garanti Filo Card hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *