«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı? Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı? Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı? Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Olmalı?

Ülkemizdeki kredi kartı kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Bununla beraber kredi kartı limiti ne kadar olmalı? gibi bir soru da tüketiciler tarafından araştırılmaktadır. Eğer çok sayıda kredi kartınız var ise öncelikle limit belirlemeli ve daha sonra kullanıma başlamalısınız. Elbette kredi kartları tüketicilere çok sayıda avantaj sunmaktadır. Bununla beraber harcamalarınızı yaparken bütçenize göre hareket etmeniz gerekmektedir. Çünkü borç ödeme tarihi geldiği zaman farklı kredi kartlarından çekim yaparak bir diğer kredi kart borcunu ödemeniz, daha sonraki süreçlerde borçlarınızın birikmesine neden olacaktır.

Bankalar Kredi Kartı Limitini Nasıl Belirler?

Bankalar tüketicilerin başvurduğu kredi kartı limitini belirlerken bazı kriterlere göre hareket eder. Yani her tüketici istediği limitte kart sahibi olamamaktadır. İlk kredi kartınız, maaşınızın iki katı olacak şekilde sunulmaktadır. Örneğin, 2500 TL maaş alan bir tüketicinin kredi kart limiti 5000 TL’ye kadar olabilmektedir. Asgari ücretli bir tüketicinin kredi kartı limiti de 3500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eğer kredi kart borçları düzenli olarak ödenirse bu rakam ilerleyen yıllarda 4 katına kadar çıkabilir.

Kredi Kartı Limiti Azaltma veya Artırma

Kredi kartı limitinin azaltılması veya artırılması için bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Bununla beraber banka personeli konuyla ilgili neden artırmak istediğinizi sorabilir. Aynı durum limit azaltma işlemleri için de geçerlidir. Aylık ödeyebileceğiniz miktarda kart limitinizi kişisel olarak kararlaştırabilir ve taleplerinizi bankaya iletebilirsiniz.

Tüketiciler kredi kartı limiti ne kadar olmalı? sorusuna bu yanıtları aldıktan sonra kredi kartı limit sorgulama süreçlerini de araştırmalıdır. Bu anlamda ilk olarak banka şubelerinden kart limiti sorgulanabilmektedir. Bununla beraber internet şubesi kullanan tüketiciler de anlık olarak bankanın web sitesine giriş yaparak hizmet alabilmektedir. Son olarak cep şubesi uygulamalarından da kredi kartı limitinizi sorgulayabilirsiniz.

Kredi kartı kullanıcıları çoğu zaman asgari ödeme oranlarını da sorgulamaktadır. Bu konuda öncelikle kart limiti 1 TL ile 15 bin TL arasında ise yaptığınız harcamaların %30’u kadar asgari ödeme oranı belirlenmektedir. Bu rakam 15 bin ile 20 bin TL arasında ve 20 bin TL üzerinde ise harcamaların %40’ı oranında asgari ödeme tutarı verilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan E Finans Nedir? E Finans Hizmetleri Nelerdir? başlıklı makalemizde eFinans sistemi ve QNB Finansbank Finansal Hizmetler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *