Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Kaç Günde İptal Olur?

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Kredi Kartı Kaç Günde İptal Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kredi kartları, günlük yaşantı içerisinde birçok kolaylık sağlamaktadır. Para transferini hızlı bir şekilde gerçekleştirmesi, nakit para ihtiyacını karşılaması ve alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlaması kredi kartlarını vazgeçilmez kılmaktadır. Bu doğrultuda 18 yaşından büyük olan herkese bankalar çok kolay bir şekilde kredi kartı vermektedir. Ancak kredi kartlarının dikkatsiz ve özensiz kullanımı yüksek miktarlı borçların birikmesine yol açmaktadır. Bu durum ise birçok kullanıcıyı hem maddi hem de manevi anlamda olumsuz etkilemektedir. Kredi kartları ile yaşamında sorun yaşayan kişiler ise çareyi kredi kartlarını iptal ettirmekte bulurlar. Ancak bankalar çok kolay bir şekilde verdikleri kredi kartı iptali sürecini müşteri kaybetmemek mantığıyla oldukça zorlaştırmaktadır.

Kredi Kartı Neden İptal Edilir?

Kredi kartı iptali başvuruları genellikle iki nedenden dolayı yapılmaktadır. Bunlardan birincisi kredi kartının çalınması veya kaybolması durumunda yapılan iptaldir. Çalınma ve kaybolma durumlarında yapılan iptal işlemi geçicidir ve size yeni bir kart gönderilir. İkinci neden ise kredi kartı kullanımının tamamen durdurulması amacıyla yapılan iptal işlemidir. Bu nedenle yapılan iptal işleminde kart tamamen kullanım dışı kalır. Kredi kartı iptal işlemlerinin başlatılmasının farklı yolları bulunmaktadır. Çalıntı ve kayıp durumlarında bankanın müşteri hizmetleri aracılığıyla iptal işlemi gerçekleştirilir. Müşteri hizmetlerine talep iletildikten sonra başarıyla süreç başlatılır. Kredi kartının tamamen iptali ise telefon bankacılığı ve şubeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bu süreç içerisinde ise banka size kartınızı iptal etmemeniz karşılığında bazı seçenekler sunabilir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Gerçekleşir?

Kredi kartını tamamen kullanım dışı bırakmak istiyorsanız bankanızın şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak talepte bulunmanız gereklidir. Ancak bankalar müşteri kaybetmemek adına bazı zorluklar çıkartarak süreci yavaşlatabilmektedir. Bu nedenle en hızlı ve garanti çözüm şubeye giderek kredi kartı kapatma dilekçesi yazmaktır. Dilekçe işleme alındıktan sonra kredi kartınız hızlı bir şekilde iptal edilecektir. İşlemler başladığı andan itibaren yasa gereği kredi karınızın 7 gün içerisinde iptal edilmiş olması gerekmektedir. Kredi kartın tamamen iptali sürecinde kart borcunuzun tamamen ödenmiş olması ve kimlik bilgilerinin eksiksiz, doğru bir şekilde verilmiş olması önemlidir. Bilgi doğruluğu sürecin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

- Bir önceki yazımız olan İş Bankası Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? Ev Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde İş Bankası Ev Kredisi Hesaplama, İş Bankası Kredi Hesaplama ve İş Bankası’nın internet sitesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir