«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı kullanıcılarının sıklıkla göreceği kavramlardan biri de kredi kartı dönem borcudur. Kredi kartı dönem borcu, hesap kesim tarihinden başlayarak, kredi kartı ekstresinin hazırlandığı döneme kadar geçen süre zarfı içerisindeki her şeyin dâhil edildiği kredi kartı borcudur. Aylık olarak hesaplanan kredi kartı dönem borcu, hesap kesim tarihinden önce yapılan dönem için harcamaların toplamı olarak hesaplanır. Her ay düzenli olarak ödenmesi gereken kredi kartı dönem borcu, ödenmediği zamanlarda maddi açıdan zorlukla karşılaşılabilir. Dönem borçlarının toplamı ödenmediği durumda, gecikme faizi işleme koyulur. Dönem borcu toplamda üç dönem üst üste ödenmez ise kredi kartı kullanıma kapatılır. Borcun ödenmesine kadar geçen süre içerisinde herhangi bir şekilde kullanım yapılamaz duruma gelir.

?

için kullanılan değişkenler oldukça fazladır. Bir ay içerisinde kredi kartı müşterilerinin yaptıkları her işlem hesaplamada olacak şekilde kayıt altına alınır.

  • Hesap kesim tarihi öncesindeki kart harcamaları
  • Taksitli harcamalar
  • Nakit avans
  • Geçmiş döneme ait kredi kartı borcu
  • Gecikme faizi
  • Kredi kartı limit aşım ücreti
  • Alışveriş faizi gibi değişkenler kredi kartı dönem borcunun hesaplanmasında kullanılır.

Dönem borcuna dâhil edilen her kriter, mevcut olan borcun tutarının belirlenmesinde rol oynar. Dönem borcunun ne kadar olduğunun görülebilmesi için bankaların internet şubeleri kullanılabileceği gibi aynı zamanda müşteri hizmetleri de kullanılabilir. Kredi kartı ekstresinde de dönem borcu belirtilmektedir.

?

Dönem borçlarının ödenmediği durumlarda, toplam borç üzerinden faiz işletilerek hesaplama yapılır. halinde kredi kartının kullanıma kapatılmasının haricinde, ekstra olarak 3 aylık dönemde de hiçbir şekilde ödeme yapılmadığında yasal süreç başlatılır. Bankalar, kredi kartı borcunun ödenmesi için müşteriyi bilgilendirirler. Gerekli süre içerisinde borç ödemesi müşteri tarafından gerçekleştirilmediği durumlarda ise yasal yöntemler kullanılarak, hacze kadar varabilen bir süreç başlatılır. Kredi kartı dönem borcu ödemeleri aylık düzenli şekilde gerçekleştirilmesi gereken borçlardır. Toplam tutar ödemeleri yapıldığında, bankalar tarafından faiz uygulaması ile karşı karşıya kalınmaz.

- Bir önceki yazımız olan Şekerbank Hasat Kart Ödeme Vadesi başlıklı makalemizde Şekerbank hasat kart kredi başvurusu, Şekerbank hasat kart kullanıcıları ve Şekerbank Hasat Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *