«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Sosyal Medyadan Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Sosyal Medyadan Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Sosyal Medyadan Kredi Kartı Dolandırıcılığı

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Sosyal Medyada!

Sosyal medya kredi kartı dolandırıcılığı için oldukça elverişli bir konuma geldi. İnsanlar artık gerçek yaşamdan öte mobil yaşantıyı benimsiyor. Hemen herkesin sahip olduğu sosyal medya hesapları, aktif durumları ve paylaşımları ile dolandırıcı çetelerin gözüne çarpıyor. İnsanları küçük hediye veya bonus para gibi maddi vaatlerle kandıran çeteler, kişilerin banka bilgilerini kolayca elde ederek vurgun yapıyorlar. Eskiden işleri daha kolay olan dolandırıcılar, artık internet bankacılığı şifrelerini hedef tahtasına koyuyorlar. İnsanlar bankalara dair özel bilgilerinizin olduğu internet şubelere göz dikmiş durumda. Sosyal medya üzerinden sözde ilgili paylaşıma tıkladığınızda para hediye edileceğini söyleyen bu çeteler, sosyal medya reklamlarını kullanarak dolandırıcılık yapıyorlar. konusunda reklamlara karşı duyarlı olmanız gerekiyor. Sosyal medyada dolandırıcı kimliklerini tespit etmek sanıldığı kadar zor değil. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek sizler de sosyal medya hesaplarınızı güven altına alabilirsiniz.

Sosyal Medyadan İnternet Bankacılığına Giriş Yapmayın!

İnternet bankacılığı sitelerine giriş yapmak için devamlı bankaların ana sayfalarını kullanın. Bu süreçte farklı site adlarıyla, bankaların giriş ekranlarının aynısı kopyalayarak size tuzak kuran siteler giriş yapmak üzere bilgilerinizi girdiğiniz anda şifrelerinizi elde ediyorlar. Sonrasında ise bu bilgileri telefon ile eşleyerek sizi dolandırıyorlar:

Sosyal Medyada İndirim Reklamlarına Güvenmeyin!

üzerinden planlanan bu dolandırıcılık hamleleri her zaman bankaların giriş sayfaları ile sağlanmıyor. Büyük firmaların ürün veya hizmetlerinde yalancı indirimler planlayan dolandırıcılar bunu reklam haline getirerek insanların tıklamasını sağlıyorlar. Sonrasında ise satın alma ekranına geçen sosyal medya kullanıcılarının bilgilerini çalıyorlar. Bu gibi durumlarda marka yayınlarına uğrayarak veya yayıncıyı sorgulayarak güvenliğinizi kontrol altına alın.

Bankalar Sosyal Medyadan Mesaj Atmaz!

Banka mesajları size sosyal medya üzerinden ulaşmaz. Bu noktada hiçbir banka siz destek maksadıyla mesaj atmadığınız sürece size mesaj atmayacaktır. Yine sahte marka profilleri ile kişileri yanlış yönlendiren banka ağızlı mesajlar atılmaktadır. Bu mesajları atan kişileri engelleyin ve mesajlarda gönderilen ekleri ve internet sitelerini kesinlikle açmayın. Bilgilerinizi bu şekilde koruyabilirsiniz. Bu şekilde dolandırılan bir sürü insan bulunuyor. Bu kafileye katılmamanız için dikkatli olmanız gerektiğini belirtelim.

- Bir önceki yazımız olan Banka Çağrı Merkezleri İstediği Zaman Arama Yapabilir Mi? başlıklı makalemizde Bankadan gelen telefonlar ve gece arayan banka hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *