«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi kartı borçları, pek çok kişinin sorunu haline gelmiştir. Ödenemeyen ve günden güne faizlenen bu borçlar ise kişilere büyük sorunlar yaratmaya devam etmektedir. Pek çok kişi ise kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur sorusunu sormaktadır. En başta belirtmek gerekirse, Ne yazak ki ödememe durumunun devamı hukuksal sonuçlar doğuracaktır. Elbette belli ihtiyaçlar için kredi kartı kullanımı gerçekleştiren kişilerden bankalar da borçlarını talep etmektedir; fakat borcunu ödeyemeyen kişiler ise ne yapacaklarını bilememektedir. Kredi kartı borçları ödenmediği takdirde ise bankalar bu etmeye çalışmaktadır.

Kredi kartı borcumu ödemezsen ne olur sorusunu soran kişilerin bilmesi gereken ilk şey, durumun icra kanalı ile sonlanacağıdır. Öncelikli olarak banka, borçların ödenmesi için 3 aylık bir süre vermektedir. Bu süre içerisinde kişilerin borçlarının asgari tutarını ödemesi gerekmektedir. 3 aylık dönem içinde asgari tutarı dahi ödemeyen kişilere banka tarafından yapılandırma teklifi sunulabilmektedir. Yapılandırma teklifi kişiler tarafından da bankalara sunulabilen teklifler arasında yer almaktadır. Yapılandırma işlemi, tüm borcun yeniden taksitlendirilmesi işlemine denmektedir. Yani bu durumda o güne kadar ödenen tutarlar silinmekte ve güncel faiz oranı ile yeniden taksitlendirilmektedir. Bu süreçte de kişilerin ödeme planına riayet etmesi beklenmektedir.

Durumu

Kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur sorusunu soran kişilerin mutlaka yapılandırma kurallarına uyması gerekmektedir. Yapılandırmaya da riayet etmeyen kişiler 2 defa daha yapılandırma talebinde bulunabilmektedir. 3 defa yapılandırma yapıldığı halde kişi hala borcunu ödemiyor ise dosya alacak bürosundan hukuk bürosuna sevk edilmektedir. Borç bankadan çıkmakta ve avukat ile kişi arasına geçmektedir. Bu noktada bankanın avukatı, kişiden alacağın tahsilini sağlayabilmek için uzlaşmaya varmaya çalışmaktadır. Kişilerin üzerinde herhangi bir mal varlığı yok ise ve sigortalı olarak bir yerde çalışmıyor ise icra daireleri hiçbir şeye el koyamamaktadır. Banka hesaplarına bloke işlemi uygulanmaktadır. Sigortalı olarak çalışan kişilerin ise maaşının 3’te 1’i her ay hukuk büroları tarafından tahsil edilmektedir. Eve icra gönderen icra müdürlükleri ise sadece evde bulunan eşyaların çiftini borca karşılık alabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *