«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Kartı Borcumu Ödemedim Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemedim Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Ödemedim Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcılarının sayısı günden güne artmaktadır. Bununla beraber kredi kartı borcumu ödemedim ne olur? sorusu da gündeme gelmektedir. Tüketiciler limiti ne olursa olsun ilk vadede gelen borcu ödemek durumundadır. Ancak ekonomik sıkıntılardan dolayı bazen vadesinden sonra ödenen kredi kartı borçları da bulunmaktadır. Şimdi bu süreçlerle ilgili sizlere paylaşacağımız bilgileri kontrol edebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcum Gecikti Ne Olur?

Mevcuttaki bir kredi kartı borcunuzun gecikmesinde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Ancak bu gecikmenin süresi önemlidir. Örneğin, bir ay kadar ödenmeyen kredi kart borcu için faiz uygulaması başlar ve ikinci ay gelecek olan ekstreye yansıtılır. İlk 1 aylık süreçte borcunuzu ödemediyseniz, herhangi bir yasal veya idari takiple karşılaşmazsınız. Bu süreç 90 günlük sürecin ardındna başlamaktadır.

Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Belirttiğimiz üzere kredi kartındaki yasal süreç 3 ay yani 90 gün sonra başlar. Bu zamana kadar banka sürekli olarak borçluları uyarmaktadır. Eğer verilen tarihe kadar borçlar ödenmezse bu kez idari takip süreci başlar ve tüketicilere son kez ek süre verilir. Bu süre zarfında ödeme yapmayan gönderilir. Borçluların üzerinde herhangi bir gayrimenkul var ise bu kez taşınmaz mallara el konulur. Tüketiciler ek bir süre istese dahi icra takibi başlatılmış olacaktır. Bu yüzden yasal takibe düşmemek için borçlar zamanında ödenmelidir. Genel olarak kredi kartı borcumu ödemedim ne olur? sorusuyla ilgili bu şekilde hareket edilmesi önemlidir.

Türkiye’de Kredi Kartı Borçlanmaları

Ülkemizde kredi kartı kullanıcı sayısı bir hayli fazladır. Durum böyle olunca borcunu ödemeyen kişi sayısı da artmaya başlamaktadır. Yapılan araştırmalarda Türkiye’deki icralık kişi sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle kredi kartı kullanırken vade gün sayısı belirlenmeli ve bütçeye uygun olarak hareket edilmelidir. Her bankanın bu süreçte farklı bir faiz politikası olduğunu da unutmayın. Zaten tüketicilere kredi veya kredi kartı sunulmadan bu gibi durumlar bankalar tarafından aktarılmaktadır. Sonrasındaki zaman zarfında tüm sorumluluk borç bitene kadar tüketiciye ait olmaktadır.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi? başlıklı makalemizde Kredi Borcu ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *