Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Davalık Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Davalık Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kredi kartı borcu ödenmezse bu durumda banka 2 saat sonra size dava açmayacaktır. Kredi kartları gerek taksitli olarak gerekse de tek çekim yani bir sonraki takvim ayına devredecek şekilde harcama olanakları sunmaktadır. Sunulan bu harcama olanakları sayesinde kişiler kredi kartı borçlanması yapar ve düzenli olarak ödeyerek daha evvel ulaşmaları gereken şeylere erkenden ulaşma fırsatı yakalarlar. Ancak ipin ucu bir kez kaçtığı takdirde meydana gelen sorumsuzluk ve maddi sıkıntı odaklı problemler kredi kartı sahibini büyük oranda tehlikeye sürüklemektedir. Asgari ücrete sahip birinin 5.600 TL kredi kartı limiti alabildiği ülkemizde, ipin ucu bir kez kaçarsa çok büyük sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle kredi kartı kullanımında gelirin iyice gözden geçirilmesi gerekmektedir. Bu çukura düşenler için ilk olarak şunu belirtelim. Bankalar her ödenmemiş kalan borç miktarına günlük veya aylık faiz işletir. Bu nedenle en kısa yoldan ödeme yapmak veya yapılandırma talebinde bulunmak iyi olacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Zaman Haciz Gelir?

Kredi kartı borcumu ödeyemedim diyenler için ilk olarak bankanın politikasını anlatalım. Banka borcun ödenmemesi durumunda 15 günlük ortalama bir ek süre tanımaktadır. Bankalar arasında değişkenlik gösteren bu süre, banka tarafından size bildirilecektir. Sonrasında yine ödeme yapılmazsa, kart mevcut borçlarına sınır konularak kapatılacaktır. Bu süreçten sonra 3 aylık borç ödeme süresi tanınmaktadır. Bankanın alacaklı olarak kişiye dava açabilmesi ve haciz yoluyla gelirini elde edebilmesi için yasal sınırlara göre 90 gün beklemesi gerekir. Bu 90 günlük süre sizlerin kredi kartı borcunun son ödeme tarihinden itibaren başlamaktadır. Bu süreçte bankayla görüşerek kredi kartı borcu taksitlendirme yapılandırması gibi planlamalar talep edebilirsiniz. Burada birçok banka yardımcı olacaktır. Tabi ki yüksek faizlere katlanmanız gerekecek.

Kredi Kartı Borcu 3 Ay Ödenmezse, Sonrasında Ne Olur?

Kredi kartı borcunuzu 3 ay içerisinde ödemezseniz bu noktadan sonra banka ile olan ilişiğiniz tamamen kesilecektir. Bu aşamada adınıza açılan davaların temsili tüzel kişisi olarak tahsis edilen hukuk bürosu avukatları size yardımcı olacaktır. Bankaların talepleriyle birlikte açılan bu davalarda birçok farklı sonuç çıkabilir. Bu dava bünyesinde kredi kartı borcu ödeme sözü vermeniz durumunda, belki dava geri planda kalabilir ancak bunun sorumluluk boyutu çok fazladır. Kredi kartı borcu ödenmezse bu durumda kredi kartı borcundan hapse girmek durumda kalabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise genellikle maaş odaklı olarak, maaşın çeyreğine el konulmasıyla tahsis edilen haciz uygulamasıdır. Bu mahkeme tarafından oran ve miktar olarak belirlenir. Daha sonra buna bağlı olarak sıralı işlemler yapılmaya başlar.

- Bir önceki yazımız olan Denizbank Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Denizbank kredi hesaplaması ve Denizbank müşterileri hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?

İçindekiler1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı?1.1 Hafta Sonu Havale Yapılır Mı 20191.2 Hafta Sonu EFT …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir