«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Daha önceleri gelir belgesi olmadan kredi kartı alınmasının mümkün olmadığı bilinmekteydi. Fakat, şuan geliştirilen kredi kartı hizmetlerine baktığımız zaman çoğu banka tarafından gelir belgesi olmadan kredi kartı verilebildiğini görmekteyiz. Bu da özellikle üniversite öğrencileri tarafından kredi kartı kullanımını ortaya çıkarmıştır. Kredi kartı kullanıcı sayısının artması bankalar tarafından her ne kadar olumlu bir durum olarak bilinse de, kredi kartını doğru bir şekilde kullanmayan kişilerin, bankalar ile kısa sürede problem yaşadıkları bilinmektedir. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumundan kaynaklanan bu sorunlarla karşılaşan kişilerin en merak ettiği konu ise bankalarla yaşanan bu problemin beraberinde nelere sebep olacağıdır.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi öncelikle şuan çalıştığınız banka ile yeni bir hizmet konusunda anlaşamamanıza neden olacaktır. Ödenmemiş borcunuz varsa kredi kartınız kullanıma kapatılabilir ya da nakit avans özelliği devre dışı bırakılabilir. Tabi bu durumlar, borç ödemeyen kişilere en hafif yaptırımları kapsamaktadır.

Ödenmeyince Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcılarının yaptığı harcamalarını ödemeleri için her ay bir hesap kesim tarihi belirlenmiş durumdadır. Bu tarih geldiğinde de kişilere iki farklı borç miktarı çıkarılacaktır. Bunlardan birisi dönem borcu, diğeri ise asgari ödeme borcudur. Birçok kişi miktar bakımından daha düşük olduğu için asgari ödeme tutarını tercih etmektedir. Fakat, bu şekilde borç ödemeye devam eden kişiler, bankaların talebini karşılamadığından dolayı ilerleyen dönemlerde bazı durumlar ile karşılaşabilirler. Dönem borcu ile ödeme yapılmadığından dolayı kişilerin kredi kartı limitleri kısa sürede dolacak ve az bulunan asgari miktar bile çok yüksek tutarlara çıkacaktır.

Böylelikle ödenemeyecek hale gelen borçlar, geciktiğinde ya da hiçbir şekilde ödenmediğinde, ilk olarak kredi notunuz düşecektir. sadece kredi kartı kullanımlarınızı değil bundan sonraki hayatınızda yeni bir kredi almak istediğinizde de karşınıza çıkacaktır. Ayrıca, geciken kredi kartı borcunuzun anında etki ettiği kredi notunuz, ödenmeme durumu devam ettiğinde daha ciddi bir şekilde etkilenmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?
kredi kartı borcunun ödenmemesi

Eğer borcunuzu 3 dönem boyunca ödemezseniz, önce kredi kartınız kullanıma kapatılacaktır. Banka 3 ay dolmadan kredi kartı kullanımını kısıtladıktan sonra sizi arayacak ve borcunuzu ödememeniz durumunda borcunuzun takibe düşeceğini bildirecektir. Bu çağrılara rağmen ödeme işlemi yapılmazsa, kredi kartınızı POS cihazından ya da ATM noktalarından kullanmaya çalıştığınızda, rehin işlemi yapılacaktır. Ayrıca, kredi kartınızın takibe düşmesi de sizi avukat ile muhatap olacağınız bir sürece sokacaktır.

Avukata teslim edilen borcunuz olduğunda, çokça duyulan kara liste sorunu ile siz de karşılaşmış olacaksınız. Kara listeye girdiğinizden dolayı en az 2 ya da 3 yıl boyunca bankalardan düşük tutarda bir kredi bile alamayacaksınız. Avukata teslim edilen borcunuz da bankanın tahsil edebilmesi için icra yoluna gidilecektir. Bundan dolayı kredi kartı borcunun ödenmemesi yalnızca bankaların yaptığı telefon görüşmelerinden değil, banka siciliniz açısından da çok büyük sorunları ortaya çıkarmaktadır.

Kredi Kartı Borcundan İcralık Olunur Mu?

Kredi kartı borcunun ödenmemesi ile birlikte, bankalar doğrudan alacağını tahsil etmesi için kendi avukatlarına dosyanızı teslim edecek ve icra süreci için gereken adımların yapılmasını isteyecektir. Her ne kadar tüm kişilerde karşımıza çıkmasa da avukata teslim edilen bir dosya olduğunda kişiler avukat tarafından aranmaktadır. Borcunuzun ödenmesi durumunda mahkeme sürecinin başlamayacağı hatırlatılsa da, birçok kişi bu çağrıya uymamaktadır. Durum böyle olunca da kredi kartı borcunun tahsil edilmesi için icra yoluna başvurulacaktır. Tüm bu durumlarla zor anlar yaşayacakken, bundan sonraki hayatınızda maddi bir sıkıntınız ortaya çıktığında da bankalardan hizmet alamayacak duruma geleceksiniz.

- Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde bonus kredi kartı ve garanti kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *