«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi kartları, günümüzde en yaygın kullanılan alışveriş araçları arasında yer almaktadır. Nakit ihtiyaçlarının da karşılanmasına yarayan bu ürünler belli zamanlarda kişileri sıkıntıya sokabilmektedir. Blokeye uğrayan kartlar kullanıma kapanmakta, kişiler de bu tarz durumlar karşısında ne yapacağını bilememektedir. Elbette kredi kartlarının bloke olma sebepleri arasında yalnızca bunlar bulunmamaktadır. Kart şifresinin 3 defa üst üste yanlış girilmesi gibi durumlar da kredi kartının bloke olmasına neden olabilmektedir. işlemi sayesinde ise tüm bu sorunlardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

?

Kredi kartı bloke kaldırma işlemine başlamadan önce kartın neden bloke olduğunun analiz edilmesi gerekmektedir. Eğer icralık bir borç nedeniyle kredi kartı bloke olmuş ise kredi kartı bloke kaldırma işleminin icra müdürlükleri tarafından yapılması gerekmektedir. Bunun için ise icra dairesine olan borcun tamamen ödenmesi ve bloke kaldırma işlemi için yine icra dairesine dilekçe verilmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından bankaya blokenin kaldırılması için icra dairesi tarafından yazı gönderilmekte ve bloke kaldırılmaktadır.

Eğer kredi kartı 3 defa üst üste yanlış şifre girilmesi nedeni ile bloke olmuş ise bu durumda bankanın aranması ve yeni şifre belirlenmesi gerekmektedir. Kart güvenlik nedeniyle bloke olduğundan dolayı yeni şifre belirlendikten sonra bloke kaldırma işlemi gerçekleşmektedir.

Bir diğer bloke sebebi ise, kart borcunun ödenmemesi ve banka tarafından kartın kullanıma kapatılması durumudur. Bu gibi durumlarda ise kredi kartına olan borcun, bankanın uygun gördüğü tutar kadar ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra banka bilgilendirildiğinde kart blokesi kaldırılmaktadır.

Kredi kartı bloke kaldırma işlemleri kişiler tarafından gerçekleştirilebileceği gibi bahsedilen kurumlar tarafından da kaldırılabilmektedir. Bir de borç ödense dahi kaldırılamayan kredi kartı blokeleri bulunmaktadır. Bu durum ise yapılandırmaya giren, aktif olan ve borç bittikten sonra dahi kullanıma açılmayan kredi kartlarıdır. Yapılandırması sağlanan kredi kartlarında kişiler taksitler halinde kredi kartı borçlarını bankalara ödemekte ve borç tamamen bittikten sonra kart tekrar kullanılabilir hale gelmemektedir. Bu durum sadece yapılandırmada ya da icrada olan kartlar için geçerlidir.

- Bir önceki yazımız olan Şekerbank Hasat Kart Ödeme Vadesi başlıklı makalemizde Şekerbank hasat kart kredi başvurusu, Şekerbank hasat kart kullanıcıları ve Şekerbank Hasat Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *