«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Günlük hayatın her alanında kullanılabilir durumda olan kredi kartları, doğru kullanımlarında hayatı kolaylaştırdıkları gibi, yanlış kullanımları sonucunda ekonomik anlamda olumsuz sonuçları beraberinde getirebilmektedirler. Yeni kredi kartı kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konuların başında tutarı gelir. Asgari ödeme tutarı, kredi kartıyla bir dönem boyunca yapılan harcamalar üzerinden hesaplanır. Kredi kartındaki en az ödenmesi gereken tutarı aylık olarak bildiren tutar olarak da tanımlanabilir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödendiğinde, ödenen miktar haricindeki miktar bir sonraki aya faizli haliyle devredilir. Bu sebepten asgari tutar üstünde ödeme yapmanız, bir sonraki aya kalacak borcun azalmasına sebep olur. Asgari ödeme tutarı, kredi kartlarının limitlerine göre değişkenlik gösterecek şekilde belirlenir. Limit arttıkça aylık olarak yapılması gereken de artış gösterir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarları

15.000 TL’ye kadar limite sahip olan kredi kartlarında %30

15.000 TL – 20.000 TL arasında %35

20.000 TL üzeri için %40 olarak belirlenmiştir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı ekstrelerinden ve ATM’lerden öğrenilebilmektedir.

Kredi Kartı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, aylık olarak en az ödenmesi gereken tutarı belirttiğinden dolayı kredi kartı kullanıcıları asgari tutarı ödeme yükümlülüğüne sahiptirler. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ödenmediği dönemlerde, borcun üzerine gecikme faizi uygulanmaya başlar. Kredi kartı asgari tutarı, 90 günlük süre boyunca ödenmediği dönemde banka tarafından yasal takip süreci başlatılır. Borç ödemesine kadar işletilen faiz nedeniyle, kredi kartının borcu yüksek miktarlara ulaşabilir.

Kredi Kartında Sadece Asgari Tutarı Ödemek Zarara Uğratır mı?

Kredi kartında sürekli olarak asgari ödeme yapılması nedeniyle akdi faiz işlemleri uygulanır. Akdi faiz, gecikme faizinden farklı olarak işleyerek; Merkez Bankası tarafından piyasaya göre belirlenen oranlarla uygulanır. Aylık olarak sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi nedeniyle, kredi kartı borcunda düzenli olarak artış yaşanması söz konusu hale gelir. Asgari ödeme tutarının ödenerek, kalan borcun göz ardı edilmesi nedeniyle ekonomik açıdan zarara uğrayabilme durumu söz konusudur. Kredi kartı borcunun devam ederken sadece asgari ödeme tutarının ödenmesi nedeniyle, ilerleyen dönemler içerisinde ekstra olarak bankaya borçlu durumda kalınacak döngüye girilebilir.

- Bir önceki yazımız olan Şekerbank Hasat Kart Ödeme Vadesi başlıklı makalemizde Şekerbank hasat kart kredi başvurusu, Şekerbank hasat kart kullanıcıları ve Şekerbank Hasat Kartı Başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *