Ana sayfa / BANKACILIK / Kredi Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır? Erken Ödeme İle Kredi Kapatma Nasıl Olur?

Kredi Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır? Erken Ödeme İle Kredi Kapatma Nasıl Olur?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

İhtiyaçları gidermek amacıyla bankalardan alınan krediler uzun ya da kısa vadeli bir sürece yayılmaktadır. Bu süreyi kredi alan kişi başvuru esnasında talep ederken banka da geri ödeme sürecinde belirlenen aya göre bir faiz oranı belirler. Bu nedenle kredinin kaç ay vadeli alınacağı oldukça önemlidir. Vadenin uzun döneme yayılmış olması ve her ay düzenli olarak ödeme gerekliliği bazen sıkıcı ve yorucu olabilmektedir. Böyle durumlarda kredi çeken kişiler, borçlarını tek seferde toplu olarak ödemek ister. Kredi borcunun tamamının ödenmiş olması ise kredi kapatma işlemi olarak adlandırılmaktadır. Kredi kapatma işlemi, kredi çeken kişilere önemli faydalar sağlar. Bazen ise kredi kapatma isteği dezavantajlar neden olabilmektedir.

Kredi Kapatma İşleminin Avantajları

Kredi kapatma, çekilen kredi miktarının tamamının ödenmesi anlamına gelmektedir. Kredi kapatma iki şekilde gerçekleşmektedir. Birinci olarak belirlenen süre içerisinde her ay düzenli olarak ödenen kredi borcu, vade süresi bittiğinde kapanmış olur. Ayrıca kredi borcu toplu ödeyerek de kapatmak mümkündür. Kredi borcunun düzenli veya toplu olarak ödenmesi ve kredinin kapanmasının en önemli artısı kredi notu üzerindedir. Borcun düzenli olarak ödenmesi kredi notunun yükselmesini sağlar ve ilerleyen dönemlerde bankacılık işlemlerinin istenilen şekilde gerçekleşmesini mümkün hale getirir. Yüksek kredi notu, istenilen miktarda kredi çekilmesini ve limitleri yüksek kredi kartı alımını kolaylaştırır. Ayrıca borcun kapanmış olmasının psikolojik açıdan da olumlu etkileri bulunmaktadır.

Erken Ödeme İle Kredi Kapatma İşlemi

Kredi borcunun tek seferde ödenmesi, kredi sahiplerinin maddi zararlar yaşamasına neden olabilmektedir. Masraflar, faiz oranı, sigorta ücretleri gibi ek maliyetlere yol açan erken ödeme işlemi, kredi yükünden kurtulmanız için alternatif bir seçenektir. Erken ödeme işlemi için karar vermeden önce banka ile mutlaka görüşülmeli ve maliyet tablosu çıkartılmalıdır. Banka erken ödeme ile kredi kapatma işlemi için ödenecek miktarı yeniden yapılandırabilmektedir. Böylelikle ek ücret ödemeden kredinizin tamamını kapatmanız mümkün hale geliyor. Erken ve toplu ödeme işleminde ise banka farklı bir faiz oranı ile borcu hesaplamaktadır. Bu durum ise daha düşük kredi borcunun ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

- Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi POS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Yapı Kredi POS Avantajları başlıklı makalemizde Yapı Kredi POS Avantajları, Yapı Kredi POS Başvurusu Nasıl Yapılır? ve Yapı Kredi POS hizmeti hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Ziraat Banka Kartı

Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?

İçindekiler1 Bankalar Hesap İşletim Ücreti Alabilir mi?1.1 ​​​​​​Hesap İşletim Ücreti Nedir?1.2 Hesap İşletim Ücretinin Alınmadığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir