Ana sayfa / KREDİLER / KREDİ ÇEŞİTLERİ: ROTATİF VE SPOT KREDİLER

KREDİ ÇEŞİTLERİ: ROTATİF VE SPOT KREDİLER

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

ROTATİF VE SPOT KREDİ

Kimilerine göre; “kötüleşen ekonomik koşullardan dolayı kredisiz bir şey alamıyoruz”, kimilerine göre de “herkesin kredi kullanabileceği bir ekonomik güven içindeyiz”. Cumhurbaşkanımız, “bankalar çok kazanıyor” diye uyarıda bulunurken, sene başında bankacılık sektörü zarardan dolayı küçülmeye gideceğini açıklamıştı. Herkesin fikri farklı … Ortak olan kredisiz bir şey yapılamıyor. Bu gün kredi çeşitlerinden rotatif ve spot kredi hakkında bilgi vereceğim.

SPOT KREDİ NEDİR?

Spot Krediler

Aslında terime yabancı olsak da, krediye yabancı değiliz. Spot kredi: vadeleri ve faizi belli olan kredi türüdür. Vade ve faiz üzerinde, kullanıldıktan sonra herhangi bir değişiklik olamaz. Örneğin; faizler yükseldiğinizde, çektiğiniz kredinin faizinde bir değişiklik olmaz. Vadeleri de, müşteri yada banka tarafından uzatılıp kısaltılamaz. Saydığım hususlar müşteriler için avantaj teşkil etmektedir. Kredi ödemelerinin ayrıntısına baktığımızda ise spot kredilerinde, banka ilk taksitlere daha fazla faiz ödemesi koyar, vadenin sonuna doğru faiz miktarları düşerken ana para miktarları artar.

Örnek:

1.Taksit miktarı 500 TL, faiz ödeme miktarı 300-350 TL, anapara miktarı 150-200 TL

30.Taksit miktarı 500 TL, faiz ödeme miktarı 100-120 TL, anapara miktarı 380-400 TL

Bu sayede müşteri borcunu erken kapatsa da banka faizini peşin aldığı için zarara uğramaz bir de üstüne erken kapatma cezası kesebilir. Bankalar kendi sermayelerini korumak için spot kredilere daha ağırlık verir. Kullandığımız krediler genelde spot kredilerdir.

 

ROTATİF KREDİ NEDİR?

Rotatif Krediler

Daha çok ticari müşterilerin yani şirketlerin kullandıkları kredi türüdür. Rotatif kredide; banka istediğinde kredi vadelerini durdurup ödeme talep edebilir. Aynı şekilde müşterilerde krediyi sonlandırabilir. Bu kredi türünde müşteri toplu miktarda kredi çekmek yerine bankadan ihtiyacı kadarı kredi alır ve faizleri; mart, haziran, eylül, aralık aylarında üç aylık bölümlerde hesaplanır ve öder yada borcu kapattığında toplu öder. Rotatif kredinin faizleri bu üç aylık dönemlerde piyasa faiz dalgalanmalarına bağlı olarak artabilir. Bu sebepten güvenli ekonomik dönemlerde tercih edilmelidir. ( Firmalar niye batıyor anlaşıldı.) Bu kredi türü bireysel kullanıcılara hitap etmez. Ticari kredilerde rotatif krediler kullanılır.

Sonuç Olarak:

Yazımızda size rotatif ve spot kredi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sık sık bankalara girip çıkıyoruz biraz bankacılık terimi öğrenmiş olduk.

- Bir önceki yazımız olan ODEABANK'TAN İDDİALI KREDİLER başlıklı makalemizde Bank Audi SAL, Odeabank ve Odeabank krediler hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri

İçindekiler1 Kredi Kartını Nakde Çevirme Yöntemleri1.1 Kredi Kartını Nakde Çevirme 20191.2 Kredi Kartını Nakde Çeviren …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir