«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Girişi Olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Girişi Olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Girişi Olmalıdır

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigorta Girişi Olmalıdır?

 

Bankaların müşterilerine kredi verirken dikkat ettiği unsurlar vardır. Banka kredi verirken kaç aylık sigorta arar ve bunun gibi diğer konuları ele almak istedik. Son dönemlerde ekonomik krizle beraber bankadan kredi çekmek isteyenler arttı, fakat ihtiyaç sahiplerinin SGK dökümlerinde sigortaları görünmelidir. Aksi halde bankalar kefil ve ipotek isteme yoluna gidebilir.

Banka Kredisi Almak için Kaç Ay Sigortalı Çalışmak Gerek?

Öncelikle ihtiyaç kredisi nedir? sorusundan başlamak istiyorum. İhtiyaç kredisi alabilmek için hiçbir şey alma zorunluluğunuz yoktur. Herhangi bir sebepten dolayı bu krediyi almak isteyebilirsiniz. Bu sebeplere genel olarak acil nakit ihtiyacı diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse; tatile gidecekseniz veya evinize alacağınız mobilya, beyaz eşya gibi ürünler alacaksanız, evinize tadilat yapacaksanız ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Yani çok sıkıştım para lazım dediğiniz her an için ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.

Peki İhtiyaç Kredisi Kimlere Verilir?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Çünkü her banka belirlenmiş olan yasalar çerçevesinde kendi kurallarını koymuştur. Örnek vermek gerekirse kredi notu düşük olan kişiye bir banka kredi verebilecekken, bir diğer banka riske girmemek için vermeyebilir. Buna dayanarak diyebiliriz ki her banka kendine özgü kredi çekmek için gerekli şartlar belirleyebilir. Bu soruya genel olarak bir cevap vermek gerekirse gelir belgesi bulunan ve kredi notu normal olan herkes ihtiyaç kredisi alabilir.
Ayrıca kredi notu yüksek olan kişiler daha uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kullanabilirler. Bu yüzden faiz oranı düşük kredi çekebilmek için borçlarınızı düzenli olarak geciktirmeden ödeyerek kredi notunuzu yüksek tutmanızı tavsiye ederiz.

Kredi Çekmek İçin Gereken Sigorta Süresi

Herhangi bir bankanın size kredi verebilmesi için bu talep ettiğiniz krediyi bankaya düzenli olarak geri ödeyebileceğinizi göstermeniz gerekmektedir. Eğer bir yerde çalıştığınızı göstererek kredi çekmek istiyorsanız, belirli bir süre sigortanızın düzenli olarak yattığı bir işte çalışmak zorundasınız. Peki kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? Hiçbir banka 1 ay çalıştığınız bir işte ilk ay sigortanız yattığı için size kredi vermez.

Öncelikle bankaya düzenli bir işinizin yani gelirinizin olduğunu ispat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden de en az 4 ay bankaya göre değişerek 6 ay sigortanızın işvereniniz tarafından düzenli olarak yatması gerekmektedir. İhtiyaç kredisi alabilmek için kesinlikle çalışmak gerekmiyor. Bankaya gösterebileceğiniz bir kira geliriniz veya gayrimenkul sahibi olmanız durumunda da çalışmanıza gerek kalmadan ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Son olarak önceden de söylediğimiz gibi kredi notubütün krediler de olduğu gibi ihtiyaç kredisinde de çok önemlidir. Bu yüzden kredi notunuzu borçlarınızı düzenli ödeyerek yüksek tutmanızı tavsiye ederiz.

ETİKETLER: Bankaların Müşterilerine Kredi Verirken Dikkat Ettiği Unsurlar, Kredi Notu, Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?, Acil Nakit İhtiyacı, Banka Kredi Verirken Kaç Aylık Sigorta Arar, Gelir Belgesi

 

- Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde evhanimlari ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *