«
  1. Ana sayfa
  2. Bankacılık
  3. Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum

Bankalar hayatımızda çok büyük bir yer tutmakta ve parasal olarak da en büyük destekçimiz olmaktadır. Acil nakit para ihtiyaçlarımızda akla gelen ilk çözüm yolu banka kredileri olmakta ve hatta ülkemizdeki hemen hemen herkesin en az bir kredisi bulunmaktadır. Ancak kimi zaman kredi borçları ödeme gücümüzü aşmaktadır. Öyle ki kredi borcumu ödeyemiyorum cümlesi 2018 senesinde de oldukça fazla sayıda vatandaşın çektiği sıkıntıyı ifade etmektedir. Birden fazla kredi borcu olan ya da mevcut taksitleri gelirlerini aşmakta olan kişiler zamanda iyiden iyiye ödeme gücünü kaybetmekte ve borçları biriktikçe “kredi borcumu ödeyemiyorum, ?” şeklinde kara kara düşünmektedir.

?

Eğer siz de mevcut olan kredi borcunuzu ödemekte güçlük çekiyorsanız ve de taksitleriniz her geçen gün birikmekte ise yazımızın devamında belirtilmekte olan detaylar sorununuzu çözmeniz için fikir verecektir.

Bankanız ile Görüşün

Ödeme yapamayacağınızı anladığınız anda direk olarak banka şubenize gidin ve bir yetkili ile görüşün. Çünkü mevcut olan borcunuzu ödeyememe durumunuz banka için de kötü olacak ve bu yüzden size alternatif bir ödeme planı çıkarma ihtiyacı duyacaklardır. Borcunuzu yapılandırarak aylık ödemelerinizi düşürmek ya da ertelemeli  bir ödeme planı yapmak bulunacak çözümler arasında yer almaktadır. Böylece borcunuzu ödeyebilme ihtimaliniz artmış olacaktır.

90 Gün Süreniz Var

Kredi borcunuzu ödemeyi geciktirdiğiniz anda evinize ya da iş yerinize icra gelmeyecektir. Bu sebepten binlerce ve hatta milyonlarca vatandaşın merak etmekte olduğu “?” konusunda verilecek cevap “hayır” olacaktır. Bunun sebebi ise borcunuzu ortalama olarak 90 gün boyunca aksatırsanız ancak o zaman icra işlemleri gerçekleşecektir. Bu yüzden paranız yoksa bile kendinizi toparlamak için üç ay daha süreniz bulunmaktadır.

İcra gelme süreci ise şu şekilde işleyecektir

  1. Borcunuzu elli dört gün geciktirirseniz tarafınıza bir ihtarname gönderilecek ve gecikme devam eder ise icra işlemi uygulanacağı belirtilecektir.
  2. Eğer bu süreçte ödeme yaparsanız birikmiş olan borcunuzun yanı sıra gecikme faizini de ödemeniz gerekecektir.
  3. Ödeme yapmadığınız zaman ise üç aylık süre dolduğunda evinize ya da iş yerinize icra memurları gelecek ve borç karşılığında alınabilecek eşyaları keşfedecektir. Yani ilk gelişleri yalnızca keşif amaçlıdır. Bu aşamada sizden yine ödeme talep edilecektir. Eğer ödeme yapacak gücü bulabilirseniz yine gecikme faizini kapatmanız gerekecektir.
  4. Bahsi geçen süreçte de ödeme yapamaz iseniz bir sonraki gelişlerinde eşyalarınız gecikmiş ödemeleriniz karşılığında alınacak yani başka bir deyiş ile icra işlemi uygulanacaktır.

- Bir önceki yazımız olan Mobil Bankacılık Nedir? başlıklı makalemizde Mobil Bankacılık Nasıl Kullanılır?, Mobil Bankacılık Ücretli mi? ve Mobil şube hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *