«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. Kredi Borcumu 3 Ay Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Borcumu 3 Ay Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Borcumu 3 Ay Ödemezsem Ne Olur?

Kredi borçları bazı durumlarda tüketicileri zor durumda bırakabilir. Çünkü borç ödeme noktasında sorun yaşayabilen tüketiciler bazen 1 ay bazen de daha uzun vadede ödeme işlemi yapamayabilir. Bu konuyla ilgili olarak kredi borcumu 3 ay ödemezsem ne olur? sorusu da gündeme gelmeye başlamıştır. Öncelikle mevcut kredi kartı veya kredi borçlarının 3 ay ödenmemesi durumunda olumsuz süreçlerin yaşanacağı bilinmelidir. Bu süreçler daima tüketicileri mağdur etmektedir.

3 Ay Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcuyla ilgili olarak öncelikle 90 günlük süreci aştığınız zaman bankalar size yapılandırma talebiyle gelebilir. Ayrıca bu talepten önce sizler de borcunuzu ödeyemediğinizi aktararak yapılandırma hizmeti isteyebilirsiniz. Bulunla beraber yasal sürecin önüne geçmek adına banka yetkilileriyle yapacağınız görüşmelerde açıkça borcunuzu ödemede zorlandığınızı belirtmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü kredi borcumu 3 ay ödemezsem ne olur? sorusunun tek bir yanıtı vardır ve ‘yasal takip’ yani icra süreci başlatılmaktadır.

Banka avukatlarının yürüttüğü yasal takip süreciyle beraber Merkez Bankası kara listesine giriş sağlanmış olunur. Bu durumda tüketiciler uzun bir süre bankalardan hizmet alamaz duruma gelir. Çünkü kara liste demek, kredi notunun düşmesi ve banka sicilinin kötü olması demektir. Borcunuzun tamamı bitene kadar bu listeden çıkamayacağınızı da unutmayın. O halde var olan borcunuzu 90 gün içinde sunacağınız taleplerle ödemeye başlamanız gerekmektedir. Aksi halde icra dosyası ve avukatlık masrafları gibi pek çok masraf da tarafınıza eklenerek borcunuz katlanacaktır.

Halinde Ne Olur?

Mevcut borcunuzun asgari tutarı sadece 3 ay ödenebilir. Hatta bazı bankalar bu süreçle ilgili 2 aylık sınır belirlemiştir. Yani bir tüketici borcunun asgari tutarını 2 ay üst üste öderse, 3. ay itibariyle tüm borcun ödenmesi talep edilebilir. Bu durumda da kredi borcumu 3 ay ödemezsem ne olur? sorusunun yanıtı olan yasal takip süreci için hazırlıklar yapılmaya başlanır. Banka tarafından sürekli olarak aranır ve borcunuzun ödenmesi gerektiği aktarılır. Son aşamada icranın başlamaması için verilen 1 haftalık sürede mutlaka ödeme yapılmalıdır. Aksi durumda üzerinize kayıtlı olan taşınmazlar için haciz kararı çıkarılmaktadır.

Bu yazı ekodurum.com‘a aittir.

- Bir önceki yazımız olan Borcumu 1 Ay Ödemezsem Ne Olur? Kredi Notum Düşer Mi? başlıklı makalemizde Kredi Borcu ve Kredi Notu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *