«
  1. Ana sayfa
  2. Krediler
  3. KREDİ ALANLAR DİKKAT ÖDEMELER DEĞİŞİYOR!

KREDİ ALANLAR DİKKAT ÖDEMELER DEĞİŞİYOR!

KREDİ ALANLAR DİKKAT ÖDEMELER DEĞİŞİYOR!

KREDİ ALANLAR DİKKAT ÖDEMELER DEĞİŞİYOR!

Otomotiv sektöründe, pazarın canlanması adına faizlerin düşmesine yönelik talepler bir süredir dillendiriliyor. Sektörün yaşadığı sorunlara kayıtsız kalmayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, taşıt kredilerinde vadelerin uzayacağının sinyalini verdi.

BDDK Başkanının taşıt kredilerindeki vadenin 60 aya uzamasına yönelik çalıştıklarını açıklaması ise,akıllara tüketicinin bu durumdan neler kazanacağını getirmiş durumda. Yaptığımız araştırmada, vadelerin üst sınırının bir yıl daha uzamasının, aylık ödemeleri düşürürken, toplu ödemelerde ise azımsanmayacak bir fark yarattığı tespit ettik.
Otomobil sektöründe bir süredir yaşanan sıkıntılar herkesin malumu. Bu durumun birden çok sebebi olsa da, satışların geçen yıl yüzde 35, Ocak ayında da yüzde 59 seviyesinde azalmasının nedenlerinden biri olarak faizlerin yüksekliği gösteriliyor. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi vadelerini uzatacaklarının sinyalini vererek,” Bireysel tüketici kredilerinde vade uzatımı yönünde çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Söz konusu çalışmanın bireysel tüketicilerin elini rahatlatmasının yanı sıra iç talebin canlanmasına da katkı sağlayacağını kaydeden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Başkanı, “Fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıt alımı amacı ile kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek” dedi.

Faizler düşmese bile, kredi vadelerinin bir yılda artacak olması, kuşkusuz hem tüketici hem de sektör nezdinde heyecana sebep oldu.Fakat, BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in sözlerine konu olan vade artırımının, tüketiciye nasıl yansıyacağını daha iyi anlamak için rakamlara bakmak gerekiyor.

AYLIK ÖDEME DÜŞÜYOR, TOPLAM ÖDEME ARTIYOR

Merkez Bankası verilerine göre taşıt kredisi faizlerinin ortalaması yüzde 2.14 seviyesinde olacak şekilde karşımıza çıkıyor. Yaptığımız araştırmaya göre ise, bazı Bankaların faiz oranlarını belirli bir tutara kadar yüzde 1.70 seviyesine kadar çektiğini gördük. Bu oran esas alınarak yaptığımız hesaba göre, bir yıllık vade artışının aylık ödemelerini düşürmesine rağmen, toplam ödenecek tutarı ise azımsanamayacak şekilde artırdığını gözlemledik.
Öyle ki 100 bin liralık kredi kullanarak yeni bir otomobil satın aldığımızı varsayalım. Kredi faiz oranı yüzde 1.7 olarak alındığında 100 bin liranın toplam geri ödemesi 24 ay için 122 bin 619 TL, 36 ay için 134 bin 524 TL ve 48 ay için 147 bin 91 TL olarak hesaplanmış oluyor. Vadelerin 60 aya uzaması ise ödemenin 160 bin 302 TL’ye çıktığını gösteriyor.
Hazırladığımız bu tabloda da detaylı bir şekilde görülebildiği gibi, 100 bin TL’nin aylık ödemesinin 24 ay vade için 5 bin 109 TL, 36 ay vade için 3 bin 737 TL, 48 ay vade için 3 bin 64 TL olduğu ortaya çıkıyor. 60 aylık vade için ise aylık ödemenin 2 bin 672 TL’ye düştüğü anlaşılıyor. Reklamlar, vadenin 60 ay uzamasının aylık 392 TL kadar azalttığını, fakat toplam geri ödemeyi 13 bin 211 TL artırdığını ortaya koyuyor.

 

2013 YILINA GÖRE 26 BİN TL’DEN FAZLA FARK VAR

Merkez Bankası verilerinden elde ettiğimiz yukarıdaki grafiği yakından inceleyecek olursak, taşıt kredisi faiz oranlarının 2010 2013 yıllarında yüzde 1’in altına indiği görülüyor. Faizlerin son 10 yılın zirvesini gördüğü Ağustos 2018’den bu yana ise düşme trendinde girdiğini görüyoruz. Taşıt kredisindeki faiz trendinin bu şekilde devam ederek yüzde 1’e kadar düşeceğini varsayarsak, 100 bin liralık kredinin geri ödemesinde daha önce hesaplamalarımız da esas aldığımız yüzde 1.70 faiz oranına göre azımsanmayacak bir fark meydana geliyor. Ortaya çıkan bu tablo ise, yeni araç alacaklarının karşısına iki seçenek çıkarıyor.

Bunlardan ilki, 100 bin liralık kredi kullanımı ile bugün yeni bir araç almak. Bu senaryoda, 60 ay vade için 160 302 TL kredi geri ödemesi yapmak gerekiyor.
Faizlerin yüzde 1’e kadar düşmesini beklemenin ise ikinci senaryo olduğunu kabul edersek, aynı oranda kullanılacak kredinin 60 ay vadeli kullanımında 133 bin 467 lira geri ödemesi bulunuyor. Her iki senaryo arasında tüketicilerin cebinden çıkan ödemelerde meydana gelen fark ise, 48 ay vade için 20 bin 688 TL’yi bulur iken, 60 ay vade için ise 27 bin TL’ye yaklaşıyor.
Rakamlar her ne kadar düşük faizden araç almayı beklemenin cazip bir seçenek olduğunu gösterse de, faizler düştükçe piyasa canlanacağından ve mevcut ÖTV indirimlerinin belki de son bulacak olmasından dolayı araç fiyatlarının yükseleceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

- Bir önceki yazımız olan Engellilere Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 2022 ENGELLİ MAAŞI NEDİR?, AKTİFBANK'tan 2019 ENGELLİ KREDİSİ NASIL ALINIR? ve Engelli Kredisi Veren Bankalar Listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *