«
  1. Ana sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Kötü Ekonomik Dönemde Yapılmaması Gerekenler

Kötü Ekonomik Dönemde Yapılmaması Gerekenler

Kötü Ekonomik Dönemde Yapılmaması Gerekenler

Ekonomi gidişatının kötüleştiği dönemde, finansal açıdan zarara uğramamak adına yapılmaması gereken belli başlı uygulamalar mevcuttur. Fiyatlarda ve işsizlik oranlarında yükselişle beraber, alım gücünün düşmesi ekonomisi kötüye giden ülkelerin ortak özellikleridir. Bireysel finans değerlerinin en iyi şekilde yönetilebilmesi ve ülke ekonomisinden bağımsız olarak, kötüye gidişten etkilenmemek adına dikkate alınması gereken ipuçlarından faydalanılabilir. İşte, !

Kötü Ekonomik Dönem Devam Ederken Nelerden Kaçınmak Gerek?

Döviz Borçlanmak

Ekonomik açıdan kötüye gidiş ivmesi başladığında, bireysel finansı koruyabilmek adına döviz borçlanmaktan uzak durulması gerekir. Kredi alırken, döviz üzerinden kredi tercihinde bulunanlar, finansal açıdan geri ödemelerde zorlukla karşı karşıya kalabilirler. Döviz borçlanması, bankalar haricinde bireysel olarak yapıldığında da, ekonomik anlamda rahatlığın önüne geçecek temel etkenler arasında sınıflandırılır.

Yatırımlarda Gereksiz Risk

Kötü ekonomik dönemlerde, ülke genelinde ekonomik etkinlikler zayıflamaya uğrar. Ekonomi, normal seyrine dönene kadar bu süreç devam ediyor olduğundan dolayı, yatırım yapacak olanlar için gereksiz risk almaktan kaçınmak gereklidir. Güvenli yatırım araçları haricinde risk seviyesi yüksek olan ürünlere yönelmek, kötü ekonomik dönemde yapılmaması gerekenler listesinde başta gelen yanlışlardan biridir. yaşanırken, yatırımların geri dönüş konusunda minimum seviyede de olsa riskleri hesap edilerek yatırımların yapılması maddi açıdan zarar yaşanmasının önüne geçer.

Money burning kavramı, genel itibariyle yatırımcılar için kullanılıyor olsa da, para yakımı anlamını taşır. Harcamaları fütursuzca gerçekleştirmek, maddi açıdan zorluklarla karşı karşıya kalabilmeyi beraberinde getirecek etmenlerden biridir. Plan ve program dâhilinde harcamalara yön vermek, daha değerli kötü ekonominin etkilerinden minimum zararla etkilenmeyi sağlayacaktır.

Kötü Ekonomik Dönemde Yerli Para Değer Kaybına Uğrar mı?

Ekonomik açıdan dalgalanmalar yaşandığında, yerli paranın değer kaybına uğraması olası durumlardan biri olarak görülebilir. Kötü ekonomik dönemde finansal açıdan değer kaybı yaşamamak adına yerli paranın elde tutulması yerine güvenilir yatırım araçları tercih edilebilir. Paranın değer kaybı yaşaması, beraberinde finansal açıdan küresel piyasalar göz önünde bulundurulduğunda bireysel alım gücünün düştüğü de görülebilir. elde tutulmalı ve doğru yönlendirmeler yapılmalıdır.

- Bir önceki yazımız olan Dış Borçlanma Nedir? Dış Borç Türleri başlıklı makalemizde devletlerarası dış borçlanmalar, Dış Borç Türleri ve Dış Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Furkan Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *