Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi Şartları

KOSGEB Tarım ve Hayvancılık Kredisi Şartları

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

KOSGEB’in tarım ve hayvancılık alanında faaliyet yapanlar ve bu alanlarda girişimi olan kişilere yönelik sunmuş olduğu birçok proje desteği bulunmaktadır. Sunulan desteklerin bir kısmı hibe programları dahilinde değerlendirilirken, bir kısmı da yatırım amaçlı olarak geliştirilen faizsiz kredi hizmetleri üzerinden değerlendirilmektedir. Tarım ve hayvancılık desteği kapsamında her ne kadar çeşitli ödenekler veriliyor olsa da, kurumun şartları diğer destekler ile aynı tutulmaktadır. Bu şartlar da bilindiği gibi uygulamalı girişimcilik zorunluluğu ve proje hazırlanmasıdır.

Devlet destekli olarak alacağınız finansmanlarda, özellikle hayvancılık sektöründeki kişilerin bilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bunların başında da hayvan alımları gelmektedir. KOSGEB’in sunduğu hibe ve kredi programlarından faydalanarak, hayvancılık faaliyetleriniz için gereken ahır, üretim tesis, depo ya da bunun gibi alanları oluşturabilirsiniz. Fakat, asıl faaliyetiniz için gereken hayvan alımları için KOSGEB tarafından herhangi bir ödenek sağlanmamaktadır. Bunun için ya özel ve kamu bankalarına başvurmanız ya da Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na müracaat etmeniz gerekecektir.

Devlet Destekli Tarım ve Hayvancılık Şartları

Tarım ve hayvancılık desteği için başvuru şartlarını karşılayan girişimciler ve işletme sahipleri için sunulan destekler, siz faaliyete geçtikten sonra tarafınıza ödenecektir. Ödemelerde sorun yaşanmaması ve eksik ödeme alınmaması amacıyla, işletmenizin kurulumunda yaptığınız harcamaların faturasını ya da kurulum için gereken masrafları gösteren proforma faturasını kuruma iletmeniz gerekmektedir.

tarım ve hayvancılık desteği
tarım ve hayvancılık desteği

Tarımsal üretim ve hayvancılık faaliyetleri için kredi veya hibe kullanımı sağlayabileceğiniz alanlar ise şu şekildedir.

 • Tarım sektörü için arazi alımı ya da toprak analiz testleri.
 • Traktör ve tarımsal üretimi etkileyen diğer makineler.
 • İşçi giderleri.
 • İthalat ve ihracat destekler.
 • Tohum, fidan ve mazot destekleri.
 • Hayvancılık sektörüne için ise çiftlik kurulumu ve hayvanların barınak alanlarının kurulumu.
 • Bir tesisin devralınması.
 • Veteriner ve revir giderleri.
 • Hayvan bakıcısı desteklemeleri.
 • Nakliye giderleri.
 • Doğal afet desteklemeleri.
 • Yem ve silaj destekleri

Görüldüğü gibi tarım ve hayvancılık desteği için birçok farklı alternatif girişimcilerin kullanımına sunulmaktadır. Faydalanacak olan kişilerin ise, projelerini hazırlayarak doğrudan KOSGEB’e başvurularını tamamlaması gerekmektedir.

Genç Çiftçi Destekleri 2017

Tarım ve hayvancılık desteği için KOSGEB haricinde başvuru yapacağınız diğer bir kurum ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’dır. Bakanlığa yapacağınız tüm başvuru işlemlerinde, 18 ve 40 yaş aralığı için işlem önceliği tanınmış durumdadır. Ayrıca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılı için öncelik verdiği projelerin de bilinmesinde fayda vardır. Bu iki proje Köye Dönüş Projesi ile Genç Çiftçi Destekleri ismi ile bilinmektedir. Her iki proje ile de 18 ve 40 yaş aralığındaki kişilere 30 bin TL değerinde hibe desteği sağlanmaktadır. Özellikle yeni bir iş alanında olan kişilerin faydalanacağı hibe paketine, Tarım Müdürlüğü aracılığı ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Kırsal alana yönelik verilen bu desteklerde, girişimlerinizin nüfus bakımından uygun alanlarda gerçekleştirilecek olması gerekmektedir. Bu doğrultuda, girişiminizin bulunacağı alanda nüfusun 20 binin üzerinde olmaması gerekmektedir. Bu şartın taşındığı kırsal alan ya da ilçe merkezlerine yakın noktalar için desteklerden faydalanabilirsiniz. Bakanlık tarafından geliştirilen bu projeden faydalananlar, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve kalkınma ajanslarına yönelik yapacakları başvurularda da öncelikli hizmet alacaklar.

Destekten faydalanan kişiler kendi projelerine göre tarımsal üretim, tıbbi bitki, aromatik bitki, süt yetiştiriciliği, damızlık hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, küçükbaş hayvancılığı, balık üretim tesisi ya da bunun gibi alanlarda kullanım sağlayabilecektir. Tarım ve hayvancılık desteği için başvuru yapmaya hazırlanan kişilerin ise öncelikli olarak projelerine yönelmeleri gerekmektedir. Çünkü proje sayısı ne kadar fazla olursa olsun, aralarından en iyisi seçilecek ve desteklenecektir.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde kosgeb destekleri ve kosgeb proje hazırlama hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir