Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB Mülakatlarında Sorulan Sorular 2017

KOSGEB Mülakatlarında Sorulan Sorular 2017

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Devlet tarafından girişimcilere ve KOBİ’lere yönelik ayrılan ödeneklerden faydalanmak isteyenlerin başvuru yapmış olduğu KOSGEB, bir takım şartlar tamamlandıktan sonra bireylere hizmet sunmaktadır. Genel olarak baktığımız zaman, adayların bulundukları bölgede aktif olan uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılması, girişimcilik sertifikası alması ve iş planı hazırlaması ön plana çıksa da, asıl önem verilmesi gereken, kurslara katılım öncesinde yapılan mülakatlardır. KOSGEB mülakatları, aktif olan eğitimlere başvuru yapan kişiler arasında desteğe en çok ihtiyacı olan ve başta bulunan bölge olmak üzere Türkiye’nin ekonomisine en fazla katkıyı sağlayacak projelere yönelik girişimi bulunan vatandaşlarımızın seçilmesi amacıyla yapılmaktadır.

Birçok başvuru yapan kişi, böyle bir durumdan habersiz olduğundan dolayı, çağrıldıkları mülakat sınavının sonucunda olumsuz bir sonuç ile karşılaşabilirler. Çünkü, KOSGEB mülakatları sırasında yöneltilen sorulara baktığımız zaman, hangi alanda destek alınmak istediği, bu sektör ile ilgili bilgilerin ölçülmesi ve kişilerin sektörlerine ne kadar hakim oldukları konusunda karar verici nitelikte olan soruların yöneltildiği bilinmektedir. Bu sebepten dolayı da, mülakatlardan önce destek alacağınız alana yönelik bir takım bilgi birikiminizin olması sizi faydanıza olacaktır.

Mülakatlar sırasında kimlerin kurslara kabul edildiği konusu ise, tamamen kişilerin kendilerini ifade edebilmelerine bağlıdır. Eğer, size soru yönelten görevliye net bir şekilde cevap veremezseniz, ne yazık ki uygulamalı girişimcilik eğitimi için başvurunuzun onaylanması çok da kolay olmayacaktır.

KOSGEB mülakatları
KOSGEB mülakatları

KOSGEB Mülakatları Örnek Sorular

KOSGEB mülakatları için zorunlu katılım olması, girişimcileri oldukça tedirgin etmektedir. Fakat, kesinlikle bu mülakattan korkmamalı ya da gerilmemelisiniz. Aşağıda mülakatlar sırasında daha önceki süreçlerde yöneltilmiş olan sorulardan bazılarını görebilirsiniz. İncelediğiniz zaman aslında çok da basit şeylerin sorulduğunu, karşılığında ise yalnızca net cevaplar istendiğini görebilirsiniz. 2017 yılında çağrılmış olduğunuz mülakatlar sırasında sizlere sorulabilecek sorular ise şu şekildedir.

 • KOSGEB desteklerinden faydalanmaya nasıl karar verdiğiniz?
 • KOSGEB’e ve devlet destekleri için ilk kez mi bir başvuru da bulunuyorsunuz?
 • Daha önce ne iş yapıyordunuz?
 • Şuan herhangi bir işte çalışıyor musunuz?
 • Girişimcilik Nedir? Kendinizi bir girişimci olarak adlandırabilir misiniz? Neden?
 • KOSGEB size hangi alanda destek vermeli?
 • İşletmenizin bir farkı var mı? Yoksa olan bir projeyi geliştirerek mi hizmet sunacaksınız?
 • Aldığınız KOSGEB devlet desteklerinin yanında, maddi ihtiyacınız olduğunda nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz?
 • Mevcut bir miktar birikiminiz var mı?
 • İşletmenizi kurduktan sonra devlet destekleri size yeterli olmazsa ve ekonomik açıdan zorlanırsanız, ne yapmayı düşünürsünüz?
 • İşletmeni yönetirken alacağınız en büyük risk nedir?

Yukarıda bulunan sorular, bu zamana kadar mülakatlara katılan kişilere yöneltilmiş olan sorulardan yalnızca bir kısmıdır. KOSGEB mülakatları sırasında girişimcilere yöneltilen soruların tamamı, sektörüne hakim olan ve ne yapmak istediğine de karar vermiş kişiler açısından oldukça kolay bir şekilde cevaplanabilecektir. Bundan dolayı, sizler mülakata katılmadan önce yalnızca sektörünüze yönelik araştırmalar yapın ve kendinizi nasıl ifade edeceğiniz ile ilgilenin.

KOSGEB Mülakatları İçin Tavsiyeler

KOSGEB mülakatları için yukarıdaki soruları inceledikten sonra, en başta da söylediğimiz gibi kendinizi nasıl ifade edeceğinize yönelmelisiniz. İlk kez böyle bir ortamda kendisine yöneltilen soruları cevaplayacak olan kişilerin, dikkat etmesi gereken ve tavsiye niteliğinde olan durumlar da aşağıdaki gibidir.

 • Mülakat sırasında ciddiyeti kesinlikle elden bırakmayın. Size yöneltilen sorular ile birlikte en iyi girişimci seçilmeye çalışılıyor. Bundan dolayı, sektörüne hakim ve ne yapmak istediğini bilen birisi olarak ciddiyetinizi elden bırakmayın.
 • Mütevazi bir giyim tarzı ile salona giriş yapın. Burada erkekler için takım elbise örnek bir giyim tarzını oluşturacaktır.
 • Küçük şehirlerde mülakatlara etki edeceği düşüncesi ile yörenin meşhurlaşmış olan yiyecekleri ya da bunun gibi ürünler, görevlilere hediye edilmesi düşüncesi ile getirilmektedir. Fakat, bu durum genellikle rüşvet olarak nitelendirilecek ve ne yazık ki olumsuz sonuç almanız kaçınılmaz olacaktır.
 • Her sorulan soruya bilmeseniz bile cevap vermeye çalışın. Çünkü zaman zaman şaşırtma amaçlı sorular sizlere yöneltilecektir. Bu sırada kekelemeden, mantıklı cevaplar vermeye çalışın.
 • Ortalama bir mülakat, 10 dakika sürecektir. Bundan dolayı kuracağınız cümleleri uzun tutmamalı ve kesin bilgiler ile oluşturmalısınız. Henüz karar veremedim ya da ilerleyen dönemlerde araştırma yapacağım gibi belirsiz cümleleri kesinlikle kullanmayın.

KOSGEB mülakatları sırasında adayların dikkat etmesi gereken durumları yukarıdaki gibi özetleyebiliriz. Eğer KOSGEB desteklerinden faydalanmak, hem kendi ekonominize hem ülke ekonomisine hem de istihdam alanı oluşturarak bireylerin ekonomisine katkıda bulunmak istiyorsanız, kendinizi çok iyi hazırlamalısınız. Çünkü, sunulan destekler ile birlikte isterseniz küçük bir işletme kurabilir isterseniz de binlerce çalışanı olan bir fabrika kurabilirsiniz. Çok yüksek tutarlarda bile alabileceğiniz bu destekler için, hem geç kalmamalı hem de sizin için önemli olarak gördüğümüz noktalara sizler de dikkat ederek mülakatlara katılmalısınız.

KOSGEB Devlet Desteği Nasıl Alınır? İsimli makalemizi okuyarak, devlet destekleri için neler yapabileceğinizi, başvuruların nasıl yapılacağını ve hangi aşamalardan geçtikten sonra desteklerin size sunulacağını kısa bir sürede öğrenebilirsiniz.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Devlet Desteği Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde devlet desteği, hibe aşamaları ve kosgeb hibesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir