Ana sayfa / KOSGEB / KOSGEB Kültür ve Turizm Destekleri 2017

KOSGEB Kültür ve Turizm Destekleri 2017

İçindekiler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ülkemiz ile komşularımızın arasında meydana gelen siyasi sorunlardan dolayı, geçtiğimiz yıl turizm sektöründe elde edilen gelirlerin ciddi anlamda düştüğü ve bunun da ülke ekonomisine zarar verdiği, TUİK istatistiklerine bakıldığı zaman net bir şekilde görülmektedir. Siyasi sorunların çözülmesi ile birlikte hem ülke ekonomisi toparlanmaya başlamış hem de turistik bölgelerde işletmesi bulunan kişiler ciddi anlamda bir sevinç yaşamış durumdadır. İyi giden ilişkilerin desteklenmesi amacıyla da 2017 yılın KOSGEB tarafından kültür ve turizm destekleri konusunda da adımlar atılmaya başlamıştır. Birçok farklı alanda hibe ve kredilerden oluşacak şekilde ayarlanmış olan bu desteklerde, hibe ve kredi sunulacak alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Tarihi alanlar ve yapılar ile birlikte turistik alanların işletilmesi
  2. Müze faaliyetleri
  3. Kütüphane ve arşivlerin faaliyet alanları
  4. Kütüphane, arşiv, müze ve diğer kültürel faaliyetler
  5. Hayvanat bahçeleri ve botanik bahçeler ile koruma altında olan faaliyet alanları

KOSGEB’in kültür ve turizm destekleri kapsamında açıklamış olduğu alanlar yukarıdaki gibidir. Destek başvurularında ise, kişilerin ya mevcut bir işletmelerinin olması ya da sıfırdan başlayarak kurulum yapmaları gerekmektedir.

kültür ve turizm destekleri
kültür ve turizm destekleri

Tarım Turizmi İçin KOSGEB Desteği

Özellikle yabancı turistler tarafından ülkemizde ilgi duyulan diğer bir turizm sektörünü de aslında tarımsal alanlar oluşturmaktadır. Ülkemizde belirli bölgelerde bulunan ve genellikle de yayla turizmi adı ile bilinen alanların çoğaltılması ve turizm sektöründeki alternatiflerin de arttırılması amacıyla KOSGEB tarafından destekler sunulmaya devam etmektedir.

Tarım turizmi ya da yayla turizmi için yapılacak olan desteklemelerde diğer bir alan ise, kişilerin tarım arazilerinde çalıştıkları, doğa ile iç içe kaldıkları ve tamamen diledikleri gibi zaman geçirdikleri alanların desteklenmesi üzerinedir. Ülkemizde ve bazı ülkelerde hızlı bir şekilde gelişen bu sektörde, alternatif alanların çoğalması amacıyla ilk etapta 50 bin TL’lik hibeler sunulmaktadır. 50 bin TL’lik hibe KOSGEB tarafından verilirken, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da diğer devlet desteklerine yönelik başvurular yapılabilmektedir. Bundan dolayı KOSGEB dışında kişilerin öncelikli olarak kültür ve turizm destekleri konusunda kalkınma ajanslarına müracat etmelerinde büyük fayda vardır.

Turizm Teşvik Şartları Nelerdir?

Kültür ve turizm destekleri için başvuru yapacağınız kuruma göre sizlere farklı şartlar sunulabilmektedir. Eğer sizin tercihiniz KOSGEB tarafından sunulan desteklerden yana olacaksa, öncelikli olarak girişimcilik sertifikanızın buluınması gerekmektedir. Girişimcilik sertifikası bilindiği gibi KOSGEB ve anlaşma sağlanan kamu kurumları tarafından verilen eğitimler sonucunda girişimcilere verilmektedir.

KOSGEB merkezlerinde ve anlaşmalı kamu kurumlarında verilen bu destekler için öncelikli olarak bulunduğunuz bölgedeki kurslar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Kursun olup olmadığını öğrenmek için doğrudan KOSGEB noktalarına gidebilir ya da KOSGEB internet sitesi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Kursa katılım gösterdikten sonra başarılı olanlar, destek alacakları sektörün fizibilite çalışmasını yapıp projelendirdikten sonra, KOSGEB destekleri için başvuru yapabilecektir.

- Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kursları Listesi 2017 başlıklı makalemizde Kosgeb kursları listeleri ve Kosgeb kursları mülakatları hakkında bilgiler verilmektedir.


Benzer Yazılar

belediye hibesi nasıl alınır

Belediye Hibesi Nasıl Alınır? Hangi Yol İzlenmeli?

İçindekiler1 KOSGEB Üzerinden Belediye Hibesi Nasıl Alınır?2 Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?3 Belediye Hibesi Almak İçin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir